چهارشنبه, 5 آذر 1399 :: Wednesday, 25 November 2020
 
کد خبر: 88347

جنگ تجاری ترامپ با چین نتوانست تولید آمریکا را تقویت کند

جنگ تجاری ترامپ با چین نتوانست تولید آمریکا را تقویت کند
عوارض وضع‌شده توسط آمریکا طی جنگ تجاری با چین توانسته است کسری تجاری با چین را در ۲۰۱۹ کاهش دهد ولی بی‌ثباتی تجارت آمریکا بیشتر از همیشه است و همچنان افزایش می‌یابد.
پایگاه خبری ریشه

شرکت مشاوره کرنی طبق تحقیقات خود اعلام کرد جنگ تجاری آمریکا علیه چین نتوانسته است این کشور را به هدف فائق آمدن بر کاهش تولید برساند و اشتغال به آمریکا بازنگشته است.

 آمار نشان می‌دهد عوارض وضع‌شده توانسته است کسری تجاری با چین را در 2019 کاهش دهد ولی بی‌ثباتی تجارت آمریکا بیشتر از همیشه است و همچنان افزایش می‌یابد. عدم تعادل تجاری آمریکا در ماه اوت به رکورد 84 میلیارد دلار رسید چون واردکنندگان این کشور به منابع ارزانتری مانند ویتنام، مکزیک و سایر کشورها روی آوردند.

 کسری تجاری آمریکا با چین به‌خاطر همه‌گیری ویروس کرونا افزایش یافته و در زمان حاضر به همان میزانی رسیده است که در آغاز فعالیت دولت ترامپ بود.

 در گزارش این شرکت مشاوره آمده است: «اقدام دولت آمریکا برای وضع 25 درصد عوارض بر برخی کالاهای چینی زنجیره عرضه جهانی را مختل و روند رشد بزرگترین قطب تولید جهان را آهسته کرده است، به این ترتیب، رابطه بین این دو اقتصاد برتر دنیا بدتر از قبل شده است».

 

آمریکا همچنین نتوانسته است به هدف خود در تقویت تولید کارخانه‌ای برسد. روند رشد اشتغال در بخش تولید در جولای 2018 آهسته شد و تولید کارخانه‌ای در دسامبر 2018 به اوج خود رسید.

در اوایل 2020، حتی قبل از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا، توسعه اشتغال در بخش تولید متوقف شده بود و کارخانه‌ها در حال کاهش نیروی کار خود بودند.

در این بین، مشاوران تجاری دونالد ترامپ ادعا می‌کردند عوارض وضع‌شده توانسته است پکن را مجبور به امضای مرحله اول قرارداد تجاری کند. دولت چین طبق این قرارداد توافق کرد کالاهای بیشتری از آمریکا وارد کند. آنها همچنین می‌گویند این عوارض که سالانه بر 370 میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال می‌شود به‌تدریج چین را مجبور می‌کند به تجارت ناعادلانه پایان دهد و به بازسازی زیرساخت تولید در آمریکا کمک کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.