شنبه, 18 ارديبهشت 1400 :: Saturday, 8 May 2021
  • از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    جهان با ویروسی کووید-۴۸ که چه بسا مرگبار‌تر از کووید-۱۹ نیز هست درگیر است، نزدیک به ۷۳ است که این ویروس به جان سرزمین‌های معراج افتاده و علاوه بر مرگ هزاران نفر در سال و انواع آسیب‌های اجتماعی، روانی و اقتصادی، آواره‌گی هزاران هزار نفر را از خانه و سرزمین مادری نیز در پی داشته است.
 
کد خبر: 90062

واکسن کرونای ایرانی در فاز اول روی ۵۰ نفر تست می‌‌شود

واکسن کرونای ایرانی در فاز اول روی ۵۰ نفر تست می‌‌شود
دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با بیان این‌‌که تاکنون یک واکسن کرونای ایرانی مجوز کمیته علمی اخلاق را دریافت کرده است، گفت: این واکسن در فاز اول روی ۵۰ نفر تست می‌‌شود.
پایگاه خبری ریشه

دکتر احسان شمسی کوشکی  درباره آخرین وضعیت تأیید واکسن‌‌های کرونای ایرانی اظهار داشت: تا الآن یک واکسن، مجوز کمیته ملی اخلاق را دریافت کرده است تا وارد فاز اول کارآزمایی بالینی و روی 50 نفر از داوطلبین تست شود، البته این مجوز تنها شرط لازم نیست و سازمان غذا و دارو نیز موارد دیگری را درباره این واکسن مورد بررسی قرار می‌‌دهد.

وی درباره روند دریافت مجوز توسط کمیته اخلاق تشریح کرد: اگر قرار باشد پژوهشی روی انسان‌‌ها انجام شود باید توسط یک کمیته مستقل مورد بررسی قرار بگیرد که این کمیته، جنبه‌‌های اخلاقی آن تحقیق را بررسی کند. در کمیته اخلاق بررسی می‌‌شود که آیا واکسنی که قرار است تزریق شود به‌اندازه کافی ایمن هست؛ آیا به‌اندازه کافی احتمال اثربخشی دارد و آیا افرادی که وارد این مطالعه می‌‌شوند از مورد مطالعه قرار گرفتن خود اطلاع دارند و با آسیب‌‌های احتمالی یک مطالعه آشنا هستند یا خیر.

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت افزود: وقتی یک واکسن مورد تأیید کمیته اخلاق قرار می‌‌گیرد به این معناست که گروه‌‌های علمی مستقل به این نتیجه رسیده‌‌اند که این واکسن به حد کافی ایمن است و می‌‌تواند روی انسان‌‌ها آزمایش شود، از سوی دیگر، آزمایش‌‌های انسانی پله‌‌پله انجام می‌‌شود یعنی مثلاً در ابتدا افراد کمی وارد مطالعه می‌‌شوند، اگر مشکل خاصی پیش نیامد روی تعداد بیشتری از داوطلبان تست می‌‌شود و به‌تدریج تعداد افراد مورد مطالعه بیشتر می‌‌شود تا به نتیجه قطعی درباره اثربخشی واکسن برسیم.

وی درباره عوارض احتمالی واکسن ایرانی تأییدشده تصریح کرد: در هر پژوهشی هرگونه آسیبی که احتمال رخداد آن وجود داشته باشد به افراد گوشزد می‌‌شود البته واکسن کرونای ایرانی، در حیوانات تست شده‌ است و نسبت به ایمنی آن‌‌ها تا حد زیادی اطمینان وجود دارد بنابراین نگرانی زیادی از این بابت نداریم.

کوشکی درباره نحوه تأیید واکسن‌‌های وارداتی بیان کرد: معمولاً واکسن‌‌های وارداتی به‌لحاظ ایمنی و اثربخشی مورد بررسی قرار می‌‌گیرند؛ اگر واکسنی مورد تأیید سازمان‌‌های بین‌‌المللی باشد و مستندات لازم برای آن وجود داشته باشد، سازمان غذا و داروی ما از طریق مکانیسم‌‌های موجود و بر اساس مستندات ارائه‌شده و آزمایش‌‌ها، آن را تأیید می‌‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.