شنبه, 8 آذر 1399 :: Saturday, 28 November 2020
 
کد خبر: 88425

حجت‌الاسلام مروی: روح کالبد آستان قدس رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی است

حجت‌الاسلام مروی: روح کالبد آستان قدس رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی است
تولیت آستان قدس رضوی گفت: مجموعه عظیم آستان قدس رضوی را به منزله یک کالبد می‌بینیم که برای تحرک و خلق آثار و برکات باید روح داشته باشد، روح کالبد آستان قدس رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.
پایگاه خبری ریشه

حجت‌الاسلام احمد مروی در دیدار جمعی از مدیران، اساتید و پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در فضای باز مدرسه خیرات خان حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، با بیان اینکه فرهنگ از دغدغه‌های اصلی بنده در آستان قدس رضوی است، اظهار داشت: مضجع نورانی حضرت رضا(ع) مرکز نور و روح تمام عالم دنیا و عقباست؛ اما صرف نظر از این جایگاه قدسی، مجموعه عظیم آستان قدس رضوی را به منزله یک کالبد می‌بینیم که برای تحرک و خلق آثار و برکات باید روح داشته باشد، روح کالبد آستان قدس رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی در تمام حوزه‌های آستان قدس رضوی باید حضوری فعال و تأثیرگذار داشته باشد، گفت: این بنیاد برای بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی باید سخن، ایده و برنامه داشته باشد زیرا ما معتقدیم اسلام مکتبی است که در تمام شئون فردی، اجتماعی، مادی و معنوی انسان سخن دارد و دینی شخصی و محصور به یکسری عبادات فردی نیست.

مروی با اشاره به روایت «فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا، مردم اگر زیبایى‌هاى سخن ما را بدانند، بى‌گمان از ما پیروى مى‌کنند»، رسالت بزرگ بنیاد پژوهش‌های اسلامی را تحقق این مهم دانست.

وی اولویت‌بندی در برنامه‌های پژوهشی و توجه به نیازهای فکری و علمی بخش‌های مختلف آستان قدس را لازمه موفقیت بنیاد پژوهش‌ها معرفی و با اشاره به اهمیت مسئله‌شناسی اجتماعی در فعالیت‌های پژوهشی ابراز کرد: مسئله‌شناسی صحیح، هنر بزرگ علمای موفق تشیع بوده است، علمای بزرگ ما از مسائل مردم فارغ نبودند و در فعالیت‌های پژوهشی باید به این مهم توجه داشت، نوآوری در پژوهش‌ها در گروی مسئله شناسی است.

وی تولید علم در حوزه‌های علوم انسانی و معرفتی، شناسایی نخبگان و پژوهشگران برتر، پرورش و تربیت پژوهشگران نخبه ملی و بین المللی و حضور فعال در کتابخانه و مخزن کتب خطی آستان قدس و استخراج تراث شیعه از این کتب و نشر آن منطبق بر ادبیات روز را از دیگر وظایف بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس معرفی و اظهار کرد: این بنیاد منسوب به عالم آل محمد حضرت رضا(ع) است و باید در حد خود نمایانگر علم و دانش رضوی باشد؛ این بنیاد باید از سایر مراکز فرهنگی کشور متمایز و الگویی برای آن‌ها باشد و به یک نشان برتر مبدل شود که پژوهشگران جهان اسلام افتخار خود را همکاری با این بنیاد بدانند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی باید به جایگاهی برسد که رهبر معظم انقلاب برای این بنیاد همان تعبیری را به‌کار ببرند که امام خمینی(ره) در زمینه کتاب‌های شهید مطهری فرمودند؛ برای بنیاد هم رهبر معظم انقلاب بفرمایند «من تمام کتاب‌هایی که بنیاد پژوهش‌های آستان قدس منتشر می‌کند، تأیید می‌کنم و مفید است» این هدف و چشم‌اندازی است که باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

وی با اشاره به حوزه علمیه کهن، دانشگاه‌های برجسته، علما و اساتید فرهیخته خطه خراسان تحقق اهداف بنیاد پژوهش‌های اسلامی را ممکن دانست.

مروی در بخش دیگری از سخنان خود به تمدن سازی پیامبر گرامی اسلام(ص) در دوران جاهلیت اشاره و اظهار کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) با پشتوانه قرآن تمدنی بزرگ را در عهد جاهلیت و در میان قبایل وحشی پایه‌گذاری کرد، این خروجی کار پیغمبر(ص) بود؛ امروز نیز فعالیت‌های علمی و فرهنگی باید در جامعه بروز و نمود داشته باشد.

تولیت آستان قدس رضوی ضمن تأکید بر ضرورت مسئله محوری و پاسخ‌دهی به مسائل و چالش‌های جامعه در فعالیت‌های پژوهشی، هدف تمام اقدامات بنیاد پژوهش‌های اسلامی را نشر معارف رضوی و در نهایت تربیت جامعه اسلامی دانست و ابراز کرد: ثمره فعالیت‌های علمی و پژوهشی باید بر تربیت و فرهنگ جامعه تأثیرگذار باشد؛ کارهای علمی، پژوهشی و تحقیقاتی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس باید در جامعه امتداد داشته باشد و در زندگی روزمره مردم خود را نشان دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.