پنجشنبه, 1 آبان 1399 :: Thursday, 22 October 2020
 
کد خبر: 87473

اقدام گمرک برای تعیین تکلیف صدها پرونده قاچاق بلاتکلیف

اقدام گمرک برای تعیین تکلیف صدها پرونده قاچاق بلاتکلیف
مرکز مقابله با جرائم سازمان یافته گمرک ایران، از گمرکات اجرایی خواسته فهرست تمامی پرونده‌های بلاتکلیفی که در مراجع قضایی و تعزیرات منجر به صدور رای نشده‌اند را به ستاد گمرک ارسال کنند.
پایگاه خبری ریشه

اوایل شهریورماه سال جاری جزئیات بیش از 30 پرونده مربوط قاچاق سوخت و فراورده‌های نفتی بلاتکلیف، در تعزیرات حکومتی استان تهران با هدف پاسخگویی و شفاف‌سازی از سوی  مراجع ذی‌ربط در رسانه‌ها منتشر شد.

این درحالی است که با وجود پیگیریهای انجام شده تاکنون وضعیت آرایِ بَدوی یا تجدیدِ نظر این پرونده‌ها که سوابق برخی از آنها مربوط به یک دهه پیش می‌باشند هنوز مشخص نشده است.

بر این اساس دفتر جرائم سازمان یافته گمرک ایران، در بخشنامه به گمرکات اجرایی با اشاره به  ماده 47 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که سازمان‌های مأمور وصول درآمدهای دولت موظفند ظرف ده روز از تاریخ دریافت استعلام پاسخ شعبه رسیدگی کننده به پرونده های قاچاق را اعلام نمایند، تاکید کرده است؛

به منظور پیشگیری از تاخیر در اقدام و تحویل در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق و حفظ حقوق دولت و ارباب رجوع ضمن تاکید بر تسریع در رسیدگی ها و پاسخگویی به مراجع رسیدگی‌کننده ادارات ستادی و استعلام و گمرکات اجرایی دستور فرمایند پرونده‌های قاچاق متشکل در آن گمرک را تا حصول نتیجه نهایی از مراجع مذکور پیگیری و فهرست پرونده‌های مهم کاشف گمرک علی رغم پیگیری مشمول تطویل  در رسیدگی شده و تاکنون در مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی منتهی به اتخاذ تصمیم نگردیده به تفکیک مراجع قضایی و شعبات تعزیرات به همراه مشخصات پرونده ظرف یک هفته جهت بهره برداری به این مرکز اعلام نمایند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

این بخشنامه سرفصلی جدیدی در رسیدگی به بسیاری از پرونده های بلاتکلیف قاچاق است؛ البته در این بین نکته مهمی نیز وجود دارد که در روزهای آینده  پیگیری خواهد شد.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.