جمعه, 2 مهر 1400 :: Friday, 24 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 88529

نگرانی ایران برای حضور تروریست‌ها در مرزهای شمالی ایران سر جای خود است

نگرانی ایران برای حضور تروریست‌ها در مرزهای شمالی ایران سر جای خود است
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص سفر عرافچی به کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره‌باغ گفت: حضور تروریست‌ها در مرزهای شمالی ایران، نگرانی جدی ماست و در این موضوع با کسی مسامحه و شوخی نداریم و امیدواریم گزارش‌ها غلط باشد.
پایگاه خبری ریشه

سعید خطیب‌زاده صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با تبریک فرارسیدن میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعغر صادق (ع) و گرامیداشت هفته وحدت، گفت: امیدوارم در هفته وحدت برخی از مسائل جهان اسلام به همت نخبگان جهان اسلام و کسانی که دل در گرو وحدت دارند، حل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موج کرونا هموطنان ما را درگیر کرده و به احترام پروتکل‌های موجود، نشست خود را مجازی برگزار می‌کنیم.

خطیب‌زاده در خصوص سیزده آبان، اظهارداشت: سیزده آبان سه اتفاق مهم از جمله کشتار دانش آموزان در سال ۱۳۵۷، تبعید امام و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا که انقلاب دوم نامگذاری شده را در تاریخ ثبت کرده است و بدانید که تا سلطه گر هست مقاومت و ایستادن هم در برابر او هست.

وی در خصوص اقدامات دیپلماتیک هفته اخیر ایران و برخی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: در ششم آبان سفر آقای عراقچی به منطقه در جهت پیگیری طرح صلح ایران در مورد مناقشه قره باغ بود.

 

سفر ظریف به آمریکای لاتین

خطیب‌زاده افزود: گفت‌وگوی تلفنی آقای ظریف جهت تبریک به رئیس جمهور بولیوی و البته حضور وزیر امور خارجه در نشست مجازی شورای امنیت که با ابتکار روسیه در خصوص خلیج فارس هم از دیگر اقدامات دیپلماتیک اخیر ما بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آقای ظریف برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید بولیوی و سفر به کوبا و ونزوئلا، فردا عازم سفری به آمریکای لاتین است.

خطیب زاده همچنین با اشاره به تحولات بولیوی و روابط دوجانبه تهران و لاپاز با شروع به کار دولت جدید این کشور عنوان کرد: سفر وزیر امور خارجه نشان دهنده آمادگی دو کشور برای بازگرداندن روابط به سطح عالی است. امیدواریم روابط دو کشور در مسیر طبیعی و عالی خود گام بردارند و روابط دو کشور به مسیر منافع خود کشور بازگردد.

وی در خصوص برخی گمانه زنی‌ها مبنی بر تعطیلی بخش‌های اقتصادی سفارت خانه‌های ایران، ادامه داد: بخش‌های اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارت خانه‌های ما بسیار مهم و همچنان فعال هستند و هیچ بخش اقتصادی در هیچ یک از نمایندگی‌های خارجی ایران تعطیل نشده است.

 

تلاش برای حل مناقشه قره‌باغ در طرح صلح ایران

خطیب‌زاده در خصوص طرح ایران برای قره باغ بیان کرد: پذیرفتن مرز‌های بین‌المللی، پذیرفتن حقوق اقلیت‌ها، توقف کامل جنگ و خشونت از جمله مواردی است که در طرح صلح ایران است. ایران مواضع و نگرانی‌های روشنی دارد و تلاش داریم در چارچوب منفعت منطقه‌ای کار را پیش ببریم. برداشت‌ها هم مثبت بوده است.

 

این دیپلمات ارشد درباره اظهارات محمدرضا باهنر مبنی بر اینکه روحانی و ظریف نقشی درباره ارتباط‌گیری با کشورها ندارند و همچنین اظهارات وی درباره تلاش مجلس برای نظارت بر روابط خارجی بیان کرد: وزارت خارجه یک وزارتخانه حاکمیتی و به تعبیر مقام معظم رهبری، نیمی از دولت است.

خطیب زاده یادآورشد: جمهوری اسلامی ایران سازوکارهای خود را دارد و براساس آنها، هماهنگی میان قوا و بخش‌های مختلف نظام وجود دارد. من این اظهاراتی که گفتید را ندیدم ولی وظایف وزارتخانه‌ها براساس قانون مشخص است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به میزان در رابطه با پیگیری پرونده حقوقی بین‌المللی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: در خصوص پرونده ایشان ما بیانیه‌ای را صادر کردیم که می‌توانید به آن مراجعه کنید تا اقدامات دیپلماتیک ایران را ملاحظه کنید. وزارت امور خارجه بخشی از پیگیری است و بهتر است از سخنگوی قوه قضائیه پیگیری‌های تکمیلی را داشته باشید.

وی ادامه داد: ایران در سطح بین‌المللی و با جزئیات این پرونده را پیگیری کرده و همچنان از مجاری خاص خود پیگیر موضوع هستیم.

 

نگرانی ما درباره حضور تروریست‌ها در منطقه باقی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره طرح ایران برای حل بحران قره باغ و پاسخ باکو و ایروان گفت: این مناقشه سه‌دهه‌ای است و حل آن هم به راحتی نیست. ایران براساس وظیفه خود و همسایگی با آن دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان، طرحی را آماده است. طرح ما براساس واقعیت‌ها است؛ ولی پاسخ باید در پایتخت‌ها گرفته شود. بخشی از این طرح، نگرانی‌ها ما است. امیدواریم در هفته‌های آینده قدمی برای صلح برداریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره هشدار محمد جواد ظریف مبنی بر حضور تروریست‌ها در مرزهای شمالی ایران و طرح این مسئله از سوی سید عباس عراقچی در سفر به کشورهای منطقه برای حل مناقشه قره‌باغ، اظهار داشت: این مسئله نه تنها به باکو و ایروان بلکه به پایتخت‌های دیگر هم گفته شده است. این موضوع نگرانی جدی ماست و در این باره جدی صحبت کردیم. در این زمینه ادعاهایی شده که انکار است. اما نگرانی ما سر جای خود است و با کسی هم مسامحه و شوخی نداریم و امیدواریم گزارش‌ها غلط باشد.

خطیب‌زاده درباره قرار گرفتن مجدد ایران در لیست سیاه FATF و رایزنی وزارت امور خارجه با دیگر دستگاه‌های حاکمیتی برای حل این موضوع تصریح کرد: موضع ایران و دستگاه دیپلماسی درباره FATF روشن است. نظرات خود را به دستگاه‌های دیگر گفته‌ایم ولی آن‌ها باید نظر بدهند و در این زمینه در درونِ حاکمیت در حال گفت‌وگو هستیم. از نظر وزارت امور خارجه به خاطر دوستان خود این مسئله را باید حل کنیم. امیدواریم دستگاه‌های دیگر هم کمک کنند تا این موضوع را با کمترین خسارت حل کنیم.

 

روند مذاکرات با کره حنوبی برای پرداخت بدهی کند است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره آخرین رایزنی‌ها در مورد بدهی کره جنوبی به ایران گفت: مذاکرات به کندی جلو می‌رود و بانک مرکزی باید توضیحات بیشتری بدهد؛ ولی اقداماتی در حال انجام است. ما از این کندی، راضی نیستیم و تسهیل در این امر ضروری است.

 

به مداخله در انتخابات آمریکا علاقه‌ای نداریم

خطیب‌زاده درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر دخات ایران به همراه روسیه و چین به‌صورت سایبری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اظهار داشت: ما علاقه‌ای برای مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نداریم و به نفع کسی نیز نمی‌دانیم که دخالتی انجام شود. این مردم آمریکا هستند که باید انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه معتقدیم انتخابات‌ آمریکا بیش از پیش در حال تبدیل شدن به یک نمایش است، تصریح کرد: ما تمام اتهاماتی که در این زمینه مطرح می‌شود را رد می‌کنیم و آن را کاملا بی‌اساس می‌دانیم. تاریخ نشان داده است کدام کشور با دخالت در امور داخلی دیگر کشورها اقدام به کودتا کرده، روسای کشورها را عوض کرده است و نیروهای CIA را به دیگر کشورها اعزام کرده است.

 

دولت انگلیس هیچ بهانه‌ای برای پرداخت نکردن بدهی ندارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بدهی انگلیس به ایران و دلیل خودداری این کشور از پرداخت بدهی، خاطرنشان کرد: بدهی انگلیس به ایران قطعی است و آن چیزی که در این زمینه به تأخیر افتاده یک موضوع کوچک است. اصل این بدهی و سود آن روشن است و دولت انگلیس هیچ بهانه‌ای برای پرداخت نکردن این بدهی ندارد.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه لندن در پرداخت این بدهی تاخیر ناموجهی دارد، ابراز داشت: ما در حال پیگیری هستیم که این بدهی هرچه زودتر به ایران پرداخت شود و همانطور که اشاره کردم اصل این بدهی و سود آن روشن است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با فرض انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، پیام دیپلماتیکی بین تهران و بایدن رد و بدل خواهد شد؟ بیان کرد: ما اصلا به افراد نگاه نمی‌کنیم. ما نگاه می‌کنیم که دولت جدید آمریکا، هرکسی که رئیس‌جمهور باشد، چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت. هر دو حزب حاکم بر آمریکا متوجه شدند که چقدر سیاست‌هایشان در قبال ایران شکست خورده است و به هیچ کدام از اهداف‌شان نرسیدند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه چارچوب گفت‌وگو برجام است، یادآور شد: هرکسی در این چارچوب جبران خسارت کند، برگردد و این جنگ تروریستی علیه ملت ایران را متوقف کند، می‌تواند در آن چارچوب همراه با بقیه حضور داشته باشد. ما بیشتر از نتیجه به اقدامات دولت آمریکا توجه می‌کنیم.

 

توهین به ویژه پیامبر رحمت (ص) را تحمل نمی‌کنیم

خطیب‌زاده درباره توهین به مقدسات اسلامی به خصوص پیامبر اکرم (ص) در فرانسه عنوان کرد: وزارت امور خارجه در دو نوبت بیانیه شدیدالحنی داد و آن را محکوم کرد. با کشورهای دیگر اسلامی در پایتخت‌هایشان نیز در این باره رایزنی کردیم. ما توهین به پیامبران الهی به ویژه پیامبر رحمت (ص) را تحمل نمی‌کنیم. این چرخه باطلی است که روی دیگر آن تروریسمی است که دست‌پرورده همین دول غربی هستند.

وی با اشاره به احضار کاردار فرانسه به وزارت امور خارجه گفت: کاردار فرانسه را در غیاب سفیر این کشور احضار کردیم. به نظر می‌رسد که مکرون بر اساس اظهاراتی که داشته‌ است، از موضع خود عقب‌نشینی کرده‌اند. با این حال، راه‌حل نهایی در احترام به ادیان است و ملل آزاده جهان از جمله ایران نمی‌پذیرد به مقدسات‌ آنها توهین شود.

این دیپلمات ارشد درباره عدم انسجام و هماهنگی کشورهای اسلامی در واکنش به اهانت‌ها به مقدسات اسلامی و اینکه آیا ایران برای هماهنگی با سایر پایتخت‌های اسلامی طرح یا اقدامی را داشته است؟ اظهار داشت: یکی از بحران‌های جهان اسلام عدم وحدت است و این یکی از مصائب جهان اسلام است. البته ایران از طریق سفارتخانه‌های خود در کشورهای اسلامی رایزنی‌های خود را دارد.

خطیب‌زاده در پایان خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای اسلامی به موضوعات اسلامی و فلسطین خیانت می‌کنند. البته این نافی تلاش کشورهای اسلامی دیگر نمی‌شود. امیدواریم که کشورهایی مانند فرانسه هم از مسیر اشتباه خود برگردند.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.