دوشنبه, 5 مهر 1400 :: Monday, 27 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 90111

در سایه سکوت بین المللی

 در سایه سکوت بین المللی
خون پاک شهدای عزیز زاریا در رگ‌های تاریخ می‌جوشد و آرام نمی‌گیرد و تا همیشه آگاهی و بالندگی به بارخواهد آورد و فداکاری شیخ زکزاکی توطئه دشمنان را ناکام خواهد گذاشت.
پایگاه خبری ریشه

پنج سال از جنایت زاریا علیه شیعیان نیجریه می گذرد اما جنایات دولت این کشور همچنان ادامه دارد.در حالی که اقدامات دولت نیجریه علیه اقلیت شیعه این کشور در سال‌های گذشته وحشیانه‌تر شده و شمار شهدای حملات خشونت بار به این اقلیت افزایش یافته، سکوت جامعه بین المللی و انفعال سازمان‌ها و نهاد‌های حقوق بشری در مورد این موضوع نیز آزاردهنده‌تر شده است؛ سکوتی که تشدید سرکوب‌ها و کشتار شیعیان را در این کشور در پی دارد.

عفو بین الملل در گزارش خود با ارائه تصاویر ماهواره‌ ای از این منطقه، به گور‌های دسته جمعی اشاره می‌کند که در روز‌های پس از این جنایت در منطقه ایجاد شدند.

این گزارش همچنین به تخریب ساختمان‌ها و زنده زنده سوزاندن مردم توسط ارتش نیجریه براساس فیلم‌های موجود از این جنایت و اظهارات شاهدان و نیز اعضای خانواده قربانیان، اشاره کرده و تاکید می‌کند شمار زیادی از مجروحان زنده زنده سوزانده شدند تا آثار جنایت ارتش نیجریه پاک شود.
دیده بان حقوق بشر نیز از دفن ۳۰۰ مسلمان شیعه توسط ارتش نیجریه خبر داده و اعلام کرد این اجساد بدون اجازه اعضای خانواده افراد متوفی دفن شده ‎اند.

1383357_545.jpg

این سازمان حقوق بشری در ادامه ضمن توصیف جنایت زاریا در بهترین حالت به عنوان واکنش بیش از حد وحشیانه و در بدترین حالت به عنوان حمله برنامه ریزی شده به شیعیان، خواستار محاکمه دولت نیجریه شد؛ درخواستی که تاکنون بی نتیجه مانده است.
دیده بان حقوق بشر همچنین ادعا‌های ارتش نیجریه مبنی بر زخمی و کشته شدن نظامیان در جریان سرکوب سه روزه زاریا را رد و اعلام کرد مدارکی دال بر این ادعا وجود ندارد.
باید توجه داشت که با وجود تایید وقوع این جنایت توسط سازمان‌ها و مراجع بین المللی و حقوق بشری، دولت نیجریه تاکنون از مجازات مصون مانده و تنها ۱۷۰ نفر از سربازان حاضر در این جنایت زندانی شدند که ۸۷ نفر آنان در محاکمه‌ های صوری تبرئه و آزاد شدند و روند برگزاری دادگاه صوری ۹۰ نفر دیگر در جریان است.

2891211_877.jpg

جنایت دسامبر ۲۰۱۵ «زاریا» در «نیجریه» علیه شیعیان با وجود گذشت ۵ سال هنوز به عدالت منجر نشده و ارتش و دولت این کشور برای ارتکاب این جنایت خونبار مورد محاکمه و مجازات واقعی قرار نگرفته است.

به گزارش «پانچ و ایگل آنلاین»، شیعیان نیجریه‌ای در پنجمین سالگرد جنایت «زاریا»، از دادگاه بین المللی نیجریه خواستند تا جنایت روز‌های ۱۲ تا ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۲ تا ۲۴ آذر ۱۳۹۴) زاریا در ایالت «کادونا» را فراموش نکنند و خواستار پاسخگویی مقام‌های نیجریه‌ای در مورد جنایاتشان علیه شیعیان شوند.

پنجمین سالگرد جنایت زاریا در حالی برگزار می‌شود که بازداشت غیرقانونی «شیخ ابراهیم زکزاکی» و همسرش با وجود وضعیت وخیم جسمی همچنان ادامه دارد و عاملان جنایت مذکور هنوز پاسخگوی هیچ نهادی نبوده اند.

در جریان جنایت مذکور صد‌ها نفر از شیعیان نیجریه‌ای در پی یورش ارتش به محل برگزاری یک مراسم مذهبی قتل عام و در یک گور دسته جمعی کم عمق در کادونا دفن شدند.

در پی این جنایت «شیخ زکزاکی» و شماری از شیعیان طی محاکمه‌ های فرمایشی که از بدترین موارد نقض حقوق بشر در تاریخ نیجریه بود، محاکمه شدند.

این در حالی است که در حادثه مذکور ۳ فرزند شیخ زکزاکی نیز به شهادت رسیدند؛ ۳ فرزند درگیر شیخ زکزاکی نیز در جریان تظاهرات روز قدس سال ۲۰۱۴ جان خود را از دست دادند.

به گزارش «پانچ و ایگل آنلاین»، شیعیان نیجریه‌ای در پنجمین سالگرد جنایت «زاریا»، از دادگاه بین المللی نیجریه خواستند تا جنایت روز‌های ۱۲ تا ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۲ تا ۲۴ آذر ۱۳۹۴) زاریا در ایالت «کادونا» را فراموش نکنند و خواستار پاسخگویی مقام‌های نیجریه‌ای در مورد جنایاتشان علیه شیعیان شوند.

پنجمین سالگرد جنایت زاریا در حالی برگزار می‌شود که بازداشت غیرقانونی «شیخ ابراهیم زکزاکی» و همسرش با وجود وضعیت وخیم جسمی همچنان ادامه دارد و عاملان جنایت مذکور هنوز پاسخگوی هیچ نهادی نبوده اند.

در جریان جنایت مذکور صد‌ها نفر از شیعیان نیجریه‌ای در پی یورش ارتش به محل برگزاری یک مراسم مذهبی قتل عام و در یک گور دسته جمعی کم عمق در کادونا دفن شدند.

در پی این جنایت «شیخ زکزاکی» و شماری از شیعیان طی محاکمه‌ های فرمایشی که از بدترین موارد نقض حقوق بشر در تاریخ نیجریه بود، محاکمه شدند.

این در حالی است که در حادثه مذکور ۳ فرزند شیخ زکزاکی نیز به شهادت رسیدند؛ ۳ فرزند درگیر شیخ زکزاکی نیز در جریان تظاهرات روز قدس سال ۲۰۱۴ جان خود را از دست دادند.بهانه ارتش نیجریه برای ارتکاب این جنایت و کشتار غیرنظامیان، مسدود شدن جاده محل عبور کاروان رییس ستاد ارتش نیجریه بود.

تخریب خانه‌های شیعیان، دستگیر شدن و بازداشت شمار زیادی از آنان، زنده زنده سوزاندن غیرنظامیان، نبش قبر مردگان، کشتار ۱۹۳ کودک، قتل عام ۲۹۷ زن از جمله ۲۳ باردار و ... شماری از جنایاتی است که در دسامبر ۲۰۱۵ بر شیعیان نیجریه گذشت.

اما با وجود شواهد موجود، تاکنون ارتش نیجریه برای این وحشیگری خود پاسخگو نبوده و هیچیک از افسران ارتش این کشور بازداشت نشده اند.

این در حالی است که برخی از آنها در سال‌های اخیر رسما به ارتکاب جنایت زاریا اعتراف کرده اند.

بازداشت شیخ زکزاکی و همسرش در حالی ادامه دارد که دیوان عالی نیجریه در ۲ دسامبر ۲۰۱۶ (۱۲ آذر ۱۳۹۵) دستور آزادی این ۲ نفر را صادر کرد، اما دولت همچنان آنها را در بازداشت غیرقانونی خود نگه داشته و از اجرای حکم مذکور سر باز زده است.

جنایات دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور همچنان ادامه دارد و قربانی می‌گیرد.

شیعیان نیجریه به بهانه‌ های مختلف مانند شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز برای آزادی شیخ زکزاکی هدف گلوله ارتش نیجریه قرار می‌گیرند؛ فعالیت جنبش اسلامی نیجریه به بهانه‌های واهی غیرقانونی اعلام شده و براساس خوش بینانه‌ترین برآورد‌ها از دسامبر ۲۰۱۵ تاکنون تقریبا ۲ هزار عضو جنبش اسلامی نیجریه توسط دولت نیجریه به شهادت رسیدند.

سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه، به تازگی ضمن هشدار به دولت این کشور، خواستار آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش شد.

عاملان و حامیان داخلی و خارجی جنایت علیه شیعیان نیجریه چه کسانی هستند و چه اهدافی را در سر می‌پرورانند؟
۱. دولت نیجریه:
 دولت «بوحاری»، فرمانده پیشین ارتش نیجریه، از مهم‌ترین افرادی است که شرایط را برای زندگی شیعیان در این کشور دشوارتر کرد. دولت وی با اعلام محدودیت‌ های فراوان برای شیعیان و حمایت از حملات به آنها سبب شده تا نیجریه برای اقلیت شیعه این کشور به محیطی ناامن مبدل شود.

«نصیر الرئوفی»، فرماندار ایالت «کادونا» از دوستان پیشین و هم دانشگاهی زکزاکی که در مسیر رسیدن به قدرت سیاسی به مشکلات عمده‌ای با دبیرکل جنبش اسلامی نیجریه برخورد، از دیگر عاملان جنایت علیه اقلیت شیعه در این کشور هستند.

البته نباید از مهم‌ترین علت مخالفت دو شخصیت سیاسی مذکور غافل شد. حمایت مردمی از جنبش اسلامی و محبوبیت این جنبش و سرانش در میان مردم سبب شده تا دولت نیجریه به هراسی هولناک در مورد تزلزل قدرت خود دچار شود. در واقع به اذعان «متیو پیج»، محقق برنامه آفریقای «چتم هوس»، جنبش اسلامی نیجریه به مشکلی اساسی برای طبقه سیاسی حاکم آمریکا تبدیل شده است. موقعیت برتر این جنبش در میان مردم سبب تضعیف جایگاه دولت نیجریه شده است. غیرقانونی اعلام کردن جنبش اسلامی در سال ۲۰۱۶ در این راستا قابل بررسی است.

۲. ارتش نیجریه: گزارش‌ها از ریشه دواندن احساسات ضد شیعی در میان صفوف ارتش نیجریه حکایت دارد. ناتوانی دولت و ارتش در مبارزه با گروه تروریستی «بوکو حرام» نیز جایگاهش را متزلزل کرده و این نهاد نظامی برای تاکید بر قدرت خود، تلاش دارد تا از مبارزه علیه شیعیان بهره ببرد. ناتوانی دولت بر فعالیت‌ها و اقدامات ارتش نیز مزید بر علت شده است.

۳. عربستان: آشکار شدن ردپای عربستان در مخالفت دولت نیجریه با برگزاری مراسم محرم سال جاری و دیگر موارد جای تردید باقی نمی‌گذارد که قتل عام زاریا توطئه‌ ای بود که از جانب عربستان و رژیم صهیونیستی طراحی شد. برای اثبات این موضوع می‌توان به اظهارات «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی مبنی بر نگرانی از گسترش شیعه در آفریقا اشاره کرد. به نظر می‌رسد گسترش شیعه در آفریقا سبب شد تا عربستان به شدت تحقیر شود. اظهارات مذکور اعتراف واضحی از همدستی عربستان با سیاست‌های ظالمانه و وحشیانه دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور است.

۴. آمریکا و رژیم صهیونیستی: واشنگتن و تل آویو اقدام به سکوت و به حاشیه بردن جنایات دارند.

به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب شامگاه شنبه طی سخنانی در مراسم بزرگداشت پنجمین سالگرد شهدای شیعیان شهر زاریای نیجریه که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: بازخوانی این فاجعه بزرگ دست‌های خون آلود صهیونیسم را که از آستین سرکوبگران بیرون می‌زند، به روشنی نشان می‌دهد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه حجم کشتار و گستردگی خشونت‌ها نشان دهنده کینه و دشمنی با اسلام و آرمان‌های بیدارگرایانه اسلامی است، اظهار داشت: برای صهیونیست‌ها فلسطین، نیجریه، عراق یا ایران فرقی نمی‌کند. هر جا که بتوانند و هر زمان که دستشان برسد فرصت را برای عقده گشایی و وحشی گری غنیمت می‌شمارند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شهریاری با اشاره به سکوت مجامع بین المللی درباره این قبیل کشتار‌ها و جنایت ها، ادامه داد: این سکوت مرگبار نشان دهنده معیار‌های چند گانه ایست که در قبال حقوق بشر و حق حیات انسان‌ها در محافل ‏بین المللی حاکم است. این در حالی است که در جریان حملات تروریستی در اروپا، شاهد ابراز همدردی گسترده سازمان‌های ‏بین المللی و محکوم کردن این حوادث بودیم. اما کشتار و شهادت ده‌ها نفر در نیجریه، آن هم به جرم مسلمان و شیعه بودن توسط سازمان‌های بین المللی با بی توجهی و ‏عدم حساسیت مواجه می‌شود. بدون شک این سکوت ننگین نهاد‌های بین المللی در قبال ‏کشتار زاریا به عنوان لکه ننگ دیگری در کارنامه سیاسی و انسانی آن‌ها باقی خواهد ماند. بدیهی است که در چنین شرایطی ‏لازم است نه تنها شیعیان، بلکه تمامی مسلمانان این فجایع را از یاد نبرند و همواره به یاد داشته باشند که در راه اعتلای فرهنگ اسلامی چه فداکاری‌هایی صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: خون پاک شهدای عزیز زاریا در رگ‌های تاریخ می‌جوشد و آرام نمی‌گیرد و تا همیشه آگاهی و بالندگی به بارخواهد آورد و فداکاری شیخ زکزاکی توطئه دشمنان را ناکام خواهد گذاشت.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان گفت: دشمنان اسلام و خودباختگان زبون بدانند هیچ پیمان ریاکارانه‌ای دوام نمی‌آورد. مردم نیجریه امروز به برکت رشادت‌های شهدای زاریا بیدارند و به امید خدا حقوق پایمال شده شان محقق و ان شاء الله سایه نانجیبان و نابکاران از جان و مال مسلمین کوتاه خواهد شد

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.