دوشنبه, 26 مهر 1400 :: Monday, 18 October 2021
 
کد خبر: 89573

محیط‌بان همدانی آزاد می‌شود

محیط‌بان همدانی آزاد می‌شود
فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست گفت: «سعید مومیوند» محیط‌بان همدان که به علت درگیری با چند فرد مسلح در زندان بود، با قرار وثیقه تا دو روز آینده آزاد می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

سرهنگ جمشید محبت خانی  افزود: در مهرماه امسال حکم اعدام این محیط بان نقض شده بود و پرونده برای رسیدگی مجدد به همدان ارجاع داده شد که اکنون بعد از بررسی مجدد قرار شد تا محیط بان با قرار وثیقه پنج میلیارد تومانی آزاد شد.

وی اظهار داشت: خانواده این محیط بان توانستند مبلغ زیادی از این وثیقه پنج میلیارد تومانی را تهیه کردند و در تماسی که روز گذشته(دوشنبه) با یگان حفاظت محیط زیست داشتند موضوع کمبود وثیقه را مطرح کردند که موضوع را با رییس سازمان در میان گذاشتم و موافقت شد تا مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان از کمبود وثیقه از صندوق ملی محیط زیست تامین شود.

محبت خانی ادامه داد: اگر کارهای مربوط به برداشت پول از صندوق ملی محیط زیست امروز تمام و پول به حساب دادگستری همدان واریز شود دیگر پنج میلیارد تومان وثیقه تامین می شود و محیط بان یک تا دو روز دیگر آزاد خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: محیط بان همدانی با قرار وثیقه از زندان بیرون می آید تا به پرونده اش رسیدگی شود، خوشبختانه رای اعدام که نقض شده بود بنابراین یا در دادگاه عمومی یا دادسرای نظامی به این پرونده رسیدگی می شود که البته با توجه به تصویب قانون حفاظت از محیط بانان، جرایم مسلحانه محیط بانان باید در دادسرای نظامی رسیدگی شود.

وی افزود: البته اکنون در این زمینه اختلاف وجود دارد و پرونده دوباره به دیوان عالی کشور فرستاده می شود تا تصمیم گیری شود اما مهم این است که حکم اعدام نقض شده و قتل عمد تشخیص داده نشده، بنابراین باید بر رده های پایین یعنی خطا یا غیر عمد بودن تمرکز کنند که اینها نیز شامل دیه می شود که سازمان محیط زیست برای دیه ردیف دارد و پرداخت خواهد کرد.

در سال ۹۵ محیط بان سعید مومیوند به اتفاق سایر همکاران در حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده «نشر» شاهد حضور افراد مسلح در این منطقه می شوند که پس از متوقف کردن خودرو آنها، یکی از سه سرنشین با اسلحه اقدام به فرار می کند.

محیط بان سعید مومیوند پس از اخطار فراوان به قصد شلیک هوایی اقدام به تیراندازی می کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه، تیر ناخواسته به فرد اصابت می کند که بلافاصله فرد مجروح را به بیمارستان بعثت همدان منتقل می کنند، فرد مصدوم پس از گذراندن ۱۷ روز در کما ، جان خود را از دست داد که پس از کش و قوس های زیاد پس از دو سال رای قصاص برای محیط بان صادر و در سال ۹۷ به اعدام محکوم شد.

اما بعد از تلاش های صورت گرفته این حکم از سوی سازمان محیط زیست مورد اعتراض قرار گرفت و پس از دو بار رفت و برگشت پرونده، برای بار سوم اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال شد و این دیوان نسبت به رأی صادره واکنش و حکم اعدام را نقض کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.