پنجشنبه, 14 مرداد 1400 :: Thursday, 5 August 2021
 
کد خبر: 89895

اروپا هر زمان به تعهدات قبلی خود در برجام عمل کرد، حرف از مداکره جدید بزند

اروپا هر زمان به تعهدات قبلی خود در برجام عمل کرد، حرف از مداکره جدید بزند
سفیر پیشین ایران در فرانسه با اشاره به بیانیه اخیر تروئیکای اروپایی گفت: هر زمان آن‌ها موفق شدند که به تعهدات خود در قالب برجام جامه عمل بپوشانند و خسارات وارده به ایران را جبران کنند، آنگاه می‌توانند موضوعات جدیدی را برای مذاکره با ایران مطرح کنند.
پایگاه خبری ریشه
ابوالقاسم دلفی  در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر لزوم توافق گسترده‌تر با ایران در حوزه های منطقه ای و موشکی، اظهار داشت: از ابتدای برجام از سال ۲۰۱۵ تا به امروز سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه و البته روسیه و چین تعهداتی را در قالب برجام بر عهده داشتند.

وی گفت: طرف های مختلف برجام از جمله اروپایی ها، روسیه و چین، هر یک به سهم و اندازه‌ای مشخص، در انجام تعهدات خود کوتاهی کردند که سهم اروپایی ها در این خصوص بیشتر است.

دلفی با بیان اینکه طرف مقابل همواره از ایران تقاضا داشت که به تعهداتش پایبند باشد، در برجام بماند و نقض تعهد نکند، تصریح کرد: از زمان خروج آمریکا از برجام شرایط خاصی به وجود آمد و همواره اروپایی ها به ما گفتند که شما در برجام بمانید و ما خلع عدم حضور آمریکا را در برجام جبران می‌کنیم اما تا به امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.

سفیر پیشین ایران در فرانسه خاطرنشان کرد: تیم آقای بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا از ابتدای آغاز دوران انتخابات ریاست جمهوری آن کشور موضوع بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش در قبال آن قرارداد را مطرح کرد و در روزهای اخیر این موضوع بسیار پررنگ تر هم شده است.

وی بیان کرد: اظهارات و مواضع اخیر کشورهای اروپایی به زعم خودشان فراهم کردن شرایط لازم جهت بازگشت آمریکا به برجام و تسهیل ایجاد زمینه از سر گرفتن گفت‌وگوهای مجدد با ایران به حساب می آید.

دلفی ادامه داد: از منظر اروپایی ها اهمیت برجام و امضای موافقتنامه هسته‌ای در چهارچوب برنامه خلع سلاح و عدم اشاعه است که بسیار برای آنها حائز اهمیت است و اگر برجام به سرانجام نرسد این یک شکست بزرگ دیپلماتیک برای اروپا در عرصه بین الملل به حساب می آید.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: با توجه به وابستگی شدید اقتصادی اروپا به آمریکا از همان ابتدای برجام، شرکت های متوسط و بزرگ اروپایی بسیار نگران همکاری با ایران از ترس تحریم های آمریکا بودند که این موضوع از پس از خروج آمریکا از برجام تشدید شد و تا به امروز هم ادامه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه اروپا به استثنای انگلیس خواهان عدم ابقای آقای ترامپ در کاخ سفید بود، اظهار داشت: بنابراین امروز که دیگر حضور آقای بایدن در کاخ سفید مسجل شده است، طرف اروپایی عزم خود را جزم کرده که شرایط را جهت بازگشت مجدد آمریکا به برجام فراهم آورد.

 

دلفی بیان کرد: طرف‌های اروپایی از سال ۲۰۱۷ یعنی آغاز دوران انتخابات ریاست جمهوری زمزمه ایجاد تغییرات و اصلاحاتی در برجام را مطرح کردند و شاهد این مدعا هم دیدار آقایان روحانی و ماکرون در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ بود که این موضوع به صورت رسمی مطرح شد.

سفیر پیشین ایران در فرانسه افزود: از همان زمان اروپایی‌ها به رهبری فرانسه و شخص آقای ماکرون به دنبال این موضوع بودند که شرایط را جهت برخی تغییرات و اصلاحات در برجام فراهم کنند، بنابراین مطرح کردن موضوعات موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشری از سمت اروپایی ها مربوطه به روزهای اخیر نیست.

وی گفت: هیچ کس منکر این موضوع نیست که ایران کاملاً به تعهدات خود در قبال برجام پایبند بوده و گزارشات متعدد آژانس هم بر این موضوع صحه می‌گذارد و البته اینکه طرف اروپایی تا به امروز نسبت به اجرای تعهدات خودش کاستی‌های بسیاری داشته است نیز برهمگان روشن است.

 
دلفی با بیان اینکه طرف اروپایی هم باید تعهدات خودش را در قالب برجام انجام دهد و ابتدا تکلیف قرارداد هسته‌ای را مشخص کنند، بیان کرد: هر زمان آنها موفق شدند که به تعهدات خود در قالب برجام جامه عمل بپوشانند و جبران خسارات وارده به ایران را متعاقب نقض عهدهایشان بجا آورند، آنگاه می‌توانند موضوعات جدیدی را برای مذاکره با ایران مطرح کنند.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.