چهارشنبه, 7 آبان 1399 :: Wednesday, 28 October 2020
 
کد خبر: 87795

انقضای تحریم‌های تسلیحاتی ایران و سریال شکست‎های دولت آمریکا

انقضای تحریم‌های تسلیحاتی ایران و سریال شکست‎های دولت آمریکا
تاریخ انقضای تحریم‌های تسلیحاتی ایران نزدیک است و دولت آمریکا به احتمال زیاد با شکست دیگری مواجه خواهد شد.
پایگاه خبری ریشه
تا پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران چند روزی بیشتر باقی نمانده است؛ ۲۷ مهر ماه سال جاری زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران است که آمریکا تلاش زیادی کرد تا مانع آن شود.
 
آمریکا در اقدامی نمادین تحریم‌های سازمان ملل را علیه ایران بازگرداند؛ در حالی که شورای امنیت و سازمان ملل این اقدام آمریکا را غیر قانونی و عاری از وجاهت می‌دانند.
 
«دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، حتی پس از شکست در همراه کردن شورای امنیت در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، این تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را تمدید کرد.
 
هر چند در بازی سیاسی مذکور، اروپا با آمریکا همراه نشد و با آن مخالفت کرد، اما عملا با آمریکا در ادامه تحریم‌های تسلیحاتی ایران همراه است.
 
همین که اروپا معاملات نظامی با ایران نداشته باشد، سیاست همراه شدن با آمریکاست اما در واقع ایران نیازی به تسلیحات کشور‌های اروپایی ندارد.
 
اروپا رسما اعلام کرده که در زمینه تسلیحاتی با ایران هیچ معامله‌ای نخواهد داشت، این رفتار به مانند رفتاری است که اروپا در برجام انجام می‌دهد.
 
سه کشور عضو تروئیکای اروپا بار‌ها رسما اعلام کرده‌اند که به توافق هسته‌ای پایبند هستند، اما تعهدات خود را اجرا نمی‌کنند، اکنون نیز با سیاست آمریکا در ادامه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران مخالفند، اما عملا با آمریکا همراهی می‌کنند.
 
«دونالد ترامپ»، روز جمعه، ۱۸ بانک و موسسه مالی ایران را تحریم کرد؛ تحریم‌های تازه علیه برخی بانک‌های ایرانی یک اقدام تبلیغاتی با انگیزه فشار روانی به ایران انجام شده است.
 
با وجود این، لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در زمان مقرر اتفاق خواهد افتاد و کشور‌هایی هستند که بخواهند با ایران معاملات نظامی انجام دهند.
 
کشور‌هایی در منطقه غرب آسیا هم اکنون درگیر جنگ با گروه‌های تروریستی تکفیری هستند که ایران در این جنگ‌ها علیه تروریست‌ها نقش اصلی را دارد.
 
سلاح‌های ایران در این نبرد‌ها آزمایش خود را به خوبی پس دادند و ثابت کردند قابلیت‌ها بالایی دارند؛ حتی «نیکلاس مادورو»، رییس جمهور ونزوئلا، از خرید موشک‌های ایران استقبال کرده است.
 
در این میان برخی کشور‌ها همچون روسیه و چین که قاطعانه با آمریکا در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کردند، تمایل دارند که برخی سلاح‌های خود را به ایران عرضه کنند.
 
روسیه پیش از این نیز تسلیحاتی به ایران فروخته بود؛ فروش موشک اس - ۳۰۰ که یک سلاح تدافعی است، در زمان تحریم‌های تسلیحاتی ایران انجام شد.
با وجودی که فروش سامانه‌های اس- ۳۰۰ با مخالفت آمریکا همراه بود، اما این سامانه‌ها در رده تسلیحات دفاعی محسوب می‌شود.
 
سفیر روسیه در ایران گفته که مسکو هیچ مشکلی در فروش سامانه موشکی اس- ۴۰۰ به ایران ندارد.
 
سفیر روسیه حتی تاکید کرده که کشورش هیچ نگرانی از بابت تهدیدات آمریکا در این زمینه ندارد.
 
هر چند ایران نیاز اساسی به تسلیحات خارجی ندارد و درصد زیادی از تسلیحات خود را تولید می‌کند، اما لغو تحریم‌های تسلیحاتی و مخالفت کشور‌های دنیا از جمله روسیه و چین با آمریکا در این زمینه، شکست ترامپ در عرصه سیاسی است.
 
اگر آمریکا در صحنه تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، توانسته است بسیاری از کشور‌ها را با تهدید با خود همراه کند و از ابزار بانکی و معاملاتی در این راه بهره بگیرد، اما در میدان نبرد دیپلماسی نظامی شکست خورده است.
 
آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد که نتایج آن ۱۳ آبان ماه آینده روشن خواهد شد؛ لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به هم نزدیک است.
 
محتمل است که شکست ترامپ در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که قطعی است با شکست در انتخابات ریاست جمهوری او ضربه سختی نه تنها بر وجهه رییس جمهوری آمریکا وارد می‌کند، بلکه بر ساختار و سازمان سیاسی آمریکا نیز ضربه سنگینی خواهد زد.
 
ترامپ باید اکنون در انتظار شکست‌های پی در پی باشد، شکست‌هایی که با سیاست مقاومت فعال به پیروزی ایران تبدیل شده است.
 
دونالد ترامپ نفس‌های آخر خود را می‌زند، او در صحنه نبرد با ایران، بار‌ها شکست را تجربه کرده است؛ هر چند ایران چشم امید به جو بایدن نبسته است؛ چرا که می‌داند، سیاست‌های آمریکا تغییری نخواهد کرد و آنچه که باعث تداوم شکست سیاست‌های یکجانبه گرایانه، ظالمانه و وقیحانه نظام سیاسی حاکم بر آمریکا خواهد شد، نپذیرفتن شروط و زورگویی‌های آمریکاست.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.