دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 88279

تولیت آستان قدس رضوی: باید به مردم نسبت به نذورات و موقوفات‌شان گزارش دهیم

تولیت آستان قدس رضوی: باید به مردم نسبت به نذورات و موقوفات‌شان گزارش دهیم
تولیت آستان قدس رضوی گفت: به مسئولان امر در آستان قدس رضوی گفته‌ام که موظف هستیم به مردم نسبت به نذورات و موقوفاتشان گزارش دهیم.
پایگاه خبری ریشه

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار مدیرکل و معاونین سازمان اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر تحولات بسیار خوبی در مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه صورت گرفته است، فعالیت‌های آستان قدس رضوی و سازمان اوقاف را بسیار به یکدیگر نزدیک خواند و اظهار داشت: وقف یکی از بنیادهای عمیق دینی و اجتماعی و میراثی ماندگار برای انسان‌های نیک اندیش است.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به جایگاه و عظمت وقف در فقه شیعی، عنوان کرد: اسلام احکام بسیار دقیق، حساس و مهمی را برای وقف و اجرای دقیق نیات واقف در نظر گرفته است که شاید یکی از حکمت‌های آن اطمینان بخشی به واقفان بالقوه برای قرار گرفتن موقوفاتشان در چهارچوب قوانین شرع باشد.

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه امیرالمؤمنین امام علی(ع) در امر وقف پیشگام بود و شاید ایشان را بتوان بزرگترین واقف دانست، تصریح کرد: حضرت علی(ع) نخلستان‌های بسیاری را پس از آباد کردن، وقف می‌کرد، همچنین چاه‌ها و قنات‌هایی را حفر و سپس آنها را برای مصارف مختلف مسلمانان وقف می‌کرد؛ به طوری که در تاریخ نوشته‌اند اگر حضرت علی(ع) این موقوفات را انجام نمی‌داد ثروتمندترین مردم عرب بود.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی سبب مقبولیت سازمان اوقاف و امور خیریه میان مردم شد، اعتمادسازی و اجرای دقیق نیات واقفین را سبب توسعه سنت حسنه وقف در جامعه معرفی و اظهار کرد: وقف عملی مقدس است، از این رو سازمان اوقاف نیز نهادی مقدس بوده، چراکه برای سامان بخشی به موقوفات، خیرات و از این دست امور عام المنفعه ایجاد شده است.

وی با تأکید بر اینکه تعامل با مردم در سازمان‌هایی که پشتوانه مذهبی دارند، باید در کمال عطوفت، مهربانی و انعطاف باشد، ابراز کرد: رفتار کارکنان در نهاد‌های مقدسی همچون آستان قدس رضوی و سازمان اوقاف و امور خیریه، باید بگونه‌ای با سایر ادارات متفاوت باشد که مردم این تفاوت را مشاهده و احساس کنند.

حجت‌الاسلام مروی افزود: در سازمان‌هایی همچون آستان قدس رضوی و اوقاف نباید به‌گونه‌ای خشک و تنها در چارچوب اداری با مردم و مراجعان برخورد شود، خوشخویی و خوش‌رفتاری، لحن نرم، عطوفت، برخورد مناسب، بردباری، پیگیری امور مردم و خدمتگذاری از اصولی است که باید در این سازمان‌ها نهادینه باشد تا مردم در مراجعات احساس صمیمیت کنند و تحقق این معنا در آستان قدس رضوی به مراتب سزوارتر است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه آستان قدس رضوی و اوقاف باید برای سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها الگو باشند، بر لزوم صیانت از موقوفات تأکید و ابراز کرد: صیانت از موقوفات به معنای بهره‌وری بهینه از رقبات وقفی و اجرای صحیح نیات واقفان است که منجر به اعتماد سازی نسبت به وقف در جامعه می‌شود.

وی برخورد با متجاوزان به حقوق موقوفه و متصرفان و غاصبان اراضی وقفی را از دیگر موارد حائز اهمیت برای اعتمادسازی درخصوص وقف در جامعه برشمرد و تأکید کرد: اجرای امینانه و دقیق نیات واقفان در توسعه فرهنگ وقف بسیار مهم و ضروری است.

حجت‌الاسلام مروی به‌روز‌‌رسانی نیات واقفان متناسب با نیاز روز جامعه را امری لازم و ناگزیر دانست و عنوان کرد: با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و تحولات زندگی بشری ناگزیر به متناسب سازی برخی موقوفات هستیم؛ باید برای کاربردی شدن این قبیل موقوفات تدبیری اندیشید.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه موقوفات باید به سمت وقف‌های اجتماعی و نیازهای روز جامعه جهت دهی شوند، ابراز کرد: وقف در حوزه علم و فناوری از نیازهای مهم جامعه امروز است و در دنیا این اتفاق می‌افتد.

وی ازدواج، جهیزیه، مسکن و اشتغال جوانان، حمایت از زنان سرپرست خانوار، پیشگیری و درمان اعتیاد، آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، حوزه‌های پزشکی، شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های تحقیقاتی را از عرصه‌هایی دانست که امروز جامعه نیازمند وقف در آنهاست و باید موقوفات به سمت آنها جهت دهی شود.

حجت‌الاسلام مروی شفاف سازی را موجب افزایش اعتماد عمومی و افزایش موقوفات و مشارکت مردم در امور خیریه خواند و عنوان کرد: به مسئولان امر در آستان قدس گفته‌ام که ما باید به مردم نسبت به نذورات و موقوفات‌شان گزارش بدهیم و به عنوان مثال بگوییم این ماه چقدر نذورات گرفته‌ایم و چه مقدار و در چه مسیری هزینه کرده‌ایم.

تولیت آستان قدس رضوی در پایان تسریع فرآیند وقف را از دیگر نکات مهم در توسعه فرهنگ وقف معرفی و ابراز کرد: تسهیل و تسریع فرآیند وقف و برداشتن موانع از پیش پای واقفان از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.