شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 89102

دردرسرهای جدید برای استقلال

دردرسرهای جدید برای استقلال
همان روزی که حجت نظری در مصاحبه ای درباره اقدام باشگاه استقلال علیه آندره‌آ استراماچونی در پرونده شکایتش از استقلال حرف زد، بند دل میلیونها استقلالی در سراسر ایران پاره شد. اینکه بار دیگر باید شاهد پروسه ای زمان بر در پرونده ای باشند که در انتها باز هم به ضرر استقلال تمام می شود.
پایگاه خبری ریشه

معضل مدیریت در ورزش ایران، فقط مربوط به امروز نیست. معضلاتی که شاید در گذشته هم بوده و تا این حد نمایان نمی‌شد، اما امروز با توجه به در دسترس بودن ابزارهای رسانه‌ای، این معضلات نیز بزرگ‌تر دیده می‌شود. با این حال سؤال اینجاست که راه حل مقابله با این معضلات چیست و چه کسی باید این مشکلات را از پیش‌رو بردارد. به عنوان مثال مشکلاتی که در استقلال و پرسپولیس رقم می‌خورد و بخش عمده‌ای از جامعه را با خود همراه می‌کند.

همان روزی که حجت نظری در مصاحبه ای درباره اقدام باشگاه استقلال علیه آندره‌آ استراماچونی در پرونده شکایتش از استقلال حرف زد، بند دل میلیونها استقلالی در سراسر ایران پاره شد. اینکه بار دیگر باید شاهد پروسه ای زمان بر در پرونده ای باشند که در انتها باز هم به ضرر استقلال تمام می شود و در این میان تنها وقت، پول و اعصاب استقلالی ها بیهوده هدر می رود!

باز هم تأیید تکذیبیه یا برعکس!

در سالهای اخیر به ویژه دوران مدیرعاملی امیرحسین فتحی، اسماعیل خلیل زاده و احمد سعادتمند یک ویژگی مشترک در جمع مدیران باشگاه وجود داشت و آن هم تأیید اخبار تکذیب شده و یا برعکس، تکذیب اخبار تأیید شده ای بود که از زبان مدیران باشگاه به هواداران و رسانه ها منتقل می شد! روز شنبه هفته جاری وقتی حرفهای حجت نظری روی جلد اغلب روزنامه های ورزشی تیتر شد که "پنجره استقلال دیگر بسته نمی شود" یاد ادعاهای احمد سعادتمند، خلیل زاده و فتحی درباره مربی ایتالیایی استقلال افتادیم. روزهایی که با قاطعیت اعلام می کردند استراماچونی به تهران برمی گردد ولی حتی سایه اش هم روی خاک کشورهای همسایه ایران نیفتاد! این موضوع هر استقلالی را به یاد داستان قدیمی و معروف چوپان دروغگو می اندازد گرچه امیدواریم این بار این اتفاق درباره ادعای عضو هیأت مدیره باشگاه استقلال غلط باشد.

شکایت به CAS!

سخنگوی هیأت مدیره باشگاه استقلال مدعی شد این باشگاه اسنادی در دست دارد که می توان با استناد به آنها وضعیت پرونده آندره آ استراماچونی را برگردانده و به جای یک میلیون و ۳۵۵ هزار یورو طلب و جریمه دیرکرد مبلغی به مراتب کمتر را به این مربی ایتالیایی بپردازند! برای همین قرار شده استقلالی ها موضوع این پرونده که فیفا به آن رأی داده را به دادگاه CAS برده و از آن طریق پیگیر موضوع شوند!

دو شکست در سوپرجام CAS!

هنوز داغ پرونده سوپرجام و شکایت باشگاه استقلال به دادگاه CAS بر پیشانی این مجموعه باقی مانده که استقلالی ها تصمیم گرفته اند برای چندمین بار راهی دادگاه عالی قضایی فیفا شده و از طریق CAS حکم فیفا را بشکنند. از یاد نبرده ایم ماجرای واریز وجه رسیدگی به حساب فیفا و سپس سفر استقلالی ها به سوییس و ابوظبی را که در نهایت هم حکم به ضرر استقلال تمام شد و پرسپولیس هم سوپر جام را برد و هم دادگاه را و هیچ بازی تکرار یا تجدید نشد! اما ظاهرا استقلالی ها از این شکایت درس نگرفته اند.

مدیران باشگاه در فکر اروپاگردی

طرفداران استقلال به یاد دارند مرداد ماه امسال احمد سعادتمند به اتفاق یکی از معاونانش در باشگاه، راهی اروپا شد به این بهانه که می خواسته با وینفرد شفر و آندره آ استراماچونی مذاکرات رو در رو داشته باشد ولی پس از مدتی هر دو مربی آلمانی و ایتالیایی هرگونه دیدار با مدیرعامل وقت باشگاه را تکذیب کرده و در نهایت هم مسعود سلطانی فر وزیر ورزش مشخص نکرد مدیر منصوبش در آن ۵ روز که ویزای شینگنش صادر شده بود به چه منظور شب بازی دربی، راهی اروپا شده بود! سفری که حتی یک عکس از ملاقات های خیالی سعادتمند منتشر نشد! ظاهرا بار دیگر پس از ۳ ماه از آن زمان باز هم مدیران باشگاه هوس اروپاگردی به سرشان زده است!

 جرایم سنگین در انتظار استقلال

آنهایی که می خواهند پرونده استرا را به CAS ببرند آیا در نظر دارند که بابت هر روز دیرکرد پرداخت طلب این مربی فیفا ۷هزار دلار جریمه تعیین کرده است؟ اینکه حجت نظری مدعی شده با تجدید نظرخواهی این پرونده، پنجره زمستانی استقلال باز می ماند، در عوض رسیدگی به آن ۶،۷ ماه عقب می افتد خبر خوبی است یا بد؟ آیا تضمینی هست که استقلال در پرونده ای که همه چیزش مشخص است برنده شود؟ باشگاهی که پول مربی اش را به موقع پرداخت نکرده در حالی که سرمربی تیم را در صدر جدول تحویل داده و رفته، چه ادله ای برای کاهش حکم فیفا دارد؟ آیا نظری و مدیران دیگر استقلال می دانند اگر ظرف این مدت پرونده به تعویق بیافتد در آنصورت چه مبلغی باید بابت جریمه دیرکرد بپردازند؟ حتی اگر این حکم ظرف ۲ ماه به ضرر استقلال صادر شود این باشگاه باید علاوه بر اینکه قید هزینه دادرسی (حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار) را بزند بلکه باید چیزی در حدود ۲۰۰ هزار دلار هم جریمه بدهد!

آل‌اشپورت، خواهان غرامت از آبی‌پوشان

برند لباس باشگاه استقلال برای فصل آینده رقابت‌های لیگ برتر مشخص نیست. باشگاه استقلال چندی پیش با شرکت آل‌اشپورت قطع همکاری کرد و این اتفاق در حالی صورت گرفت که باشگاه با این شرکت قرارداد داشت.

طبق پیگیری‌ها باشگاه استقلال با اصلاحاتی در قرارداد، توانسته بود برای فصل آینده لباس‌های رده‌های پایه را نیز از شرکت آل‌اشپورت دریافت کند و ۲ میلیارد تومان پرداختی داشته باشد و پیراهن‌های هواداری را هم برای این باشگاه فراهم آورد اما با تصمیم مدیران باشگاه استقلال، قرارداد آبی‌ها با این شرکت فسخ شد و بنا بر ادعای مدیران آل‌اشپورت قرار است باشگاه استقلال با جرایم قابل توجهی روبرو شود.

وحید جعفری، نماینده آل‌اشپورت در خاورمیانه درباره قرارداد این برند با باشگاه استقلال گفت:‌ ما یک قرارداد سه ساله با آقای فتحی داشتیم. یکسری مشکلات در سال اول قرارداد به وجود آمد که مانع ادامه همکاری ما شد. این مشکلات از سوی باشگاه استقلال از جمله نپوشیدن پیراهن ما توسط دروازه‌بان این تیم و سرمربی وقت استقلال بود. طی نشستی که با آقای سعادتمند داشتیم، ما این مشکلات را به نفع باشگاه استقلال حل کردیم و می‌خواستیم قرارداد خود را ادامه دهیم.

او ادامه داد: وقتی که آقای سعادتمند رفتند، ورق برگشت و نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاد که مدیران پیگیر قراردادی که منعقد شد نبودند. قرارداد مشخص است و ما آمادگی انجام تعهدات پیرو قرارداد را داشته‌ایم و اعلام کردیم که در چارچوب قرارداد قرار بود اقدامات لازم را انجام دهیم.

جعفری در پایان گفت: ما از طریق مراجع قانونی حق خود را مطالبه خواهیم کرد. اعدادی که در رسانه‌ها منتشر می‌شود می‌تواند بیشتر یا کمتر شود اما در نهایت دادگاه مبلغ جریمه را مشخص می‌کند. با توجه اینکه باشگاه استقلال بدون هیچ دلیلی این قرارداد را فسخ کرده، پیگیری خود را انجام خواهیم داد تا حق ما در این خصوص ضایع نشود. این تخلف می‌تواند منجر به جرایم سنگینی شود.

استقلالی‌ها حق دارند نگران باشند

به اضافه مشکلات دیگری که گریبان گیر استقلال هست؛ مدافع  ۲۸ ساله و ۱۹۱ سانتی متری تیم استقلال که فصل گذشته هم تعداد قابل ملاحظه‌ای از بازی‌های استقلال را از دست داده که عمدتاً نیز به دلیل مصدومیت بود، در ابتدای فصل جاری هم با مصدومیت مواجه شد.

یزدانی در اولین بازی آبی پوشان در لیگ بیستم در ترکیب ثابت این تیم قرار گرفت و بعد از آن در جریان یکی از تمرینات تیمش از ناحیه همسترینگ مصدوم شد و گفته می‌شود میزان این آسیب دیدگی به حدی هست که حداقل دیدار تیمش مقابل فولاد را از دست بدهد.

یزدانی فصل گذشته را در حالی آغاز کرد که در بازی نخست مقابل ماشین سازی حضور نداشت و از بازی دوم تیمش مقابل فولاد به ترکیب ثابت رسید. وی چهار بازی متوالی از هفته دوم تا پنجم مقابل فولاد، نفت مسجد سلیمان، پرسپولیس و ذوب آهن را در ترکیب ثابت تیمش قرار داشت و از هفته ششم تا نهم فرصت بازی پیدا نکرد.

این مدافع که فصل گذشته مجموعاً ۱۸ بازی تیمش را از دست داد، دو مقطع طولانی ۸ و ۶ هفته‌ای را به دلیل مصدومیت نتوانست به میدان برود.

یزدانی فصل گذشته کلاً ۱۲ بار به میدان رفت و در مجموع ۱۰۵۶ دقیقه در میدان حضور داشت. وی در همه دیدارهایی که حضور داشت در ترکیب ثابت قرار گرفت و هرگز به عنوان بازیکن جانشین به میدان نرفت. به جز دیدار مقابل سپاهان و سایپا که به ترتیب در دقایق ۷۲ و ۸۴ به دلیل مصدومیت تعویض شد، در سایر دیدارها تا پایان بازی در زمین حضور داشت.

این آمار نشان می‌دهد که شاید استقلالی‌ها بابت مصدومیت این بازیکن احساس نگرانی کرده و امیدوار باشند که دوران مصدومیت یزدانی زود به پایان برسد.

بازیکنان و مدیران استقلال ممنوع‌المصاحبه شدند

با تمام این شرایط با تصمیم احمد مددی و اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال، جهت حفظ آرامش تیم استقلال تا اطلاع ثانوی بازیکنان بدون مجوز از سوی سرپرست و مدیر رسانه‌ای استقلال حق مصاحبه نخواهند داشت.

همچنین معاونان و مدیران باشگاه استقلال هم جهت آرامش تیم از هرگونه اظهارنظری در رسانه‌ها خودداری خواهند کرد.

آیا اینبار هم استقلال میبازد؟

در همه سالهای اخیر باشگاه استقلال در همه پرونده های فیفا و CAS بازنده بوده است. چه آنهایی که پرونده استقلال را به CAS بردند و چه آنهایی که فیفا برایشان حکم گرفت. تنها موردی که استقلال توانست به موفقیتی در آن دست پیدا کند پرونده پسر شفر بود. وگرنه سایرین از جمله خود شفر علاوه بر دریافت طلب شان جریمه و ضرر و زیانشان را هم دریافت کردند. پروپییچ نمونه دیگری بود که به جای ۳۰ هزار دلار ۳۳۰ هزار دلار از استقلال گرفت.

این سوء مدیریت‌ها، سناریویی تکراری است. هم در گذشته و هم در عصر فعلی، این باشگاه با این مشکلات دست و پنجه نرم کرده است. جالب است که هر مدیری که روی کار آمده، صحبت از مشکلات مدیریتی در زمان پیش از خودش گفته و برای جلوگیری از تکرار اتفاقات گذشته لب گشوده، اما در عمل کوهی از مشکلات را پشت سر گذاشته و رفته است. مدیرانی که دیروز توسط سازمان تربیت بدنی و امروز توسط وزارت ورزش و جوانان انتخاب می‌شوند. حالا با توجه به این انتخاب‌ها، باید سؤال پرسید نقش وزارت ورزش و جوانان در این معضلات و مشکلات چیست؟

منبع: اتاق خبر 24
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.