چهارشنبه, 8 بهمن 1399 :: Wednesday, 27 January 2021
 
کد خبر: 89656

رایگانی آب خوش مصرف‌ها؛ راهکاری مناسب برای تغییر الگوی مصرف مشترکان

رایگانی آب خوش مصرف‌ها؛ راهکاری مناسب برای تغییر الگوی مصرف مشترکان
کارشناس حوزه انرژی آب و برق رایگان را اقدامی برای اصلاح الگوی مصرف خواند و گفت: ارائه تخفیف به مشترکان کم مصرف و رایگان کردن قبوض آن‌ها مهمترین تاثیر را در خصوص تغییر الگوی مصرف مشترکان می‌تواند داشته باشد.
پایگاه خبری ریشه
رضا احمدی  با اشاره به طرح وزارت نیرو برای رایگان کردن مصرف آب خوش مصرف‌ها اظهار  کرد: ارائه تخفیف به مشترکان کم مصرف و رایگان کردن قبوض آن‌ها مهمترین تاثیر را در خصوص تغییر الگوی مصرف مشترکان داشته باشد.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: مهمترین مشکل در خصوص استفاده از منابع انرژی و آب و برق استقاده بی رویه و بدون الگوی مصرف است که این موضع نیازمند الگوسازی و مدیریت مصرف در کشور است.

وی افزود: ارائه تخفیف و طرح‌هایی مانند برق امید، مشوق مناسبی برای تغییر رفتار مشترکان  پرمصرف‌ها است، اما برنامه ریزی نباید تنها برای مشترکان کم مصرف باشد و باید ضمن پلکانی کردن تعرفه ها، بهای انرژی مصرف شده از سوی مشترکان پرمصرف را افزایش داد.

احمدی عنوان کرد: انتقاد فراوانی به  نظام سوبسیدی کشور وارد است و به دلیل پرداخت‌های یکسان عملا شاهد رقابت برای مصرف انرژی هستیم و این سوبسید‌ها بدون توجه به دهک‌های اقتصادی نیز پرداخت می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: عدم الگوسازی برای مدیریت مصرف در دهه‌های گذشته را می‌توان در میزان مصرف بی رویه مشاهده کرد بسیاری از مشکلات و کمبود منابع را می‌توان با فرهنگ سازی جبران کرد، در این شرایط باید الگوسازی را از مدارس و مقاطع پایه آغاز کرد تا شاهد بهینه مصرف کردن جامعه باشیم.

وی افزود:طرح رایگان شدن آب و برق در گام اول اصلاح روند مصرف را دنبال خواهد کرد و می‌تواند باعث ترغیب بخشی از مشترکان پرمصرف برای تغییر شکل جایگاه و ورود به بخش مشترکان با مصرف بهینه شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نحوه قیمت گذاری انرژی در کشور می‌تواند نقش مهمی در تصمیم گیری مصرف کنندگان برای مدیریت مصرف باشد و در کنار این مشوق‌ها الگوسازی و افزایش آگاهی در خصوص مصرف انرژی در کشور می‌تواند زمینخ صرفه جویی را فراهم کند.

وی افزود: تشریح وضعیت جغرافیایی ایران و آگاهی جامعه از وضعیت آبی می‌تواند بخشی از روند آگاهی بخش جامعه باشد و در این مسیر همکاری مشترکان به منظور صیانت از منابع آب و برق کشور از اهمیت بالایی برخودار است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.