شنبه, 28 فروردين 1400 :: Saturday, 17 April 2021
 
کد خبر: 88081

ژاپن به تعهدات مالی‌ به ایران عمل کند

ژاپن به تعهدات مالی‌ به ایران عمل کند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پیام تهران همان پیامی است که از قبل بوده و افغانستان را آباد، مستقل، توسعه یافته و با صلح و ثبات را به نفع همه منطقه می‌دانیم که این خواسته همیشگی تهران بوده است.
پایگاه خبری ریشه
سعید خطیب‌زاده صبح امروز دوشنبه در آغاز نشست خبری خود با خبرنگاران با تبریک فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول و تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان شروع موج دیگری از بیماری کرونا به وقایع هفته گذشته پرداخت.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ۲۰ مهرماه تماس تلفنی دکتر ظریف با همتای ژاپنی که در مورد مسائل دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو شد. همچنین موضوع دسترسی ایران به منابع مالی خودش در ژاپن یکی از مذاکرات جدی است و ما امیدواریم طرف ژاپنی به تعهدات خودش در چارچوب نظام حقوقی بین‌المللی کاملا شناخته شده، عمل کند.

وی افزود: ۲۴ مهرماه تماس وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با ظریف را داشتیم که در مورد وضعیت بحران قره‌باغ صحبت و تبادل نظر شد.

خطیب‌زاده اظهار کرد: ۲۶ مهرماه تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران با همتای عراقی که در مورد مسائلی که در سفر ایشان به تهران مطرح شده بود. همچنین پیگیری سفر هیئت عراقی به ایران و پیگیری تفاهمات قبلی انجام شده در سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران گفت‌وگو‌های انجام شده.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: روز گذشته یعنی ۲۷ مهرماه آقای عبدالله عبدالله وارد ایران شد. در این سفر، دیدار‌هایی با مقامات عالی ایران پیش‌بینی‌شده است. محور تمامی ملاقات‌ها هم تحولات در افغانستان است.

 
محور گفت‌وگوهای رییس شورای‌عالی مصالحه افغانستان با مقامات ایرانی
این دیپلمات ارشد درمورد محور گفت‌وگوهای رییس شورای‌عالی مصالحه افغانستان با مقامات ایرانی تصریح کرد: گفت‌وگو‌های بین الافغانی، موضوعات دوجانبه و مسائلی که در مرز دو کشور وجود دارد دامنه گسترده‌ای از این تحولات مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: پیام تهران همان پیامی است که از قبل بوده و افغانستان را آباد، مستقل، توسعه یافته و با صلح و ثبات را به نفع همه منطقه می‌دانیم که این خواسته همیشگی تهران بوده است. در این راستا هم تمامی تلاشمان را مبذول کردیم باز هم خواهیم کرد و فکر می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کمک موثری باشد به گفتگو‌های اصیل بین الافغانی و گفتگو‌هایی که بین برادران افغانی برگزار شود.

وی ادامه داد: ایران هم از دولت گروه‌های مختلف طالبان که نتیجه آن سربلندی مردم و ملت افغانستان و پاسداری از دستاورد‌های سال‌ها مقاومت این مردم باشد، حمایت می‌کند.

 
دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین در جریان است
این دیپلمات ارشد تصریح کرد: دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین در جریان است. احقاق حقوق خانواده ها و جانباخته گان سانحه تراژدیک هواپیمای اوکراینی اولویت و وظیفه جمهوری اسلامی ایران است.
 
وی عنوان کرد: ادبیات سخیف و دور از ادب و رفتار غیر دیپلماتیک وزیر خارجه کانادا شبیه گفتار آن‌ها پشت در‌های بسته نیست. آن‌ها پشت در‌های بسته مداما درخواست می‌کنند، چون می‌دانند در سانحه هواپیمای اوکراینی جایگاه حقوقی ندارند. توصیه می‌کنیم آن‌ها همان رفتاری که پشت در‌های بسته دارند، در علن هم داشته باشند.
 
در جنگ تحمیلی و ناخواسته از سوی آمریکا چاره‌ای جز پیروزی نداریم
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ملت ما در جنگ تحمیلی و ناخواسته از سوی آمریکا قرار دارد که چاره‌ای جز پیروزی نداریم، توضیح داد: به خاطر تحریم‌ها و فشار‌های جنون آمیز امریکا، به خاطر ناتوانی شرکای ما به ویژه اروپایی‌ها ما دچار مشکلاتی بودیم، اما این وظیفه حاکمیت را کم نمی‌کند.
 
آغوش ملت به سوی فرزندان تواب‌شان که می خواهند ایران را بسازند، باز است
خطیب زاده درباره ادعای گروهک تروریستی مجاهدین در خصوص دو سایت هسته ای در استان‌های فارس و تهران اظهارداشت: واقعا این گروهک تروریستی ورشکسته، خودفروخته ای است که از زمان گذشته نوکری صدام حسین را کردند تا امروز که نوکری اربابشان را می کنند. ما نگران فرزندان و عزیزان ملت هستیم که توسط این گروهک یا گروهک های دیگر فریب می خورند. آغوش ملت به سوی فرزندان تواب شان که می خواهند ایران را بسازند، باز است و در ایران جا دارند.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.