چهارشنبه, 8 بهمن 1399 :: Wednesday, 27 January 2021
 
کد خبر: 89342

تنوع کم محصولات پتروشیمی عامل واردات

تنوع کم محصولات پتروشیمی عامل واردات
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تنوع کم محصولات پتروشیمی و افزایش قیمت آن در بورس انرژی را زمینه ساز واردات محصولات پتروشیمی به کشور عنوان کرد.
پایگاه خبری ریشه
سید حمید حسینی  با اشاره به واردات برخی از گرید‌های پتروشیمی به کشور اظهار کرد: میزان تولید پلیمر در کشور به ۶ میلیون تن می‌رسد، اما تنوع لازم را ندارد و همه پلیمر و گرید‌های مورد نیاز بازار، صنعت نساجی، خودرو و سایر بخش‌های دیگر را به صورت کامل پوشش نمی‌دهد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: عمده محصولات پتروشیمی در کشور متانول و گاز مایع  است که مصرف زیادی در داخل ندارد، اوره و امونیاک نزدیک ۷.۵ میلیون تن تولید می‌شود که تنها ۱.۵ میلیون تن آن مصرف می‌شود.

وی افزود: عمده مصرف تولیدات پتروشیمی  در کشور  مربوط به برخی از  پلیمر‌ها و پت است و به میزانی که صادرات در این گرید‌ها صورت می‌گیرد، دچار کمبود خواهیم شد.

حسینی با اشاده به رقابت خریدار ان در بورس انرژی بیان کرد: یکی دیگر از دلایل روی آوردن فعالان این حوزه به واردات پتروشیمی افزایش رقابت در بازار بورس و بالا رفتن سطح قیمت‌ها است، این افزایش قیمت باعث درخواست فعالان این حوزه برای واردات محصولات پتروشیمی می‌شود.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: تجربه انحصار به بهانه حمایت از تولید داخلی چندان موفقیت آمیز نیست و باید با ایجاد فضای رقابتی قیمت و کیفیت محصولات پتروشیمی را به بهترین سطح رساند.

وی افزود: با وجود توسعه صنعت پتروشیمی و ارزی آوری مناسب آن برای کشور باید اذعان کرد توسعه این صنعت متوازن نبوده و تولید برخی از محصولات تنها با هدف صادرات شکل گرفته  که این نشان می‌دهد که نیازسنجی در خصوص بازار داخل شکل نگرفته است.

حسینی عنوان کرد:با وجود تولید پی وی سی و مواد اولیه پلاستیک نتوانستیم در بازار‌های کشور همسایه مانند عراق پوشش مناسبی داشته باشیم.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: برخی از محدودیت‌های در دانش فنی باعث ادامه تولید همان گرید‌های پتروشیمی مانند متانول، اوره و امونیاک شده و نتوانستیم گرید‌های حساس پتروشیمی را تولید کنیم.

وی افزود: در مجموع می‌توان گفت که برخی از رقابت ناسالم و افزایش قیمت محصولات دربورس انرژی و کمبود پایه‌های پتروشیمی زمینه واردات به کشور شده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.