يكشنبه, 22 فروردين 1400 :: Sunday, 11 April 2021
 
کد خبر: 89912

حضور چشمگیر بیماری‌های غیرواگیر در فهرست ۱۰ بیماری کشنده دنیا

حضور چشمگیر بیماری‌های غیرواگیر در فهرست ۱۰ بیماری کشنده دنیا
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌های غیرواگیر در میان ۱۰ بیماری کشنده در جهان قرار دارند.
پایگاه خبری ریشه

در یک تغییر چشمگیر نسبت به دو دهه گذشته، اکنون بیماری‌های غیرواگیردار مانند سرطان و دیابت مهمترین دلیل مرگ و میر در جهان قلمداد می‌‌شوند.

پایگاه خبری "گاردین" در این‌باره نوشت، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، اکنون 7 مورد از 10 مورد مرگ و میر در جهان را بیماری‌های غیرواگیردار تشکیل می‌دهند که 4 مورد از آنها از سال 2000 تا 2019 افزایش قابل توجهی را نشان دادند.

طبق برآوردهای منتشر شده توسط "WHO" برزگترین قاتل جهانی، بیماری‌های قلبی است که 16 درصد از کل مرگ و میر‌های دو دهه گذشته را در بر می‌گیرد؛ همچنین آلزایمر و انواع بیماری‌های زوال عقل در میان 10 علت اصلی مرگ و میر در دو دهه گذشته وارد شده‌‌اند.

این سازمان همچنین بیان کرده است که مرگ و میر بر اثر بیماری دیابت در بین سالهای 2000 تا 2019، افزایش 70 درصدی داشته است.

"تدروس آدهانوم"، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در این خصوص گفت: «ارقام جدید نشان دهنده نیاز به تمرکز شدید بر پیشگیری و درمان بیماری‌های تنفسی، قلبی، عروقی و مزمن را نشان می‌دهد؛ این برآوردهای جدید یادآور این است که ما باید به سرعت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های غیرواگیر را افزایش دهیم.»

هفت بیماری اشاره شده در این گزارش که 24.4 میلیون نفر( 44 درصد از کل مرگ و میر در جهان) را در بین سال‌های 2000 تا 2019 کشته‌اند، به این شرح است: بیماری های قلبی در رده نخست قرار دارند که در دو دهه گذشته بیش از 9 میلیون نفر را به کام مرگ کشیده است؛ بعد از بیماری قلبی، سکته‌های مغزی و بیماری انسداد ریوی در رده دوم و سوم قاتلان جهانی قرار دارند.

در این بین به ترتیب بیماری سرطان برونش، سرطان ریه و بیماری کلیوی قرار گرفته‌اند و هفتمین مورد از این بیماری‌ها، زوال عقل است که زنان را بیشتر از مردان مورد توجه قرار داده است و 65 درصد از قربانیان آن زنان بودند.

دیابت نیز در رده نهم قرار دارد که در دو دهه گذشته با افزایش 80 درصدی رو‌به‌رو بوده است.

در این گزارش آمده است که مرگ در اثر بیماری‌های واگیردار در 20 سال گذشته کاهش یافته است اما همچنان در کشورهای فقیر و با درآمد کم به عنوان یک چالش جدی به حساب می‌‌آیند.

بیماری ایدز که در سال 2000 در رده هشتم بیماری‌های کشنده قرار داشت، اکنون به رده نهم نزول پیدا کرده است؛ همچنین بیماری سل که در رده هفتم در سال 2000 قرار داشت، اکنون به رده سیزدهم در سال 2019 سقوط کرده است.

سازمان بهداشت جهانی در این گزارش مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای در آفریقا و همچنین بر اثر مواد مخدر در قاره آمریکا که افزایش 300 درصدی را در دو دهه گذشته داشته‌اند، برجسته کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.