يكشنبه, 22 فروردين 1400 :: Sunday, 11 April 2021
 
کد خبر: 89786

اگر مصوبه مجلس تبدیل به قانون شود وزارت خارجه به آن پایبند خواهد بود

اگر مصوبه مجلس تبدیل به قانون شود وزارت خارجه به آن پایبند خواهد بود
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: نظر دولت و رئیس‌جمهور درباره مصوبه مجلس روشن بوده و ما هم نظرات تخصصی خود را بیان کرده‌ایم که متأسفانه لحاظ نشده؛ اگر این مصوبه تبدیل به قانون شود، وزارت امور خارجه به آن پایبند است.
پایگاه خبری ریشه
سعید خطیب‌زاده در نشست خبری خود با خبرنگاران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن روز دانشجو، در خصوص تحولات دیپلماتیک هفته اخیر، اظهارداشت: امروز میزبان اولین سفر خارجی وزیر خارجه جدید سوریه آقای فیصل مقداد به دعوت آقای ظریف هستیم و ایشان دیدار‌هایی را با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و برخی مقامات دیگر ایران خواهند داشت.

وی گفت: چهارشنبه این هفته هم هم میزبان وزیر امور خارجه آذربایجان خواهیم بود و ایشان هم دیدار‌هایی را با روسای جمهور، مجلس، وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران خواهند داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: روز گذشته نیز دیدار خداحافظی سفیر برزیل در ایران با آقای ظریف و تقدیم رونوشت استوارنامه چهار سفیر از کشورهای اندونزی، تونس، اوگاندا و مکزیک، به وزیر امور خارجه کشورمان را داشتیم.

خطیب زاده افزود: روز شنبه هم برخی تغییراتی را در وزارت امورخارجه داشتیم، آقای غلامرضا انصاری که مفتخر به بازنشستگی شدند از سمت معاونت دیپلماسی اقتصادی خداحافظی کردند و آقای رسول مهاجر جایگزین ایشان شدند.

وی بیان کرد: همچنین در این هفته، تماس تلفنی وزیر امور خارجه کرواسی با آقای ظریف را داشتیم که علاوه بر بررسی موضوعات دو جانبه و بین‌المللی، حادثه تروریستی اخیر از سوی وزیر خارجه کرواسی محکوم شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفت: آقای ظریف در نشست مجازی گفت‌وگو‌های مدیترانه‌ای نیز شرکت کردند و به بیان مواضع و دیدگاه‌های ایران در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی پرداختند.

خطیب زاده تصریح کرد: از سوی دیگر، آقای بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی تلفنی با آقای ظریف ضمن تروریستی خواندن حادثه شهادت شهید محسن فخری‌زاده بر همکاری‌های میان ایران و اروپا تاکید کرد.

 
 
طرف‌های اروپایی به تعهدات خود عمل نکرده‌اند
وی در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر لزوم توافق گسترده با ایران، گفت: درباره برجام، موضع ایران یک سیاست با ثبات بوده و هست. ما سال‌ها در مورد برجام مذاکره کردیم و نتیجه آن در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل درج شده است. همه آن‌هایی که با حقوق بین‌الملل آشنا هستند می‌دانند که ایران یکبار دیگر راجع به آنچه که قبلا مذاکره کرده، مذاکره نخواهد کرد و از الزام‌آور بودن قطعنامه ۲۲۳۱ کم می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: امیدواریم اروپا سقف و کف روابط را در نظر بگیرید و جایگاه خودش را بداند. یکی از طرف‌هایی که نتوانست تعهدات خودش را در قالب برجام طی این سال‌ها انجام دهد، اروپا است و این وضعیت اروپا چه قبل و چه پس از خروج آمریکا بوده است.

خطیب زاده با بیان اینکه ایران در خصوص امنیت ملی خودش مذاکره و مصالحه نخواهد کرد و با حقوق خودش آشنا هست، افزود: طرف اروپایی و دیگران بدانند که آنچه با فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بدست نیامده، از طرق دیگر هم بدست نخواهد آمد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضامن اجرای برجام بوده و کشورهایی مانند آلمان حتی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند که در نامه‌های ما آمده است.

 
وی با تاکید بر اینکه ایران در خصوص امنیت ملی خود نه مذاکره و نه مصالحه نمی‌کند، عنوان کرد: ایران به حقوق و مسئولیت خود آشنا بوده و حقوق و مسئولیت‌های طرف مقابل را هم یادآوری کرده است. آنچه با فشار حداکثری به دست نیامد با روش‌های دیگر هم به دست نمی‌آید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: برخی کشور‌ها تمامی حیثیت خود را گذاشتند که در دوران آقای ترامپ به اهداف خودش دست پیدا کنند. کسانی که امنیت خود را بر پایه‌های سُست خارجی بنا گذاشتند طبیعی است که امروز تا حدی نگران باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پیام تهران به این کشورها آن است که ایران لنگرگاه ثبات در منطقه است و مانند برادری بزرگتر سعی کرده که خطا‌های برخی کشور‌ها را نادیده بگیرید. توجه میدهم برخی کشور‌های منطقه‌ای را که ظرفیت خودشان را بدانند.

خطیب زاده در خصوص مصوبه اخیر مجلس گفت: نظر رئیس جمهور و دولت کاملا مشخص است و وزارت امور خارجه هم نظرات تخصصی خود را بیان کرده است؛ اما مجلس مستقلا مسیری را طی کرده و بر اساس برداشت‌های خودش این موضوع را پیش برده است.

 
 
ما احتیاجی به چانه زنی دوباره در برجام نداریم
وی با بیان اینکه اگر این موضوع در مجلس به قانون تبدیل شود حتما وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی و دیگران تابع آن هستیم، گفت: مصوبات فعلی و قبلی مجلس مشروط هستند، یعنی زمانیکه طرف مقابل تعهدات خودش را انجام دهد ما نیز به تعهدات خود باز خواهیم گشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شنیده‌هایی هست که دولت جدید آمریکا قصد دارد تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران را متوقف کند و قصد دارد به تعهداتش برگردد، امیدواریم طرف‌های اروپایی هم هرچه زودتر به تعهدات خود عمل کنند. ما احتیاجی به چانه زنی دوباره نداریم چرا که همه مواردی که لازم بوده، در برجام قید شده است.

 
خطیب زاده یادآورشد: گفته‌ها و شنیده‌هایی از دولت منتخب آمریکا دیده شده است که روش غلط خود را اصلاح کند. امیدواریم اروپا هم به مسیر عدم پایبندی خود پایان دهد. اگر اینطور شود ایران، کشور مسئولی است. احتیاح به چانه زنی جدید نمی‌بینیم.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مقامات آلمانی برای دستیابی به توافق جامع‌تر با ایران، آن هم در صورتی به تعهداتشان در برجام عمل نکردند، ابراز داشت: همه آزاد هستند به خاطر سیاست داخلی یا ناآشنایی با رویه‌ها حرف بزنند، ولی دلیلی نمی‌شود که ما هم به آن‌ها توجه کنیم. موارد عدم پایندی اروپا روشن بوده و به آن‌ها گفته شده است. اینکه برخی فکر کنند چیزی که آمریکا و رژیم ترامپ با سیاست سبوعانه فشار حداکثری به دست نیاورد را می‌توانند از راه‌های دیگر مانند گفتگو و مذاکرات جدید به دست آورند، کسی در تهران خریدار این نکات نیست.

وی با بیان اینکه دوستان ما در اروپا بدانند باید برادری خود را اثبات کنند و بعد ادعای ارث و میراث کنند، عنوان کرد: مسیر طبیعی آن است که فرصت جدیدی برای ادامه مسیر درست قبلی فراهم شده است. طرف مقابل به مسیر اجرای تعهدات‌شان برگردد. ایران هم گفته اقدامات کاهشی انجام‌شده، برگشت‌پذیر است و ایران در مقابل اجرای تعهدات دیگران، تعهداتش را انجام می‌دهد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به این سوال که چه زمانی ایران مصوبه مجلس درباره پروتکل الحاقی و غنی سازی ۲۰ درصد را اجرا می‌کند، گفت: مسیر قانونی کاملاً روشن است. اگر این مصوبه به قانون تبدیل شود لازم‌الاجرا است. ابعاد فنی با سازمان انرژی اتمی است. ابعاد سیاسی آن با وزارت امور خارجه است. فکر می‌کنیم ملاحظات دولت و وزارت خارجه به عنوان مرجع این داستان باید رعایت می‌شد.

وی اضافه کرد: در عین حال بسیاری از قوانین که مخالفش بودیم بر اساس تکلیف قانونی انجام داده‌ایم. این کار را هم درباره این مصوبه هم خواهیم کرد. منتظر هستیم نتیجه این مسیر را مشاهده کنیم.

خطیب‌زاده درباره نظر ایران درباره درخواست ژاپن برای حضور در مذاکرات احتمالی گفت: ایران در دنیا دوست زیاد دارد. در خصوص برجام، این توافق مربوط به گذشته است که سالیان طولانی، مذاکره شد و موافقین و مخالفین خود را هم داشته است با این حال این توافق امضا شده، مهر و موم شده و هرگونه دست زدن به آن از نظر شکلی و محتوایی، به معنای پایان آن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اینکه برجام در فضای بین‌المللی موجب آبرو می‌شود، برای ما جالب است. همکاری‌های ایران و ژاپن در مجاری خود ادامه می‌یابد، اما برجام موضوعی مربوط به رفع تحریم و عادی‌سازی پرونده هسته‌ای صلح آمیز ایران بود که در همین حد هم باقی خواهد ماند.

این دیپلمات ارشد در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا عراقچی سفیر ایران در سازمان ملل می‌شود یا خیر؟ گفت: من این خبر را دیروز تکذیب کردم. تغییری در نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل نداریم. آقای روانچی به کار خود ادامه می‌دهند و آقای عراقچی هم در تهران به کار خود ادامه می‌دهد.

خطیب‌زاده درباره همکاری‌های ایران و قطر در خصوص کشت زعفران گفت: همکاری‌های ایران با قطر، روابط ابعاد مختلفی دارد. تمامی اقدامات در چارچوب دستورالعمل‌ها است. یکی از اصول اصلی و اصیل دیپلماسی اقتصادی ایران حمایت از تولیدکنندگان داخلی در خارج از کشور است. برخی از ابعاد این مسئله به شکل دیگری روایت شده است. وزارت امور خارجه هیچ اقدامی را بدون هماهنگی با سایر دستگاه‌ها انجام نمی‌دهد. روابط ایران و قطر در سال‌های اخیر در سطح بالا بوده است.
 
 
وزارت خارجه مجری تصمیمات عالی نظام است
وی همچنین درخصوص اظهارت اخیر وزیر امور خارجه عربستان تصریح کرد: برخی دستپاچگی‌ها در برخی از کشور‌ها دیده می‌شود و پیام‌های متناقضی از این کشور‌ها بیرون می‌آید. توصیه ما آن است که عربستان و حکام آن‌ها توجه کنند مشکلاتی که برای مردم خود و جهان عرب و اسلام ایجاد کردند، فقط با اصلاح مسیرشان قابل حل شدن است.

این دیپلمات ارشد در وزارت امور خارجه با بیان اینکه ریاض مسئول بسیاری از مشکلات جهان عرب، جنگ و قحطی در یمن و برخی مشکلات از شمال آفریقا تا جنوبی شرقی آسیا است، خاطرنشان کرد: هرچه زودتر به این مسیر خطا پایان دهند، برای مردم، خودشان و مردم عربستان بهتر است. مردم عربستان استحقاق سیاست‌های بهتری دارند به جای آنکه نگاه‌شان به دست‌های خون‌آلود برخی از کشور‌های دیگر باشد.

خطیب‌زاده درباره برخی اظهار نظر‌ها مبنی بر احتمال خروج ایران از NPT گفت: جامعه ایران چند صدایی است بسیاری نظرات مختلفی دارند؛ ولی سیاست اصولی نظام، از سوی نهاد‌های رسمی اعلام می‌شود. ما عضو پایبند NPT بوده و هستیم و تا زمانی اتفاق بزرگی رخ ندهد یا حرکت اشتباه راهبردی از طرف مقابل نبینیم به این همکاری با آژانس ادامه می‌دهیم. وزارت خارجه مجری تصمیمات عالی نظام است.

 
وی همچنین درباره بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بیان کرد: دبیرخانه خود باید درباره بیانیه‌اش توضیح دهد. نظرات وزارت امور خارجه که براساس قانون و مصوبه شورای عالی امنیت ملی باید مورد لحاظ قرار می‌گرفت، لحاظ نشده است.
 
 
آژانس باید درباره درز اطلاعات فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخگو باشد
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اعتراض ایران به درز اطلاعات فعالیت‌های هسته‌ای ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسانه‌ها هم گفت: این برای اولین بار نیست که اسناد به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند. البته تمامی اسنادی که توسط دولت‌ها ارائه می‌شود، محرمانه هستند. بار‌ها مسئولیت آژانس را متذکر شده‌ایم. متاسفیم برخی جریان‌های درون آژانس به دنبال برهم زدن مسیر همکاری‌ها هستند. آقای گروسی و آژانس در این باره باید پاسخگو باشند.

خبرنگاری درباره ارتباط بازگشت آمریکا به برجام و مصوبه مجلس برای لغو تحریم‌ها سوال کرد که خطیب‌زاده پاسخ داد: بازگشت آمریکا به تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است که قطعنامه‌ای روشن و الزام‌آور برای همه کشور‌ها است. آمریکا از برجام خارج شده و به تعهدات خود ذیل قطعنامه شورای امنیت هم عمل نکرده است. حتی دولت فعلی آمریکا هم متوجه شده مسیر فشار حداکثری اشتباه بوده و به هیچکدام از اهداف‌شان نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه مجلس روشن است و تفسیر بردار هم نیست، عنوان کرد: این مصوبه به روشنی مسیر فعالیت نهاد‌های داخلی را مشخص کرده است. البته شرط این مصوبه عدم پایبندی است. این مصوبه در چارچوب مصوبات قبلی و با لحاظ کردن نکات فنی می‌توانست بهتر باشد، اما مجلس مستقل است و براساس نظرات خود عمل کرده است.

 
خطیب زاده در پاسخ به میزان درخصوص ادعای برخی کارشناسان درباره عملکرد غیرقابل قبول وزارت خارجه در بازگرداندن اموال بلوکه شده ایران در کشور‌های مختلف، اظهار داشت: کارشناس زیاد در کشور داریم و یکی از خوبی‌های کشور ما این است که همه کارشناس هستند. آشنایان به موضوع بانک مرکزی و نهاد‌های حاکمیتی می‌دانند وزارت خارجه با چه دقتی در حال فعالیت است.
 
وی دادمه داد: اگر امروز سیاست فشار حداکثری آمریکا شکست خورده است ناگهانی اتفاق نیفتاده و تمامی ارکان نظام دست در دست هم داده‌اند و البته در بسیاری از موارد بانک مرکزی و نهاد‌های دیگر باید جزییات را بگویند و وقتی بتوانیم جزییات را بگوییم روایت این سال‌ها را که روایتی غرورآفرین است خدمت مردم بزرگ ایران خواهیم گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: برخی کشور‌ها به خاطر تحریم‌های فراقانونی آمریکا و ترسی که از آن‌ها دارند و رفتار آمریکا برای مسلح کردن دلار در برابر ارز‌های دیگر و اینکه بانک مرکزی خود را بانک مرکزی دنیا کند این‌ها دچار سکته‌هایی در بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران هستند. از مجاری مختلف این را پیگیری و برخی را دریافت کردیم و در برخی کشور‌ها اشکالات جدی هست که در حال ادامه مسیر هستیم.

 
 
پیش‌خرید واکسن کرونا انجام شده است
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره همکاری‌های ایران و کشور‌های مختلف برای تولید واکسن کرونا و همچنین اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا گفت: موضوع کرونا و تهیه و تامین واکسن، آن یک موضوع ملی است و در چارچوب ستاد عالی اقداماتی را انجام داده‌ایم.
وی با بیان اینکه ایران عضو کنسرسیوم کوواکس برای تولید واکسن است که زیر نظر سازمان جهانی بهداشت عمل می‌کند، گفت: مسیر به صورت جدی طی شده و پیش‌خرید هم انجام شده است. ایران امیدوار است این کنسرسیوم اعلام کند که واکسن را به مرحله تولید رسانده است.

خطیب زاده با بیان اینکه همکاری‌ها برای تولید واکسن هم بر عهده وزارت بهداشت است، گفت: در این رابطه با کشور‌های مختلف از جمله چین صحبت شده است و هرگاه وزارت بهداشت و بخش خصوصی اعلام آمادگی کنند، وزارت امور خارجه آماده تسهیل امور آنهاست. اما آمریکا و رژیم ترامپ هر تلاشی انجام می‌دهد تا دردی را به ملت ایران وارد کند، ولی این مسیر سال‌هاست که شکست خورده و ما به همکاری بین‌المللی خود ادامه می‌دهیم.

 
 
ایران از هرگونه حل و فصل تنش‌ها در خلیج فارس استقبال کرده است
این دیپلمات ارشد درباره توافق احتمالی قطر و عربستان و تاثیر آن بر روابط دوحه با تهران تصریح کرد: ایران صریحاً از هرگونه حل و فصل تنش‌ها در خلیج فارس استقبال کرده است. وزیر امور خارجه هم اعلام کرد که از حل این بحران استقبال می‌کنیم. مسیری که امارات و عربستان برای محاصره قطر استفاده کردند، قلدری بوده و باید با حل و فصل موضوع حل و شرایط عادی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر عادی شدن بحران‌ها در خلیج فارس خاطرنشان کرد: روابط ایران و قطر متاثر از عامل سوم نیست و ایران در زمان سختی و گشایش همراه همه کشور‌های دوست، همسایگان و منطقه بوده است.

 
 
بهتر است عربستان در حد و حدود خود سخن بگوید
وی درباره ادعا‌های وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر ضرورت ممنوعیت دائمی غنی‌سازی از سوی ایران و انجام بازرسی‌ها از اماکن نظامی ابراز داشت: اینکه بیش از حد به یک کشور متوسط در منطقه بپردازیم، کمکی نمی‌کند. جایگاه کشور‌ها در نظام منطقه و بین‌الملل روشن است. عربستان رفتار نامناسبی با همسایگان خود اعم از ایران، عراق، قطر و یمن داشته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اذعان داشت: عربستان در مسیر غلطی حرکت کرده‌ است که باید مسیر خود را اصلاح کند. درخصوص موضوعات دیگر هر کسی می‌تواند حرف بزند؛ ولی بهتر است در حد و حدود خود سخن بگویند تا موجب بی‌آبرویی بیشتر نشود.

 
 
تغییر در معاونت اقتصادی وزارت خارجه، تغییر اداری بوده است
خطیب زاده درباره چرایی تغییر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه و انتقادات مطرح شده از این معاونت بیان کرد: تغییر در معاونت اقتصادی، تغییر اداری بوده است. معاون پیشین به سن بازنشستگی رسیده بود  که به این افتخار نائل شد. درخصوص روابط اقتصادی با کشور‌های دیگر، نمایندگان حق نظارت و انتقاد دارند، ولی در روابط اقتصادی با دیگر کشورها، وزارت امور خارجه فقط نقش هماهنگی و تسهیل کننده را دارد.

این دیپلمات ارشد ادامه داد: نهاد‌های بسیاری مسئولیت توسعه صادرات، برقراری روابط تجاری و اقتصادی را برعهده دارند. وزارت امور خارجه در بسیاری از این ابعاد، نه پول دارد و نه تکلیف قانونی. دوستان باید به نقش وزارت امور خارجه بیشتر باید توجه کنند.

 
 
افتتاح راه آهن خواف - هرات 
خطیب‌زاده با اشاره به افتتاح خط راه‌آهن خواف - هرات خاطرنشان کرد: در چند روز آینده بزرگترین طرح همکاری‌های منطقه بین ایران و افغانستان افتتاح می‌شود. همکاری‌های منطقه‌ای ایران با کشور‌های منطقه در دوران تحریم به چندین میلیارد می‌رسد. از رسانه‌ها و نمایندگان می‌خواهم رنگ و بوی جناحی به سوالات‌شان ندهند.

وی درباره قرارداد جدید میان عراق و عربستان و تحت تاثیر قرار دادن همکاری‌های اقتصادی تهران و بغداد، عنوان کرد: روابط ایران و عراق کاملاً تاریخی، عمیق، مردمی و چند لایه است. اگر کشور یا قدرتی بخواهد جنس این روابط را تغییر دهد، با موانع زیادی روبه‌رو خواهد. دو کشور مرز‌های طولانی با یکدیگر داشته و دارند، روابط مردمی برقرار است و مراسم‌های آیینی مشترک زیادی وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران معتقد است روابط عراق با تمامی همسایگان به گسترش صلح در منطقه و همچنین بهبود وضعیت مردم عراق کمک می‌کند. ما درخصوص نیت کشور‌ها اظهارنظر نمی‌کنیم.

 

خطیب‌زاده درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در ۲۶ آذر اظهار داشت: درباره این کمیسیون در حوزه مسائل فنی تنظیم شده و انجام خواهد شد و نشست روتین است. این نشست در صورت لازم در سطح وزرا می‌تواند برگزار شود. صحبت‌هایی بوده و اگر دستور کار روشن شود، این نشست در سطح وزرا هم می‌تواند برگزار شود.

وی در پاسخ به این سوال که پیش‌خرید واکسن‌های کرونا، آیا از منابع دارایی‌های ایران در کره جنوبی بوده است یا خیر، تصریح کرد: مسیرهای مختلفی برای خرید واکسن رفته شده است. عضو کنسرسیوم کوواکس هستیم و وزارت بهداشت اعلام کرده مسیر پیش‌خرید انجام شده است. در مورد نقل و انتقالات مالی هم پیشرفت‌های خوبی داشتیم که بانک مرکزی و وزارت بهداشت باید آن را اعلام کنند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: البته تنها مسیر ما نبوده است. بخش خصوصی هم اقداماتی انجام داده که ما آن را تسهیل کردیم. در صورتی که وزارت بهداشت در چارچوب دستورالعمل‌های خود آماده اعزام هیئت ارزیابی باشد، آمادگی داریم تسهیلات دیگری را ارائه دهیم.

خطیب‌زاده درباره احتمال دیدار وزیر امور خارجه سوریه با رهبر انقلاب تصریح کرد: وزیر امور خارجه سوریه با مقامات مختلف ایران دیدار می‌کنند ولی برنامه‌ای برای دیدار با رهبری در این سطح دیده نمی‌شود. فعلاً هم برنامه‌ای در این خصوص وجود ندارد.

 

اقدامات کشورهاست برای ما مهم است

وی درباره اظهارات اخیر بایدن درباره برجام گفت: اینکه آمریکا می‌خواهد به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد و مسیر غلط رژیم ترامپ در مورد انجام تعهدات بین‌المللی این کشور را برطرف کند، مسیر و اقدام درستی است. اگر آمریکا و طرف‌های دیگر برجامی تعهدات‌شان را درست و کامل انجام دهند، به صراحت گفته‌ایم ما هم از مسیر کاهش تعهدات برمی‌گردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این مسیر عاقلانه است. هر دولتی در آمریکا بر سرکار باشد، انجام دهد چون مسیر قبلی چیزی جز ضربه زدن به خودشان، منطقه و ملت ایران نتیجه‌ای نداده است.

خطیب‌زاده درباره برخی از ضمائمی که بایدن از آنها صحبت کرده است، اظهار داشت: برخی ضمائم از قول او در مصاحبه گفته شده است که آن ضمائم برای ما ارزش خاصی ندارد. مهم این است که آمریکا تعهد و مسئولیت قطعی دارد که آن مسیر غلط را اصلاح کند. این موضوعات در حد حرف است و اقدامات کشورهاست که برای ما مهم است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.