شنبه, 4 بهمن 1399 :: Saturday, 23 January 2021
 
کد خبر: 89459

اساسنامه فدراسیون فوتبال تصویب شد؛ انتخابات ۷۰ روز دیگر برگزار می‌شود

 اساسنامه فدراسیون فوتبال تصویب شد؛ انتخابات ۷۰ روز دیگر برگزار می‌شود
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به صورت وبیناری در حال برگزاری است.
پایگاه خبری ریشه

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال ایران برای تایید اساسنامه، از ساعت ۱۰ صبح امروز (شنبه، ۸ آذر) به صورت آنلاین آغاز شد که مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان در این مجمع حضور پیدا کرد.

افراد حاضر در مجمع فدراسیون فوتبال ۶۶ نفر هستند که به صورت آنلاین در این مجمع حضور پیدا کرده‌اند.

در ابتد، مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال صحبت‌هایی را درباره روند مجمع انجام داد که طبق آن ابتدا گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال، سخنرانی سرپرست فدراسیون، حسابرس مستقل فدراسیون و همچنین وزیر ورزش و جوانان در برنامه گنجانده شده است.

در ادامه عملکرد فدراسیون فوتبال با ۶۶ رای موافق به تایید مجمع رسید.

بهاروند: برخی کارشکنی کردند اما فیفا اساسنامه را تایید کرد

پس از گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال، حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال گفت: با درایت وزارت ورزش و کمک‌هایی که صورت گرفت، اساسنامه به تایید رسید و ما در همه فدراسیون‌ها شاهد بودیم که وزیر ورزش عضو مجمع است اما وزیر محترم ورزش برای حل مشکل اساسنامه شخصاً کمک کردند و پس از خروج وزیر از مجمع، این مشکل با فیفا حل شد.

وی افزود: از طرفی برخی سعی داشتند کارشکنی کنند تا اساسنامه به تایید نرسد که با وجود این کارشکنی‌ها اساسنامه به تایید فیفا رسید. پیش از مجمع نیز آماری از اعضای مجمع در خصوص تایید اساسنامه گرفتیم که نظرها مثبت است و آمار بی نظیری در این خصوص کسب کردیم. با تایید اساسنامه یک اتفاق ماندگار در فوتبال کشور رقم خواهد خورد.

دیگر بخش‌های صحبت بهاروند درباره برگزاری مسابقات لیگ، پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری اردوهای تیم ملی، تلاش برای وصول مطالبات فدراسیون فوتبال از فیفا و AFC و همچنین برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال بود‌.

سلطانی‌فر: درباره حذف کرسی وزارت ورزش در مجمع کوتاه آمدیم

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان نیز در شروع صحبت‌هایش با محکوم کردن شهادت محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای گفت: امروز می‌تواند روز تاریخی برای ورزش کشور باشد و با تایید اساسنامه که بدون تاییدیه بود، این روز تاریخی ثبت شود. بالاخره پس از مدت‌ها کار کارشناسی و اصلاح اساسنامه ضمن حفظ استاندار‌های فیفا سند محکمی خواهیم داشت که ان‌شاالله فدراسیون فوتبال با این اساسنامه بتواند کار‌های خود را به خوبی پیش ببرد.

وی سپس با تقدیر از عملکرد فدراسیون فوتبال در پنج سال گذشته، اشاره به سالگرد تاریخی ۸ آذر و صعود تیم ملی به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، تشریح عملکرد تیم ملی و صعود به جام‌های جهانی بعدی و تقدیر از عملکرد تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ و همچنین اشاره به عملکرد تیم ملی در جام ملت‌ها گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی در اساسنامه رخ داده و این اساسنامه چند ویژگی دارد که ابتدا حضور نفرات بیشتر در مجمع است که اهالی فوتبال حضور پررنگ‌تری خواهند داشت. همچنین برای کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون فوتبال تسهیلات بیشتری پیش‌بینی شده تا نفرات بیشتری بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند. شرایط بسیار خوبی در اساسنامه پیش‌بینی شده که با تصویب آن آینده بهتری در انتظار فدراسیون فوتبال است.

سلطانی‌فر درباره حذف کرسی وزیر ورزش و معاونش در این جلسه گفت: این موضوع با چالش‌های زیادی از سوی فیفا همراه بود. در جلسات‌مان با دست‌اندرکاران برای این که بتوانیم اساسنامه‌ای با تایید مسوولان ذی‌ربط فوتبال در برابر رعایت استانداردهای فیفا داشته باشیم و برای این که نظمی به فوتبال کشور بدهیم و مشکلات جاری را به واسطه به‌روزرسانی اساسنامه برطرف کنیم و اساسنامه را به عنوان سند محکم به تایید مراجع داخلی و خارجی برسانیم، به این نتیجه رسیدم اگر پافشاری کنیم ممکن است دچار محدودیت‌هایی شویم و ورزش و ابزاری که موجبات شور و شادی ده‌ها میلیون جوان را فراهم می‌کند، دچار بلاتکلیفی شود و باید کوتاه بیاییم.

وی گفت: در حضور اعضای مجمع و اصحاب ورزش اعلام می‌کنم که با وجود حذف کرسی وزارت ورزش، بیش از گذشته کمک‌های ما با حفظ استقلال فدراسیون ادامه پیدا خواهد کرد برای این که بتوانیم با فوتبال شادی و شعف مردم را ببینیم و عزت کشور را با غرور مردم و نواخته شدن سرود ملی کشور را داشته باشیم.

افزایش تعداد حاضران و حضور نمایندگان فیفا و AFC

در ادامه روند برگزاری مجمع عمومی فدراسیون فوتبال، تعداد اعضای حاضر در این مجمع به ۷۳ نفر از ۷۵ نفر ممکن رسید و همچنین نمایندگان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به عنوان ناظران مجمع حضور دارند.

در ادامه صالح صفار، حسابرس فدراسیون فوتبال جزییاتی از صورت‌های مالی این فدراسیون را اعلام کرد که ۶۴ نفر از اعضای مجمع این گزارش را تایید کردند.

همچنین در ادامه سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال درباره موارد مشروط در گزارش حسابرس مستقل فدراسیون گفت: سرفصلی از حساب‌های دریافتی داریم که مربوط به باشگاه‌هایی است که منحل شده‌اند. ما در سال‌های قبل بخشی از این مسابقات را به هزینه بردیم. در حال حاضر باشگاه یا شخصیت حقوقی وجود ندارد که مطالبات را وصول کنیم. لاجرم مجمع محترم یا هیات رییسه محترم اجازه دهند که این موضوع را از دفاتر خارج کنیم. این مطالبات عمدتا برای حق عضویت یا ورودیه مسابقات بود که نتوانستیم خارج کنیم.

او درباره بدهی ۲۰۰ هزار دلاری فدراسیون فوتبال به کارلوس کی‌روش نیز گفت: دعوای آقای کی‌روش حل شد و حدود ۵۰ درصد تخفیف دادند و مابقی این طلب هم پرداخت شد.

خزانه‌دار فدراسیون درباره موضوع ساختمان استقلال و پرسپولیس که متعلق به این فدراسیون است، گفت: ما کار کارشناسی را درباره باشگاه استقلال و پرسپولیس انجام دادیم و باید مصوبات مجمع باشد تا این موارد را واگذار کنیم.

او به بودجه فدراسیون فوتبال در سال ۹۷ و ۹۸ و برنامه و بودجه در سال ۹۹ گفت: ۱۱۵ میلیارد تومان بودجه این فدراسیون در سال گذشته بود و برای امسال ۷۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده چرا که ما در مسابقات بین‌المللی کمی حاضر شدیم و فعلا مسابقات ملی کم‌تری برگزار می‌شود. البته ما افزایش ۳۶ درصدی در حقوق و دستمزد را داشتیم که در این زمینه از ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۱۸ میلیارد تومان رسیدیم. در نهایت با وجود این کاهش هزینه‌ها، به دلیل همکاری نکردن فیفا و AFC در سال مورد رسیدگی با کسری بودجه مواجه هستیم که امیدواریم از طریق سایر منابع این موضوع را رفع کنیم.

در ادامه مهدی محمدنبی اعلام کرد که ۶۴ نفر از اعضای مجمع با بودجه سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ موافقت کردند.

احمدرضا براتی، رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال گفت: مهم‌ترین مساله در این اساسنامه که چالش‌برانگیز بود این بود که ماه‌ها سعی کردیم ضمن رعایت قوانین جمهوری اسلامی، به نقطه نظراتی برسیم که استانداردهای جهانی را حفظ کنیم و فعلا فدراسیون به عنوان یک موسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل تعریف شود تا بعد از انتخاب هیات رییسه جدید، ظرف مدت یک سال تعریف خودمان را به این نقطه برسانیم که به موسسه‌ای مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی باشیم. این موضوع باید توسط بازنگری در قوانین داخلی صورت بگیرد. جناب آقای وزیر و معاون ایشان در این مقوله زحمت زیادی کشیدند و پذیرفتند در همین دولت این مساله به سرانجام برسد.

براتی با اشاره به اضافه شدن ۱۴ عضو به مجمع کنونی گفت: تبدیل وضعیت جایگاه وزیر ورزش و جوانان انجام شد و ایشان حذف نشده‌اند، بلکه در جلسات بعدی حاضر هستند و از عضو صاحب رای به عضو افتخاری تبدیل شدند. ایشان حق شرکت در مباحث و دریافت دستور جلسه را هم دارند و فقط نمی‌توانند رای دهند. افزایش اختیارات مجمع عمومی هم صورت گرفت. تا پیش از این تمام کمیته‌ها توسط هیات رییسه انتخاب می‌شدند اما از این پس کمیته حسابرسی، کمیته‌های انتخاباتی شامل بدوی و استیناف، کمیته‌های قضایی شامل انضباطی، اخلاق و استیناف با پیشنهاد هیئت رییسه و تصویب مجمع عمومی انتخاب می‌شوند. همین اتفاق که در فیفا و AFC صورت می‌گیرد.

رییس کمیته حقوقی و تدوین مقررات درباره سمت‌های سرپرستی و تعریف این موضوع در اساسنامه گفت: در اساسنامه جدید هرگاه پست دبیرکل یا پست‌های دیگر اخراج یا بلاتصدی شود، رییس فدراسیون حداکثر برای سه ماه سرپرست انتخاب می‌کند.

دبیرکل فدراسیون اعلام کرد براساس آرای اخذ شده از اعضای مجمع، اساسنامه با تعداد ۷۰ رای موافق از ۷۵ رای موجود به تصویب رسید.

با توجه به آرای اخذ شده از سوی اعضای مجمع، اسامی کمیته‌های انتخاباتی و تعداد آرا به این شرح است:

علی فلاحتی شهاب‌الدینی به عنوان رییس کمیته بدوی انتخابات انتخاب شد. مهدی گردانی به عنوان معاون و غلامرضا شاه کرمی به عنوان عضو کمیته بدوی و حبیب‌الله حبیب و تقی سیاری عضو علی البدل این کمیته انتخاب شدند.

همچنین روزبه وثوق احمدی، رییس و مهدی پیروزرام، معاون کمیته استیناف انتخابات شدند. علاوه بر این، احمد مومن عضو کمیته و حسین تقی‌پور و فریدون صادقی به عنوان اعضای علی البدل انتخابات انتخاب شدند.

طبق  اعلام دبیرکل فدراسیون فوتبال، انتخابات این فدراسیون ظرف مدت ۷۰ روز و احتمالاً در اواخر بهمن یا اوایل اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

پیش از آغاز مجمع نیز مسئولان ورزش کشور اظهاراتی داشتند که گزیده آن را در زیر می‌خوانید:

*علی‌نژاد: امیدواریم امروز روزی تاریخی برای فوتبال ایران باشد

مهدی علی‌نژاد در حاشیه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: خوشحالیم امروز بعد از مدت‌ها توانستیم مجمع فدراسیون فوتبال را داشته باشیم. موضوع اساسنامه موضوعی بود که فیفا به آن ایراداتی گرفته بود و بعد از رفت و برگشت‌هایی که انجام شد نهایتاً فیفا اساسنامه را تایید کرد و امروز شاهد برگزاری مجمع هستیم. امیدواریم امروز بواسطه تایید اساسنامه توسط مجمع عمومی فدراسیون فوتبال روزی تاریخی برای فوتبال ایران باشد.

*نبی: امیدوارم در بلندمدت باعث توسعه پایدار فوتبال ایران باشیم

مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون نیز گفت: مجمع فدراسیون فوتبال از صبح امروز به صورت آنلاین برگزار می‌شود و تمام اعضای مجمع با توجه به وظیفه ذاتی که دارند به صورت برخط در مجممع حاضر هستند. قاعدتاً در این بخش تمامی ارکان فدراسیون فوتبال با یک هماهنگی و تعامل بسیار خوبی با اعضای مجمع کار را انجام خواهند داد و روز تاریخی برای اساسنامه فدراسیون فوتبال است. امیدوارم در بلندمدت باعث توسعه پایدار فوتبال ایران باشیم.
 
*سلطانی‌فر: تلاش می‌کنیم با حفظ استقلال فدراسیون روزهای خوش گذشته استمرار پیدا کند

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: امروز روزی تاریخی برای ورزش و فوتبال کشور است. بحث اساسنامه که سال‌ها در کش و قوس بود و مسایل مختلفی پیرامونش مطرح بود با تدابیر خوبی که انجام شد امروز در مجمع مطرح می‌شود و با عنایت به تغییراتی که ایجاد شده و بروزرسانی که بر اساس آخرین استانداردهایی فیفا انجام شده مطمئنا سند محکمی خواهد شد تا به رشد و توسعه فوتبال کشور کمک کند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: آینده خوبی با این اساسنامه و با همتی که این مجمع و مجمع آینده به خرج خواهند داد در فوتبال کشور خواهیم داشت. ان‌شالله با حمایت‌هایی که تا کنون وزارت انجام داده تلاش می‌کنیم با حفظ استقلال فدراسیون روزهای خوشی را که در چند سال گذشته دیدیم از جمله حضور مقتدرانه در جام جهانی ٢٠١٨ و موفقیت‌های باشگاه‌هایمان در لیگ قهرمانان آسیا که دو بار به فینال رسیدند که ان‌شاالله یک قهرمانی را طی روزهای آینده خواهیم دید؛ امیدواریم این روزهای خوب استمرار پیدا کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.