جمعه, 26 دى 1399 :: Friday, 15 January 2021
 
کد خبر: 89514

تقاص خون شهید فخری‌زاده؛ در زمان مناسب

تقاص خون شهید فخری‌زاده؛ در زمان مناسب
معاون پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به قواعد و حقوق بین‌الملل حق تقاص و اقدام متقابل نسبت به آمران و عاملان و مسببان حادثه تروریستی اخیر را دارد و ان‌شاءالله در زمان مناسب اقدام لازم را انجام خواهیم داد.
پایگاه خبری ریشه
مسعود اخوان‌فرد در خصوص ابعاد حقوقی ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده از منظر قواعد بین‌المللی، اظهار داشت: از منظر قواعد و حقوق بین‌الملل، ترور دانشمند برجسته کشورمان شهید محسن فخری‌زاده یک جنایت و تعرض به حاکمیت ملی ایران به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه این ترور به دست دشمنان ملت ایران یعنی مثلث شوم عبری، غربی و عربی صورت گرفته است، گفت: بر اساس تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی که در این خصوص قواعدی را مطرح کرده‌اند، این حق برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است که اقدام متقابل انجام دهد.

اخوان فرد افزود: بیانیه‌هایی که از سوی سازمان‌های بین‌المللی تاکنون در خصوص ترور اخیر منتشر شده است، همگی با غرض ورزی سیاسی و جانبداری از صهیونیست‌ها بوده است.

کارشناس مسائل حقوق بین‌الملل تصریح کرد: زمانی که دزدی به خانه شما تعرض کرده شما باید دزد را شناسایی، محکوم و مجازات کنید نه اینکه بگویید خویشتن داری کنید، این شیوه بیان چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ همانطور که می‌دانید دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه خود با این ادبیات اظهار نظر کرده است.

اخوان فرد ادامه داد: بنابراین در وهله نخست باید کلیه مجامع بین‌المللی، دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی این اقدام تروریستی را محکوم کنند و در مرحله دوم اقدامات عملیاتی جهت شناسایی و محکومیت آمران و عاملان این جنایت تروریستی انجام دهند.

معاون پیشین سازمان انرژی اتمی بیان کرد: سازمان ملل، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا از مهم‌ترین نهاد‌ها و مراجع بین‌المللی هستند که انتظار می‌رود این حادثه تروریستی را قویاً محکوم کنند، چرا که همین افراد و مراجع بین‌المللی هستند که بیشترین ادعای حمایت از حقوق بشر را سر می‌دهند.

وی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای فعالی که بیشترین همکاری‌ها را در خصوص برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود با این آژانس بین‌المللی داشته و دارد حمایت کند، اما متاسفانه چنین چیزی را شاهد نیستیم.

اخوان‌فرد اظهارداشت: شما برای قیاس تصور کنید که اگر این این حادثه تروریستی علیه منافع غرب صورت می‌گرفت چه واکنش‌هایی را در عرصه بین‌المللی در پی داشت و چه اقداماتی را به تلافی و انتقام این موضوع انجام می‌دادند.

این کارشناس حقوق بین‌الملل تصریح کرد: حادثه ۱۱ سپتامبر بهانه بسیار خوبی بود تا آمریکا بخواهد به زعم خود با اشغال افغانستان و عراق با تروریسم و تروریست‌هایی که علیه منافع و امنیت ملی آن اقدام کرده بودند مقابله کند، اما در خصوص حادثه‌ای که در تهران اتفاق افتاد چه واکنش بین‌المللی متناسب با وزن حادثه تروریستی را شاهد بودیم؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران با توجه به قواعد و حقوق بین‌الملل حق تقاص و اقدام متقابل نسبت به آمران و عاملان و مسببان این حادثه تروریستی را دارد و ان‌شاءلله در زمان مناسب اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.