جمعه, 26 دى 1399 :: Friday, 15 January 2021
 
کد خبر: 89593

کمالوندی: اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند

کمالوندی: اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در روند غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اجرای پروتکل الحاقی هیچ مشکلی را در برنامه غنی سازی ما ایجاد نمی‌کند، اما عدم اجرای آن باعث ابهام در برنامه هسته‌ای می‌شود.
پایگاه خبری ریشه
بهروز کمالوندی در جریان بررسی طرح دو فوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در صحن مجلس گفت: حفظ و تقویت انسجام ملی است در این شرایط سخت از همه مهم‌تر است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: تزریق ناامیدی در جهت منافع کشور نیست و مایوس کردن مردم سبب می‌شود تا در زمین دشمن بازی کنیم.
 
وی با بیان اینکه یکی از نقاط قوت کشور که مایه افتخار و اقتدار است صنعت هسته‌ای است، بیان داشت: صنعت هسته‌ای امروز فعال کار خود را ادامه می‌دهد، اما متاسفانه برخی افراد آگاهانه و ناآگاهانه پیشرفت‌های صنعتی و هسته‌ای را زیر سوال می‌برند و می‌گویند که صنعت هسته‌ای نابود شده و بهترین دلیل این ادعا هم این طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها است.

کمالوندی اظهارداشت: نمایندگان انتظار دارند در بازه‌های زمانی کوتاه اقداماتی مانند نصب هزار سانتریفیوژ IR۶ را سازمان انجام دهد یا نسبت به ایجاد کارخانه اورانیوم فلزی و فعال کردن بسیاری از بخش‌ها اقدام کند که هم سازمان آمادگی دارد و هم صنعت هسته‌ای فعال است.

 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: احیای قلب رآکتور اراک در دو ماه قابل انجام است. قلب رآکتوری که می‌گفتند در آن سیمان ریخته شده، قابل احیاست. رآکتوری که کامپوننت اصلی نداشت، مثل ماشین سوخت‌گذار، اتاق فرمان، پمپ‌های اصلی، پمپ‌های خنک‌کننده، مدار دوم و ...

وی افزود: ما امروز این امکان را داریم که هم سانتریفیوژ‌های قدیم و هم سانتریفیوژ‌های جدید را نصب کنیم. در حال حاضر ما ۳۸۰۰ کیلو مواد داریم، که قبلا این مقدار ۱۱ تن بوده که البته فاصله چندانی بین ۴ تن و ۱۱ تن نیست.

کمالوندی ادامه داد: بعد از ۱۰ سال ما حدود ۲ الی ۳ سال قبل کارخانه تبدیل را داشتیم که یو اچ اف تولید کرد، در حالی که این کارخانه ۱۰ سال بود که خوابیده بود. در حوزه غنی‌سازی ما تیل‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌شد به کار بردیم و این کار، کار جدیدی بود که بتوانیم در حدود ۳۰ تن کیک زرد و مواد جدید داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به این که من باید در این مقطع نظر دولت را در مورد این طرح اعلام کنم باید بگویم اجرای پروتکل الحاقی هیچ مشکلی را در روند برنامه غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند، اما عدم اجرای آن باعث تردید و ابهام نسبت به برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.