پنجشنبه, 7 مرداد 1400 :: Thursday, 29 July 2021
 
کد خبر: 88312

دیدگاه پوتین درباره حضور آمریکا در افغانستان و روابط تجاری پسر بایدن با روسیه و اوکراین

دیدگاه پوتین درباره حضور آمریکا در افغانستان و روابط تجاری پسر بایدن با روسیه و اوکراین
رئیس جمهوری روسیه معتقد است که حضور نظامی آمریکا در افغانستان به نفع روسیه بوده و مانع از صرف هزینه‌های اضافی برای تأمین امنیت منطقه شده، وی همچنین به ادعای ترامپ درباره روابط تجاری پسر "جو بایدن" با روسیه و اوکراین نیز پاسخ داد.
پایگاه خبری ریشه

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه معتقد است که ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان، در کل برای امنیت منطقه مفید است و برای روسیه این امکان را بوجود آورده تا از هزینه‌های اضافی برای حفظ ثبات در منطقه آسیای میانه جلوگیری کند.

پوتین که شب گذشته در برنامه مستند «مسکو.کرملین.پوتین» از شبکه اول تلویزیون روسیه صحبت می‌کرد، تأکید کرد: «کار آمریکایی‌ها در افغانستان به عنوان یک اقدام ضد تروریستی درک می‌شود. ما از ابتدا از حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان حمایت کردیم و در زمان خود به قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل هم رای مثبت دادیم. من هنوز هم معتقدم که حضور آمریکایی‌ها در افغانستان با منافع ملی ما مغایرتی ندارد.»

رئیس جمهوری روسیه افزود: «برعکس، وقتی گفته می‌شود که آمریکایی‌ها در حال آماده سازی شرایط برای خارج کردن گروه‌های نظامی خود از این کشور هستند - بله، موضع گیری رسمی ما این است که این اقدام، شاید شرایط مضاعفی را برای برقراری آشتی ملی در افغانستان ایجاد می کند. البته من شخصاً معتقد هستم که خطرات زیادی در این بوجود خواهد آمد.»

وی توضیح داد: «اولاً، ما باید هزینه مضاعفی برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه آسیای میانه بپردازیم، و ثانیاً، علی رغم همه مسائل، حضور آمریکایی‌ها در افغانستان به ثبات در این کشور کمک کره و خروج آنها خطراتی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل، ما نیازی به مخالفت با حضور نظامی آمریکا در آنجا نداریم.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین در پاسخ به سئوال دیگری، ادامه کار سرویس‌های ویژه امنیتی دو کشور در این جهت گیری را مورد توجه قرار داده و یادآور شد که اطلاعات دریافت شده از سوی ایالات متحده، بیش از یک بار به جلوگیری از حملات تروریستی در خاک روسیه کمک کرده است.

وی تأکید کرد که مسکو به طور کلی از همکاری با واشنگتن در زمینه مقابله با تروریسم رضایت داشته و به ادامه این همکاری علاقه مند است.

ولادیمیر پوتین همچنین اعلام کرد که در تجارت پسر "جوزف بایدن" نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اوکراین و منافع تجاری "النا باتورینا"، بیوه شهردار سابق مسکو "یوری لوژکوف"، هیچ مسئله خلاف قانون و ارتکاب جرمی نمی‌بیند.

 

منبع: خبرگزاری «تاس»

وی در واکنش به سخنان "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه پسر جوزف بایدن با روسیه ، به ویژه با خانم باتورینا، بیوه شهردار سابق مسکو، روابط تجاری داشته، توضیح داد: «مشخص شده که النا باتورینا در مسائل تجاری فعالیت داشته و احتمالاً با شرکای خارجی خود ارتباط کاری زیادی داشته است. اینکه آیا در میان آنها شرکای آمریکایی هم وجود دارد - من چیزی نمی دانم. البته پسر بایدن واقعاً در اوکراین فعالیت تجاری داشته و شاید همچنان داشته باشد. من از این موضوع اطلاع دقیقی ندارم.»

پوتین افزود: «تا آنجا که واضح است، خوب، بله. او (پسر بایدن) در آنجا حداقل یک شرکت تجاری شناخته شده دارد که او زمانی سرپرستی آن را بر عهده داشته و ظاهراً پول خوبی هم بدست آورده است. من هیچ جرمی در این رابطه نمی بینم. ولی بطور کلی، این مسئله اصلاً به ما مربوط نمی شود و مربوط به روابط دوجانبه آمریکایی‌ها و اوکراینی‌ها است.»

رئیس جمهوری روسیه در خصوص ادعای جدید دونالد ترامپ مبنی بر اینکه گویا  جوزف بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از روسیه پول دریافت کرده است، اظهار نظری نکرد و در پاسخ به این سئوال گفت: «هیچ تفسیری در این رابطه ندارم.»

پیش از این، ترامپ، رقیب خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به دریافت پول از مسکو متهم کرده و مدعی شد که به بایدن همچنان از فدراسیون روسیه پول پرداخت می‌شود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.