سه شنبه, 11 آذر 1399 :: Tuesday, 1 December 2020
 
کد خبر: 88776

آمادگی مردم برای فروش دلار‌های دپو شده

آمادگی مردم برای فروش دلار‌های دپو شده
یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است بسیاری از مردم به دلیل نگرانی از افت قیمت‌ها آمادگی فروش دلار دپو شده در منازل خود را دارند، بانک مرکزی به راحتی می‌تواند نسبت به خرید این منابع اقدام کنند، اما به دلیل ضرر خود مانع از کاهش قیمت می‌شود.
پایگاه خبری ریشه
عبدالرضا عامریان با اشاره به نوسانات این روز‌های بازار‌های ارز در کشور اظهار کرد: قیمت دلار در روز‌های گذشته با نوسانات فراوانی همراه بوده که این موضوع به دلیل تصمیم بانک مرکزی برای جلوگیری از کاهش قیمت ارز است.
این کارشناس حوزه اقتصادی تصریح کرد: با رصد صحبت‌های برخی از مدیران بانکی مرکزی زمزمه‌هایی از دلار ۴۰ هزار تومانی به گوش می‌رسید و مبنای خرید از پتروشیمی‌ها نیز با این قیمت صورت می‌گرفت.
وی افزود: زمانی که قیمت نیما بالاتر از قیمت بازار باشد نمی‌توان توقع داشت ارز اُفت قیمت داشته باشد و در شرایط فعلی بانک مرکزی باید با همیاری اقشار مردم و تجار نسبت به کاهش قیمت دلار اقدام کند.
عامریان بیان کرد: دلار پس از کاهش قیمت به ۲۲ هزار تومان رسید، اما به فاصله ۲ روز از این تغییرات روز سه شنبه به ۲۷ هزارتومان رسید، در حالی که می‌توان به راحتی قیمت آن را به زیر ۲۰ هزار تومان رساند.
این کارشناس اقتصاد بیان کرد: تعهدات خرید از صنایع پتروشیمی و بخش‌های دیگر بانک مرکزی را مجبور به افزایش قیمت ارز کرده است، مطابق گفته مدیر بانک مرکزی قرار شد روزانه ۵۰ میلیون دلار در صرافی‌ها توزیع شود، اما به دلیل قیمت بالا دلار تحویلی، استقبال مناسبی از آن صورت نگرفت و صرافان نمی‌توانستند ارز را به قیمت بیشتر نسبت به بازار از بانک مرکزی خرید کنند.
وی افزود: بسیاری از مردم به دلیل نگرانی از افت قیمت‌ها آمادگی فروش دلار دپو شده در منازل خود را دارند، بانک مرکزی به راحتی می‌تواند نسبت به خرید این منابع اقدام کنند، اما به دلیل ضرر خود مانع از کاهش قیمت می‌شود.

 

برخی از سودجویان که در بدنه دولت نفوذ کردند، به دنبال تامین بدهی بانک‌ها از جیب مردم هستند

عامریان بیان کرد: برخی از سودجویان که در بدنه دولت نفوذ کردند، به دنبال تامین بدهی بانک‌ها از جیب مردم هستند و شاید این سیاست گذاری در کوتاه مدت مانع از ورشکستگی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی باشد، اما بهای آن را آحاد مردم می‌دهند.

این کارشناس اقتصاد عنوان کرد: تامین کسری بودجه از طریق مردم در بلندمدت اثرات منفی دارد و ادامه تعهدات بانک مرکزی می‌تواند مانع کاهش قیمت در آینده نیز شود.
وی افزود: دولت برنامه ریزی کرده دلار حاصله از فروش مواد پتروشیمی را با قیمت حدود ۴۰ هزار تومان بفروشد و بر مبنای آن برنامه ریزی صورت گرفته و کاهش پله‌ای قیمت دلار و رساندن آن به ۲۵ هزار تومان دردی از اقتصاد کشور درمان نمی‌کند و باید بانک مرکزی از دستکاری قیمت دلار دست بردارد.
عامریان ادامه داد: قیمت واقعی دلار در شرایط فعلی و تعداد بالای فروشندگان زیر ۱۸ هزار تومان بود و بسیاری از فعالان اقتصادی به دلیل تناقض قیمت ارز اعلام شده از سوی بانک مرکزی و بازار توانایی ادامه فعالیت نخواهد داشت.

 

رفت و آمد بایدن و ترامپ در کاخ سفید هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد

این کارشناس اقتصاد عنوان کرد: رفت و آمد بایدن و ترامپ در کاخ سفید هیچ ارتباطی به نرخ ارز ندارد و برخی از سودجویان عنوان کردند هنوز انتخابات آمریکا به پایان نرسیده است و در صورت انتخاب ترامپ تحریم‌ها باز خواهد گشت.

وی افزود: ایران کشور مستقلی است و سیاست‌های آمریکا به عنوان سیاست خارجه هیچی ارتباطی به شرایط داخلی کشور ندارد و تنها عده‌ای سودجو به دنبال نشان دادن آمریکا به عنوان ابرقدرت غیرواقعی که می‌تواند اقتصاد ایران را زیر رو کند، هستند، اما در واقعیت آمریکا تنهای کاری که می‌توانست انجام دهد بلوکه کردن درآمد‌های نفتی است.
عامریان تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا از گذشته وجود داشته است و مردم ایران هیچ نیازی به کشور‌های بیگانه برای ادامه فعالیت اقتصادی خود ندارد و تنها سودجویان به دنبال پررنگ کردن نقش آمریکا هستند، اما در نهایت حرف نهایی را خود مردم و دولت ایران خواهند زد.
این کارشناس اقتصاد عنوان کرد: متاسفانه فرهنگ غلطی در کشور وجود دارد که با افزایش قیمت کالا میزان تقاضا برای آن نیز افزایش می‌یابد در حالی که میزان مورد نیاز در در منازل دپو شده است، این ذهنیت نیاز به اصلاح است و نباید با برخی از تصمیمات مردم را بازی داد.
وی افزود: ایجاد سامانه برای فروش ارز به صورت مجازی می‌تواند از تب خرید و فروش فیزیکی بکاهد و دست تولیدکنندگان برای تامین نرخ ارز باز نگه دارد.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.