جمعه, 26 دى 1399 :: Friday, 15 January 2021
 
کد خبر: 89387

بهتاش: نشر معارف «اهل بیت (ع)» مدیون سیره حضرت «فاطمه معصومه (س)» است

بهتاش: نشر معارف «اهل بیت (ع)» مدیون سیره حضرت «فاطمه معصومه (س)» است
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: حضرت «فاطمه معصومه (س)» یکی از فرزندان «امام موسی‌بن جعفر (ع)» و خواهر «امام رضا (ع)» هستند، ایشان اهل علم و فضیلت بودند و هنگامی که در ۲۸ سالگی برای زیارت و دیدن برادر گرامیشان همراه با تعدادی از نزدیکان خود به ایران سفر کردند با مشکلاتی مواجه شدند.
پایگاه خبری ریشه
یدالله بهتاش  پیرامون سیره اخلاقی حضرت «فاطمه معصومه (س)» گفت: این بانوی بزرگ یکی از فرزندان «امام موسی‌بن جعفر (ع)» و خواهر «امام رضا (ع)» هستند، ایشان اهل علم و فضیلت بودند و هنگامی که در ۲۸ سالگی برای زیارت و دیدن برادر گرامیشان همراه با تعدادی از نزدیکان خود به ایران سفر کردند با مشکلاتی مواجه شدند.
 

وی در همین رابطه ادامه داد: پس از اینکه مامون «امام رضا (ع)» را به اجبار به طوس آورد، برخی از شیعیان و اقوام و امامزاد‌ه‌ها برای دیدن ایشان به ایران مهاجرت کردند، در این میان برخی از امامزادگان توسط ماموران دولت وقت «حکومت عباسی» به شهادت رسیدند. حضرت «فاطمه معصومه (س)» نیز برای دیدن برادر ارجمندشان به ایران سفر کردند، هنگامی که همراه با کاروانی از نزدیکانشان به شهر ساوه رسیدند، ماموران حکومت مامون به کاروان حمله کردند و همه همراهان «حضرت فاطمه معصومه (س)» را به شهادت رسانند، این واقعه مصیبتی برایشان بود و سبب شد این بانوی بزرگ بیمار شوند.

بهتاش در مورد چگونگی ورود حضرت «فاطمه معصومه (س)» به شهر قم ابراز کرد: این بانوی بزرگ پس از بیماری در مورد شهر بعدی که در مسیر حرکتشان بود سوال کردند، هنگامی که متوجه شهر قم شدند از اطرافیان در خواست کردند تا ایشان را به این شهر منتقل کنند لذا پس از ورود به این شهر در خانه‌ای که امروزه به نام «بیت النور» معروف است ساکن شدند. ایشان پس از ۱۷ روز، در شهر قم درگذشتند و در محل کنونی به خاک سپرده شدند. 

وی به خصیصه‌ها و بارز‌های شخصیتی و علمی حضرت «فاطمه معصومه (س)» اشاره و تاکید کردند: این بانوی بزرگوار یکی عالمان زمان خود بودند، در روایت آمده است زمانی تعدادی از شیعیان برای پرسیدن سوالات علمی خود به سوی خانه «امام موسی کاظم (ع)» حرکت کردند وقتی به خانه این امام بزرگوار رسیدند ایشان در خانه نبودند لذا سوالات خود را به «حضرت فاطمه معصومه (س)» دادند تا به پدر بزرگوارشان جهت پاسخگویی بدهند، اما تاخیر «امام موسی کاظم (ع)» باعث شد تا حضرت «فاطمه معصومه (س)» به سوالات پاسخ دهد و جواب‌ها را به شیعیان بدهد.
 

بهتاش در همین راستا ادامه داد: این شیعیان هنگام بازگشت از خانه «امام موسی کاظم (ع)» با «امام هفتم (ع)» رو به رو شده و واقعه را بازگو کردند، پاسخ‌هایی که حضرت «فاطمه معصومه (س)» به سوالات داده بودند را جهت بررسی به «امام مومس کاظم (ع)» دادند و امام نیز بعد از خواندن سوالات سه مرتبه فرمودند: پدرش به فدایش، زیرا تمام سوالات را درست جواب داده بودند.
 
این کارشناس علوم قرآنی به خصیصه و ویژگی بارز شخصیت حضرت «فاطمه معصومه (س)» اشاره و تاکید کرد: حضرت «فاطمه معصومه (س)» فرزند امام و خواهر امام محسوب می‌شدند لذا از جایگاه ویژه‌ای نسبت به سایر امامزاده‌ها برخوردار بودند، علاوه بر خصیصه‌های علمی در زهد و عبادت نیز بهترین انسان‌های زمان خود بشمار می‌رفتند. 
 
بهتاش به بیانات «امام صادق (ع)» در مورد «حضرت فاطمه معصومه (س)» اشاره و خاطرنشان کرد: «امام صادق (ع)» که جد این بانوی بزرگوار است، در حدیثی زیارت «حضرت فاطمه معصومه (س)» در قم را عملی ارزشمند دانسته و فرموده‌اند: برای خداوند حرمی است که مکه باشد و برای «رسول خدا (ص)» حرمی است که آن مدینه باشد و برای «امیرمؤمنان (ع)» حرمی است که آن کوفه باشد و برای ما اهل بیت حرمی است که قم باشد. به زودی فرزندم به نام فاطمه در آن دفن می‌شود. کسی او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود. راوی گفت: این سخن را «حضرت صادق (ع)» وقتی فرمودند که هنوز فرزند «امام کاظم (ع)» به دنیا نیامده بود.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.