سه شنبه, 7 بهمن 1399 :: Tuesday, 26 January 2021
  • آمریکا70 کامیون نفت و گندم سوریه را به سرقت برد

    آمریکا70 کامیون نفت و گندم سوریه را به سرقت برد

    خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که نظامیان اشغالگر آمریکایی امروز نیز یک کاروان حامل تجهیزات نظامی و لجستیک را برای تقویت پایگاه‌های خود به شرق سوریه فرستادند و از سوی دیگریک کاروان حامل نفت و گندم سوریه را از خاک این کشور خارج کردند.
 
کد خبر: 89484

کمبود آب چند میلیارد نفر را در جهان تحت تاثیر قرار داده است؟

کمبود آب چند میلیارد نفر را در جهان تحت تاثیر قرار داده است؟
سازمان ملل در مورد عواقب عدم صرفه جویی در مصرف آب و مقابله با بحران آب و هوا هشدار داد.
پایگاه خبری ریشه

 کمبود آب اکنون بیش از ۳ میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است، چرا که مقدار آب شیرین موجود برای هر شخص در طی ۲ دهه یک پنجم، کاهش یافته است.

به گزارش گاردین، حدود یک و نیم میلیارد نفر از کمبود شدید آب و یا حتی خشکسالی رنج می‌برند، زیرا ترکیبی از بحران آب و هوایی، افزایش تقاضا و مدیریت ضعیف، کشاورزی را به طور فزاینده‌ای در سراسر جهان با مشکل روبرو کرده است.

سازمان ملل به تازگی هشدار داد که میلیارد‌ها نفر به دلیل عدم موفقیت در صرفه جویی در منابع آب و مقابله با بحران آب و هوا با گرسنگی و کمبود مزمن غذا مواجه خواهند شد.

مدیر کل سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، می گوید «ما باید کمبود آب (عدم تعادل بین عرضه و تقاضا برای منابع آب شیرین) را بسیار جدی بگیریم (که در الگو‌های نامناسب بارندگی نشان داده می‌شود)، زیرا اکنون این واقعیتی است که همه ما با آن زندگی می‌کنیم؛ کمبود آب آشامیدنی و آب کشاورزی باید بلافاصله و با جدیت رفع شود.»

به گفته وی، اهداف توسعه پایدار سازمان ملل، که شامل از بین بردن گرسنگی و بهبود دسترسی به آب تمیز است، هنوز در دسترس است، اما برای بهبود روش‌های کشاورزی در سراسر جهان و مدیریت عادلانه منابع، باید اقدامات بیشتری انجام شود.

گزارش سازمان غذا و کشاورزی سال ۲۰۲۰ سازمان ملل نشان داد که ۵۰ میلیون نفر در جنوب صحرای آفریقا در مناطقی زندگی می‌کنند که خشکسالی شدید هر ۳ سال یک بار اثرات فاجعه باری بر زمین‌های زراعی و مراتع وارد می‌کند.

بیش از یک دهم زمین‌های زراعی دیم دنیا و همچنین حدود ۱۴ درصد از مراتع جهان، در معرض خشکسالی مکرر هستند.

کشاورزی دیم ۶۰ درصد تولید محصولات جهانی و ۸۰ درصد زمین‌های زیر کشت را داراست. با این حال بیش از ۶۰ درصد از زمین‌های نیازمند آبیاری در سراسر جهان به شدت تحت فشار است.

آبیاری از نوع نامناسب می‌تواند باعث هدر رفتن آب، تخلیه منابع تجدید ناپذیر مانند سفره‌های زیرزمینی شود و مدیریت ضعیف می‌تواند منجر به از دست رفتن برخی از منابع کشاورزی نیازمند آب شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.