سه شنبه, 1 تير 1400 :: Tuesday, 22 June 2021
 
کد خبر: 88313

صید "ترال" ‌چه بر سر صیادان بوشهری ‌آورد؟

صید
مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر با اشاره به ممنوعیت صید ترال در آب‌های خلیج فارس این استان گفت: صید ترال صدمات جبران ناپذیری به ذخایر و زیستگاه‌های آبزیان وارد می‌کند؛ با متخلفان این روش صید برخورد قاطع می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

صید و صیادی یکی از مشاغل مهم ساحل نشینان استان بوشهر است که بر اساس آمارهای موجود سالانه افزون بر 60 هزار تن انواع آبزیان صید و وارد بازار می‌شود.

استان بوشهر با خلیج فارس دارای 937 کیلومتر مرز دریایی است که طولانی‌ترین ساحل با این آبراه بین‌المللی در استان بوشهر است و ظرفیت‌های مهمی در عرصه‌های اقتصادی، تولیدی، سرمایه‌گذاری و آبزی‌پروری فراهم کرده است.

صید آبزیان با شناورهای سنتی و صنعتی با انواع تورهای ماهیگیری انجام می‌شود که یکی از روش‌ها، صید ترال است که این نوع روش صدمات جبران ناپذیری به ذخایر و زیستگاه‌های آبزیان وارد می‌کند.

صبد ترال تنها در زمان آزادسازی صید میگو با ایجاد تدابیر لازم در مدت کوتاهی بین 30 تا 45 روز آزاد می‌شود که مشارکت در این نوع صید نیاز به اخذ مجوز از شیلات استان بوشهر است.

در روش صید ترال، تور ماهیگیری به کف دریا هدایت می‌شود و تمام آبزیان اعم از زیستگاه، نوزاد و ذخایر ماهیان را جمع می‌کند و به دام می‌اندازد و صدمات و خسارت زیادی به  زیستگاه آبزیان وارد می‌کند.

صیادان بوشهری بر ممنوعیت روش صید ترال تأکید کردند چراکه آنان معتقد هستند این روش صید، معیشت و اقتصاد آنان در صید آبزیان به مخاطره انداخته و میزان صید ماهی به حداقل رسانده است.

صیادان بوشهری، صید ترال را نابود کننده، آبزیان و زیستگاه و ذخایر آنان می‌دانند از این نظر بر ممنوعیت آن تاکید دارند.

در همین حال مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به اینکه یکی از مخرب‌ترین روش‌های صید آبزیان صید ترال است اظهار داشت: صید ترال به استثنای اعلام قانونی برای صید میگو که به صورت ترال انجام می‌شود در مابقی فصول سال ممنوع است.

محمد کارگر با بیان اینکه این نوع روش صید سبب نابودی مولدها و زیستگاه‌های آبزیان می‌شود تاکید کرد: صید ترال در آب‌های خلیج فارس استان بوشهر ممنوع است و متخلفان بر اساس قانون مجازات‌های سنگین می‌شوند.

وی با قدردانی از همکاری مدیرکل شیلات استان بوشهر در همراهی با صیادان در ممنوعیت صید ترال از همکاری منطقه دوم نیروی دریایی سپاه، حفاظت آبزیان شیلات، دستگاه قضایی و دیگر نهادها در این عرصه قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.