پنجشنبه, 7 مرداد 1400 :: Thursday, 29 July 2021
 
کد خبر: 89410

کارنامه سیاه قاره سبزه| سیاست اروپا باج‌گیری است نه مذاکرات سازنده

کارنامه سیاه قاره سبزه| سیاست اروپا باج‌گیری است نه مذاکرات سازنده
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ما در برجام صادقانه تعهداتی دادیم و به آن‌ها عمل کردیم، اما اروپایی‌ها به هیچ‌کدام از تعهدات‌شان عمل نکردند و بحث‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران در یمن، سوریه و عراق را مطرح کردند.
پایگاه خبری ریشه
میرقاسم مومنی، درباره موضع گیری اروپایی‌ها بر ضد ایران و دخالت‌های نادرست آن‌ها در مسائل منطقه‌ای اظهار داشت: شاهد آن بودیم سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان نسبت به مسائل منطقه‌ای و سیاست داخلی و خارجی ایران در مقاطع مختلف و به بهانه‌های مختلف مواضعی را اتخاذ کردند.
 
وی گفت: این مواضع گاهی مواقع همسو با سیاست‌های آمریکا بوده و گاهی با جهت دیگری به نوعی تکرار خواسته‌های ایالات متحده بوده است.
 
مومنی تصریح کرد: مسئله این است که اگر ما به تاریخچه سیاست‌های استعماری اروپاییان در آفریقا، آسیا و خشونت‌هایی که این کشور‌ها در مناطق مستعمره و حتی سیاست‌های تغییر دولت‌ها و کودتا‌هایی که در کشور‌ها به خصوص کشورهای منطقه داشتند، نگاه کنیم، شاهد یک پرونده سیاه از سیاست‌های استعماری آن‌ها خواهیم بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: در خصوص مسائل ایران ما شاهد بخشی از مذاکرات هسته‌ای بودیم که در قالب ۱+۵ با حضور آلمان و کشور‌های عضو دائم شورای امنیت برگزار شد و تحت عنوان قرارداد برجام محقق شد.

وی ادامه داد: علی‌رغم تعهداتی که جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام داده بود ایالات متحده به بهانه‌های مختلف از آن خارج شد و اروپاییان سیاست‌های خود را تعطیل کردند و تعهدات خودشان را انجام ندادند و علی‌رغم تعهداتی که جمهوری اسلامی ایران داده بود آن‌ها تعهدات خودشان را انجام ندادند.

مومنی تصریح کرد: چه در بحث اقتصادی چه در بحث امنیتی و چه در بحث روابط سیاسی؛ و این موضوع باعث شد که جمهوری اسلامی بعد از مدت‌ها کارشکنی به این نتیجه برسند که سیاست‌های تعاملی با اروپا به نتیجه نمی‌رسد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: مسئله ای که اخیرا مقام معظم رهبری در بیانات خود به آن اشاره کردند که ما مذاکره با غرب را یک بار امتحان کردیم و نتیجه نگرفتیم در این مسئله بسیار حائز اهمیت است و ما شاهدیم که سیاستی که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها دارند سیاست باج گیری و باج خواهی است تا مذاکرات سازنده تا بتواند منافع دو طرف را تامین کند.

وی گفت: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها هرکدام به یک شیوه، بحث حقوق بشر، سلاح‌های موشکی، پرونده هسته‌ای و مسائل منطقه ای را مطرح می‌کنند و هر روز قدم به قدم جلوتر می‌آیند.

مومنی افزود: در اینجا جا دارد این سخن حضرت امام (ره) را که می‌فرمودند اگر ما یک قدم عقب برویم آن‌ها ده قدم جلو خواهند آمد را یادآور شویم که در حال محقق شدن است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: ما در برجام صادقانه تعهداتی دادیم و به تعهداتمان عمل کردیم؛ اما اروپایی‌ها به هیچکدام از تعهدات‌شان عمل نکردند و بحث‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در یمن سوریه و عراق را مطرح کردند و به نوعی باج خواهی‌های جدیدی را مطرح کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من این موضوع مذاکرات آتی را با مشکل مواجه خواهد کرد و با این شرایط ایران مذاکراتی را با آن‌ها شروع نخواهد کرد مگر اینکه در آمریکا اتفاق خاصی بیفتد و دموکرات ها، بایدن و اروپایی‌ها موضوعاتی را مطرح کنند و به اشتباه خودشان پی ببرند و وارد مذاکرات سازنده با ایران شوند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.