چهارشنبه, 7 آبان 1399 :: Wednesday, 28 October 2020
 
کد خبر: 87731

همه گیری نژادپرستی و کرونا در آمریکا؛ مرگ فلوید زنگ خطری برای سیاه پوستان

 همه گیری نژادپرستی و کرونا در آمریکا؛ مرگ فلوید زنگ خطری برای سیاه پوستان
کشتار سیاه پوستان به دست پلیس آمریکا و تبعیض نژادی علیه اقلیت ها همچنان جزو موضوعات قابل بررسی در این کشور به شمار می رود.
پایگاه خبری ریشه

نشریه «یو اس اس تودی»، در مطلبی نوشت «آفت نژادپرستی در سال ۱۶۱۹ با رسیدن نخستین کشتی برده‌های آفریقایی به سواحل آمریکا آغاز شد؛ این همان آفت است که امروز همچنان ادامه دارد و زنان و مردان سیاه پوست در مقابل چشمان همه کشته می‌شوند به طوری که به نظر می‌رسد زندگی آنها هیچ ارزشی ندارد.»

چندین ماه است که همه گیری کووید-۱۹ شیوه زندگی آمریکایی‌ها را تغییر داده است؛ همچنین تقریبا چهار ماه از مرگ دلخراش جورج فلوید که نشان از بیدار شدن سایه‌های طولانی و ادامه دار نژادپرستی ساختاری شده است، می‌گذرد.

در روز‌های گذشته در مینیاپولیس، دفاعیات مورد انتظار از کسانی که افسران قاتل فلوید را تبرئه می‌کنند، شنیده شد؛ آنها به جای افسران پلیس، جورج فلوید را مقصر مرگش عنوان کردند؛ آنها ادعا کردند که فلوید بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر جان باخته است نه بر اثر خفگی.

این در حالی است که تمام دنیا مشاهده کردند که «درک چووین»، افسر قاتل جورج فلوید، زانوی خود را بر روی گردن فلوید فشرد و افسران دیگر زانو‌های خود را بر روی پشت فلوید، فشار می‌دادند؛ این افراد از ما می‌خواهند که چیزی که با چشم‌های خود دیده ایم را باور نکنیم و کالبد شکافی فلوید که علت مرگ وی را بر اثر خفگی اعلام کرد، نادیده بگیریم.

تنها مصرف بیش از اندازه‌ای که باعث مرگ فلوید شد، مصرف بیش از حد زور و نژادپرستی توسط افسران پلیس مینیاپولیس بود.

فلوید از اینکه کشته می‌شود آگاه بود؛ وی به افسران گفت که «نمی‌تواند نفس بکشد» و برای حفظ جان خود از افسران پلیس خواهش کرد، اما افسران زانوی خود را بیشتر بر گردن وی فشردند.

این زانوی اداره پلیس مینیاپولیس بود که با عدم موفقیت در استخدام و آموزش صحیح افسران و بازخواست آنها، زندگی فلوید را گرفت.

اکنون، به سبک کتاب‌های کلاسیک پلیس، فلوید برای دومین بار کشته می‌شود، چرا که خط اصلی داستان به دنبال تخریب شخصیت او است و می‌گوید که زندگی او ارزش نجات نداشته است.

مرگ فلوید، به عنوان یک زنگ خطر برای نژادپرستی فراگیر در آمریکا بود که زندگی بسیاری از سیاهپوستان را تهدید می‌کند.

اطلاعات ثبت شده در مورد مرگ و میر ناشی از قتل پلیس آمریکا می‎گوید از ۲۶ ماه می‌ تا ۳۱ آگوست، ۲۰ درصد مرگ‌ها مربوط به سیاه پوستان بوده است و این در حالی است که سیاه پوستان فقط ۱۳.۴ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‎دهند.

در همان بازه زمانی، تبعیض نژادی در قتل‌های پلیس حتی بدتر از گذشته شد؛ اکنون افراد سیاهپوست ۳.۳ برابر بیشتر از سفیدپوستان توسط پلیس کشته می‌شوند؛ این یعنی از زمان کشته شدن فلوید، کشته شدن سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا ۱۰ درصد افزایش داشته است.

 «یو اس اس تودی» در پایان می‎نویسد «این همه گیری نژاد پرستی و نسل کشی موضوعی تازه در آمریکا نیست؛ این الگو برای سیاه پوستان در آمریکا به خوبی شناخته شده است؛ هر روزه سیاه پوستان فرزندان خود را برای پیشگیری از برخورد‌ها و رفتار‌هایی که می‌تواند خطر مرگ آنها را افزایش دهد، آموزش می‌دهند؛ این منجر به میزان قابل توجهی از میزان اضطراب و افسردگی در جامعه سیاه پوستان می‌شود اما به خوبی می‌توان از سال ۲۰۲۰ به عنوان سالی یاد کرد که سرانجام چشم‌های آمریکایی‌ها به همه گیری نژادپرستی و پیامد‌های مرگبار آن باز شد.»

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.