دوشنبه, 5 مهر 1400 :: Monday, 27 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 89618

حریری پس از کنفرانس پاریس ترکیب کابینه را تحویل می‌دهد

حریری پس از کنفرانس پاریس ترکیب کابینه را تحویل می‌دهد
منابع لبنانی اعلام کردند که حریری قصد دارد پس از کنفرانس بین‌المللی پاریس درباره لبنان که امروز برگزار می‌شود ترکیب دولت جدید با ۱۸ وزیر را تحویل عون دهد.
پایگاه خبری ریشه

منابع آگاه سیاسی لبنان اعلام کردند که «سعد حریری» نخست وزیر مکلف این کشور تصمیم گرفته پس از پایان کنفرانس بین المللی که امروز در پاریس برای ارائه کمک های بین المللی به لبنان ل برگزار می‌شود، ترکیب دولت جدید متشکل از 18 وزیر را تحویل «میشل عون» رئیس جمهور لبنان بدهد.

منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که سعد حریری در تشکیل دولت جدید لبنان از مشخصات ارائه شده توسط «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در ابتکار خود برای نجات لبنان از فروپاشی مالی و اقتصادی الگوبرداری کرده است.

به گفته این منابع، حریری کاملاً به مطالبات فرانسه در تشکیل دولت لبنان پایبند است و امور را به پاریس واگذار کرده تا مشخص شود آیا ساختار دولت مورد نظر حریری مطابق با ویژگی های سیاسی که ماکرون اخیراً از طریق فرستاده های خود به بیروت اعلام کرده بود هست یا نه.

منابع مذکور خاطرنشان کردند که حریری همچنین فرصتی برای رایزنی ها در نظر گرفته تا طرف های مربوطه درباره ساختار دولت به توافق برسند؛ اما با وجود اینکه اتلاف وقت در این مرحله اصلا به نفع لبنان نیست نخست وزیر مکلف این کشور قصد دارد فرصت رایزنی های مربوط به تشکیل دولت را مجدداً تمدید کند.

منابع سیاسی لبنان اعلام کردند که ساختار مورد نظر حریری برای تشکیل دولت راه را برای افزایش تحرکات فرانسه در امور لبنان باز می کند. در این میان پاریس اعلام کرد که روند انتخاب وزرا با مشورت و موافقت میشل عون انجام می شود و اصلاح کردن برخی گزینه‌ها مشکلی ندارد؛ مشروط به اینکه بازگشت به نظام سهمیه ای در دولت لبنان منجر به دور زدن ابتکار فرانسه نشود.

طبق اطلاعات منابع مذکور، حریری معتقد است که هیچ جایگزینی برای ابتکار فرانسه وجود ندارد و او نمی خواهد روند رایزنی‌ها با میشل عون درباره ساختار دولت به گونه‌ای پیش برود که بن ‌بست سیاسی لبنان تکرار شود.

با وجود شکست‌های پی در پی طرح فرانسه برای نجات لبنان از وخامت اوضاع مالی، اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و سیاسی و کاهش پویایی آن بعد از انفجار بندر بیروت، پاریس امروز (چهارشنبه) میزبان دومین کنفرانس گروه حامیان لبنان است.

این نشست با نظارت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای فراهم کردن کمک‌های انسانی بیشتر برای لبنان برگزار می‌شود.

قرار است دست کم 30 رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و تعدادی از وزرا و نهادهای اقتصادی و مالی بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول شرکت کنند.

این نشست از طریق ویدئوکنفرانس برگزار و از کاخ الیزه اداره خواهد شد.

 

منبع: پایگاه خبری النشره

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.