پنجشنبه, 26 فروردين 1400 :: Thursday, 15 April 2021
 
کد خبر: 89845

فروش روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت در سال ۱۴۰۰ با واقعیت فاصله دارد

فروش روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت در سال ۱۴۰۰ با واقعیت فاصله دارد
کارشناس حوزه انرژی فروش روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت را در سال آینده را دور از ذهن خواند و گفت: شرایط باز و محدودیت‌های صادراتی تحقق فروش ۲.۵ میلیون بشکه را سخت کرده است.
پایگاه خبری ریشه

امیر خانی با اشاره به وضعیت درآمد‌های نفتی در بودجه سال آینده اظهار کرد: دور بودن ایران از بازار‌های رسمی فروش نفت به دلیل تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده، مشکلات فروانی را در خصوص بازاریابی و حفظ مشتریان نفتی ایران به وجود آورده و حتی با فرض برداشته شدن کامل تحریم‌های نفتی تحقق  فروش ۲.۵ بشکه نفت کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

این کارشناس حوزه انرژی بیان کرد: ایران در صورت برداشته شدن تحریم نفتی به دلیل عضویت در سازمان‌های نفتی مانند اوپک ملزم به اجرای تصمیمات جمعی این سارمان است و طرح کاهش تولید نفت را باید رعایت کند که در این شرایط حداقل با کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی نفت مواجه خواهد شد.

وی افزود :فروش اوراق نفتی هم در کشور به دلیل برخی از مشکلات مانند نوسانات نرخ ارز و احتمال کاهش قیمت نفت با تردید‌های فراوانی همراه است و درصورتی که دولت به دنبال اجرای ان است باید با بررسی بیشتر نسبت به کاهش ریسک سرمایه گذاری و از سوی دیگر ایجاد مشوق‌های لازم اقدام کند.

خانی ادامه داد: در صورت تقویت و ایجاد مشوق برای فروش اوراق نفتی، بازهم بازار داخلی  توانایی جذب  محموله های سنگین نفتی را ندارد و تکیه کردن به این آمار می‌تواند بودجه را، با کسری سنگین مواجه کند.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: بازگشت سریع ایران به بازار‌های جهانی نیازمند درمان کامل بیماری کرونا است و با توجه به نگرانی‌ها در خصوص موج سوم این بیماری در فصل سرما، تقاضا برای خرید نفت کاهش خواهد یافت و مازاد عرضه در بازار شرایط را برای فروش بیشتر نفت سخت می‌کند.

وی افزود: فروش ۱ تا ۱.۵ بشکه نفت می‌تواند در گام نخست برای ایران مطلوب باشد و پس از پایداری بازار این رقم افزایش پیدا کند، در مجموع می‌توان گفت ورود ایران به بازار نفت و فروش به میزان گذشته، در مدت کوتاهی امکان پذیر نیست.

خانی ادامه داد: بودجه سال ۱۴۰۰ نیازمند بازنگری است و ارائه ارقام دقیق و واقعی می‌توانو نقشه مناسبی را برای دولت در سال آینده  ترسیم کند و مبنای تصمیم گیری قرار داده شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.