دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 89591

انتظار میرفت داعیه‌داران دفاع از حقوق بشر جدی‌تر واکنش نشان می‌دادند

انتظار میرفت داعیه‌داران دفاع از حقوق بشر جدی‌تر واکنش نشان می‌دادند
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ترور دانشمند شهید محسن فخری‌راده گفت: انتظار می‌رفت از کسانی که داعیه دار دفاع از حقوق بشر هستند، این اقدام تروریستی را جدی‌تر محکوم کنند و بسنده به توصیه خویشتنداری نمی‌کردند‌.
پایگاه خبری ریشه
‌.
 سعید خطیب‌زاده صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن عرض تسلیت شهادت دانشمند شهید محسن فخری زاده که در عملیاتی تروریستی به فیض شهادت رسیدند، در خصوص تحولات دیپلماتیک هفته اخیر، اظهارداشت: پنجم آذر سفر کوتاهی به افغانستان برای گفتگو در حوزه‌های فرهنگی، مردمی و رسانه‌ای داشتم و علاوه بر ملاقات هایی که با وزیر فرهنگ آن کشور و آقایان عبدالله و کرزای صورت گرفت با چندین رسانه آن کشور هم گفتگوهایی داشتم.

وی گفت: هیچ رابطه راهبردی بین دو کشور شکل نمی‌گیرد مگر اینکه روابط قوی مردمی و همه جانبه وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: چهار آذر ماه سخنرانی آقای ظریف در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ را داشتیم که به صورت ترکیبی در ژنو برگزار شد.

خطیب زاده افزود: پنجم آذر ماه تبادل سه زندانی ایرانی با یک فرد خارجی را داشتیم که این تبادل پس از طی فرایندی، در تهران و با حضور آقای عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه انجام شد.

وی ادامه داد: در این روزها گفت‌وگوهای تلفنی میان وزرای امور خارجه ایران و آذربایجان داشتیم که دو طرف بحث های مهم دوجانبه و منطقه‌ای را در آن تماس تلفنی مورد بررسی قرار دادند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: متعاقب ترور انجام شده اخیر، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی با آقای ظریف تماس های تلفنی جداگانه‌ای داشتند که از جمله آنها می‌توان از وزرای امور خارجه سوریه، آذربایجان، افغانستان، عراق، عمان، کویت و برخی دیگر نام برد که همگی آنها اقدام تروریستی صورت گرفته را به شدت محکوم کردند.

خطیب زاده در خصوص برخی واکنش های بین‌المللی متعاقب ترور اخیر، تصریح کرد: حجم بالای محکومیت را در حوزه های مختلف از شرق و غرب دنیا دریاف کردیم. شش کشور از هفت کشور عربی حوزه خلیج فارس هم همگی این اقدام تروریستی را محکوم کردند.

 
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه موج محکومیت های بین‌المللی همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: حتی آنها که متحد ایران نبودند هم اقدام تروریستی اخیر را محکوم کردند. البته که همانطور که آقای ظریف هم گفتند، انتظار می‌رفت از کسانی که داعیه دار دفاع از حقوق بشر هستند، جدی تر این اقدام تروریستی را محکوم کنند و بسنده به توصیه خویشتنداری نمی‌کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما بعد از حادثه تروریستی بلافاصله بیانیه محکومیت شدید آن را صادر کردیم، آقای ظریف هم کمتر از یک ساعت پس از ترور شهید فخری‌زاده توییت کردند و گفتند که رژیم صهیونیستی مسئول این اقدام است و انتظارات ایران را بیان کردند.

خطیب‌زاده افزود: سفرای ما در پایتخت های بسیاری از کشورها اصل ماجرا را به اطلاع آنها رساندند و بسیاری از پیام های بین‌المللی که امروز شاهد هستیم حاصل تلاش سفرا و اقدامات دیپلماتیک است‌.

این دیپلمات ارشد بیان کرد: آقای ظریف به چندین زبان بین‌المللی توییت کردند و ضمن محکومیت شدید این اقدام تروریستی، رژیم صهیونیستی را با توجه به قرائن و شواهد بسیاری، مسئول این ترور دانستند و این یکی از موفقیت آمیزترین کمپین‌های دیپلماتیکی بود که انزوای رژیم صهیونیستی را به دنبال داشته است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.