شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 89087

آمریکا در انتظار جنگ های داخلی

آمریکا در انتظار جنگ های داخلی
فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد که تظاهرات هواداران دونالد ترامپ در واشنگتن به خشونت کشیده شده است این در حالی است که کارشناسان آمریکایی نسبت به حرکت آمریکا به سمت خشونت های بیشتر ابراز نگرانی می‎کنند.
پایگاه خبری ریشه

آمریکا رسما دیوانه‌خانه شده است. حامیان مسلح ‌ترامپ، سرگرم تظاهرات اعتراضی هستند و می‌گویند «چه ‌ترامپ پیروز شود و چه نشود، زمان آن رسیده که ما برخیزیم؛ ما بدون جنگ و خونریزی کوتاه نمی‌آییم». طرفداران بایدن هم دست‌کمی ‌از آنها ندارند؛ چرا که سران دموکرات‌ها تا توانسته‌اند رئیس دولت مستقر را هجو و تمسخر کرده و متهم به دزدی نموده‌اند. اما فقط طرفداران دو نامزد نیستند که کف خیابان سرگرم ضرب و شتم همدیگر هستند.

هواداران دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اوایل روز یکشنبه در خیابان‌های «واشنگتن دی سی» با معترضان ضد ترامپ با استفاده از مشت و چاقو درگیر شدند که در پی این درگیری دستکم ۲۰ نفر دستگیر شدند.

به گزارش الجزیره، طی روزهای اخیر نیز چندین شهر دیگر آمریکا شاهد تجمع طرفداران ترامپ بودند که تمایلی به پذیرش آرای الکترال کالج جو بایدنِ دموکرات ندارند.

این گزارش می‎گوید که فریادهای «سرقت را متوقف کنید» و «هر رای را بشمارید» در اعتراضات با وجود فقدان شواهد درباره تقلب ادامه داشت.

یک هفته پس از آنکه جو بایدن به گزارش رسانه های آمریکایی به عنوان برنده انتخابات اعلام شد، تظاهرات‌هایی در حمایت از ترامپ در شهرهای دیگر این کشور نیز برگزار شد.

معترضان که عمدتا سیاه پوش بودند و برخی از آنها کلاه ایمنی و جلیقه‌های نظامی به تن داشتند، اعضای گروه موسوم به «پسران مغرور» که به عنوان یک گروه نئوفاشیست شناخته می‎شود، به دلیل نزاع با مخالفان ایدئولوژیک، در خیابان ها حضور داشتند.

این راهپیمایی در طول روز، پیش از آنکه شب هنگام متشنج شود مسالمت آمیز بود؛ پس از آن طرفداران ترامپ سعی در ورود به منطقه‌ای داشتند که مخالفان ترامپ و اعضای جنبش «زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد» در آن حضور داشتند.

با فرارسیدن شب، پلیس واشنگتن در هر دو طرف خیابانی که به کاخ سفید منتهی می‌شود خطوطی را تشکیل داد و صدها معترض رقیب را از هم جدا کرد.

دونالد ترامپ بارها و بارها اعلام کرد که وی پیروز واقعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و تقلب گسترده‌ای در فرآیند رای گیری و شمارش آرا صورت گرفته است.

پایگاه شبکه سی ان ان نیز در گزارشی نوشت بسیاری از مردم آمریکا اکنون پس از پایان انتخابات مایوس و سرخورده شده اند؛ مخالفان و موافقان ترامپ اکنون به خیابان‌ها آمده اند، شهروندان آمریکایی اکنون ناراحت و افسرده هستند.»

به نوشته این پایگاه، «ترسناک‌ترین موضوعی که اکنون در پسا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درحال رخ دادن است، باور، اعتقاد و صدای رای دهندگان آمریکایی است که می‌گویند آرای آنها نادیده گرفته شده است.»

این پایگاه در بخش دیگری نوشت «آشوب و بلوایی که پس از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا در حال رخ دادن است در واقع بیانگر این موضوع است که خواسته و ارتباط مردم از لحاظ سیاسی قطع شده، آمریکا هم اکنون در وضعیتی قراردارد که از لحاظ سیاسی از هم پاشیده است.»

هواداران مسلح ترامپ در خیابان های آمریکا

متلاطم‌ترین و هنجارشکن‌ترین انتخابات ریاست جمهوری طی دهه‌های اخیر یک منظره غیرعادی را در آمریکا طی چند روز گذشته رقم زده است: معترضان مسلح شب‌ها در خارج از مراکز شمارش آرا جمع می‌شوند، آرایی که برنده کاخ سفید را مشخص خواهند کرد. برخی از آنها اسلحه شکاری در دست دارند. برخی نیز تپانچه با خود دارند. آنها اغلب اسلحه‌های نیمه‌خودکار سیاه‌رنگ شبیه سلاح‌های نظامی حمل می‌کنند.

اما در کشوری که مردم بطور فزاینده به حمل سلاح در راهپیمایی‌ها عادت می‌کنند ــ این سلاح‌ها اغلب توسط تظاهرکنندگان دست راستی حمل می‌شوند، هرچند معترضان دست چپی نیز گاهی این کار را می‌کنند ــ کارشناسان هشدار می‌دهند که اسلحه‌ها وضعیت خطرناکی را رقم می‌زنند و این امر می‌تواند به مثابه ارعاب قلمداد شود یا اوضاع را به سادگی به سمت خشونت سوق دهد.

در پی اتهامات و ادعاهای دونالد ترامپ مبنی بر تلاش دموکرات‌ها جهت سرقت انتخابات، معترضان مسلح در مراکز شمارش آرا تجمع کرده‌اند. حامیان مسلح ترامپ در قالب حمایت فزاینده از ادعای رئیس‌جمهور در خصوص سرقت انتخابات، با حمل اسلحه و صلیب در سرتاسر آمریکا دست به اعتراض زدند.

صدها نفر با پرچم‌های موسوم به «آمریکا را دوباره باعظمت کنیم» (ماگا) در مرکز شهر فینیکس راهپیمایی کردند و مدعی شدند که جو بایدن برای تصرف کاخ سفید با رسانه‌ها تبانی کرده است.

تظاهرات خشمگینانه موسوم به «سرقت را متوقف کنید» همچنین در ایالت‌های میشیگان، جورجیا، داکوتای شمالی، و پنسیلوانیا برگزار شده‌اند.

درگیری میان معترضان مخالف ترامپ و حامیان ترامپ

در این درگیری‌ها مرد بیست‌ ساله‌ای که ظاهراً از حامیان جنبش بی‌ال‌ام («جان سیاهپوستان مهم است») بود، در جریان درگیری‌ها از پشت چاقو خورد و به شدت مجروح شد. این فرد به بیمارستان منتقل شد. دو مأمور پلیس نیز مجروح شدند. پلیس واشنگتن از حداقل بیست مورد بازداشت تا شامگاه یکشنبه خبر داد.

تنش‌ها پس از آنکه هزاران نفر از حامیان ترامپ به سمت ساختمان کنگره راهپیمایی کردند تا از چالش حقوقی رئیس‌جمهور علیه جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب حمایت به عمل بیاورندبالا گرفتند و به خشونت انجامیدند.

ترامپ معترضانی که ضد حامیانش تظاهرات کرده بودند را به باد انتقاد گرفت و آنها را به خشونت متهم کرد. او مدعی شد که رسانه‌ها جمعیتی که به حمایت از وی به خیابان آمده‌اند را نادیده می‌گیرند.

او همچنین موریل باوزر شهردار واشنگتن را به باد انتقاد گرفت. ترامپ از دیرباز با شهردار واشنگتن خصومت دارد و او را متهم کرده که وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد. رئیس‌جمهور همچنین رسانه‌ها را متهم کرد که راهپیمایی را علیرغم حضور گسترده خبرنگاران نادیده گرفته‌اند.

ترامپ در توییتر خود نوشت: «تفاله‌های چپ رادیکال آنتیفا توسط جمعیت عظیم حاضر در راهپیمایی ماگا در واشنگتن پس زده شدند. آنها شب‌هنگام پس از آنکه ۹۹ درصد جمعیت به خانه رفته بودند دوباره بازگشتند تا به سالمندان و خانواده‌ها حمله کنند. پلیس در صحنه حاضر شد، اما دیگر دیر شده بود. شهردار وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد.!»

او سپس رشتوهایی درباره رسانه‌ها ارسال کرد که به گفته وی علیرغم حضور گسترده خبرنگاران، راهپیمایی را پوشش نداند. او در این باره با عصبانیت نوشت: «مطبوعات آزاد و عادلانه دیگر در کشور ما وجود ندارد. آنها فقط درباره چیزهایی می‌نویسند که خودشان می‌پسندند. سرکوب!» «رسانه‌های اخبار جعلی چندان به ده‌ها هزار نفری که به واشنگتن آمده بودند، نپرداختند. این راهپیمایی‌ها خودجوش بودند و در بسیاری نقاط کشور برگزار شدند!»

توئیت‌های ترامپ، بنزین روی آتش

این در حالی است که در بحبوحه اعتراضات گسترده در حمایت از عدالت نژادی و خشم و عصبانیت به خاطر محدودیت‌های کرونایی، مشاهده سلاح به امری معمول در آمریکا طی یکسال گذشته بدل شده است. تظاهرکنندگان مسلح در مقابل ساختمان کنگره ایالتی در ویسکانسین و مینه‌سوتا و در خارج از کسب‌وکارهای کوچک در تگزاس به وضع قرنطینه در رابطه با بیماری کووید-۱۹ اعتراض کرده‌اند. گروه‌هایی از مردان مسلح مرتباً در مرکز شهر رالی ایالت کارولینای شمالی قدم می‌زدند و اصرار داشتند که صرفاً برای ورزش بیرون آمده‌اند. چند روز قبل نیز در شهر کنوشا واقع در ایالت ویسکانسین، مردی که یک اسلحه نیمه‌خودکار حمل می‌کرد در جریان راهپیمایی ضد ترامپ در میان گروهی از تظاهرکنندگان مشاهده شد.

لازم به ذکر است ترامپ با انتشار توئیت‌هایی مبنی بر وقوع تخلفات گسترده در انتخابات، حامیان خود را تحریک به اعتراض در شهرهای مختلف این کشور می‌کند به طوری که طرفداران مسلح ترامپ هر روزه اقدام به فراخوان برای تظاهرات و اعتراض به نتیجه انتخابات در خیابان‌ها کرده‌اند.

فرجام انتخابات ۲۰۲۰ چه خواهد شد؟

دادگاهی در ایالت میشیگان روز جمعه درخواست حامیان ترامپ مبنی بر ممانعت از تائید آرای دیترویت را رد کرد. این آرا اکثراً به نفع بایدن به صندوق انداخته شده بودند. وکلای کارزار انتخاباتی ترامپ نیز شکایت خود را در آریزونا پس از شمارش نهایی آرای ایالت پس گرفتند.

این در حالی است که مسئولان امنیت انتخابات فدرال هیچگونه مدرکی پیدا نکردند که نشان دهد سیستم‌های رأی‌گیری برخی آرا را پاک کرده‌اند، گم کرده‌اند، یا تغییر داده‌اند، یا اینکه «این سیستم‌ها به هر نحوی هک شده‌اند.» دو گروه امنیتی طی بیانیه‌ای از طریق سازمان اصلی مسئول امنیت سایبری در آمریکا این موضوع را اعلام کردند.

ترامپ برای پیروزی در انتخابات باید برتری بایدن را حداقل در سه ایالت بی‌اثر کند، اما تاکنون نتوانسته هیچگونه شواهد و مدارکی در این خصوص ارائه دهد.

ایالت‌ها تا روز ۸ دسامبر فرصت دارند نتیجه انتخابات خود را تائید کنند و اعضای کالج الکترال را انتخاب کنند. این اعضا روز ۱۴ دسامبر رسماً رئیس‌جمهور جدید را انتخاب می‌کنند.

امتناع ترامپ از پذیرش شکست، روند انتقال رسمی قدرت را با مانع مواجه ساخته است. اداره خدمات عمومی آمریکا که وظیفه دارد منابع مالی در اختیار رئیس‌جمهور منتخب بگذارد، هنوز پیروزی بایدن را به رسمیت نشناخته و مانع دسترسی وی به فضاها و منابع فدرال شده است.

اما بایدن روال کار را ادامه داده و قرار است با مشاوران خود در خصوص روند انتقال قدرت دیدار و گفتگو کند. او در این راستا اولویت‌های مقننه‌ای را تعیین نموده، سیاست‌های سازمان‌های فدرال را مورد بازنگری قرار داده است، و آماده می‌شود تا هزاران شغل را در دولت جدید پر کند.

جن ساکی از مشاوران ارشد تیم انتقالی بایدن در این خصوص گفته است: «ما روند انتقال قدرت را به پیش می‌بریم.» او تأکید کرد که بایدن نیازمند دریافت «اطلاعات لحظه‌ای» از دولت ترامپ است تا بتواند با اوج‌گیری مجدد همه‌گیری ویروس کرونا و تهدیدات در حوزه امنیت ملی مقابله کند.ش

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.