جمعه, 3 بهمن 1399 :: Friday, 22 January 2021
 
کد خبر: 87460

آلمان: اروپا به دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند

آلمان: اروپا به دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند به تعهدات اقتصادی خود در برجام عمل کند
وزیر خارجه آلمان در سخنرانی ضبط شده خود برای مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر لزوم حفظ برجام در عین حال اعتراف کرد که اروپا به دلیل تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند به تعهدات خود برای تقویت مناسبات اقتصادی با ایران عمل کند.
پایگاه خبری ریشه

هایکو ماس با تاکید بر اینکه ایران چندین بار این توافق را نقض کرده است همچنین اعتراف کرد که کشورهای اروپایی مشارکت کننده در برجام از جمله، آلمان، فرانسه و انگلیس هم دیگر نمی توانند به تعهدات خود برای یک همکاری اقتصادی قدرتمندانه با ایران به دلیل تحریم های آمریکا عمل کنند. آمریکا از این توافق خارج شده است. 

 هایکو ماس در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر مسمومیت "آلکسی ناوالنی"، منتقد سرسخت کرملین با یک ماده شیمیایی را مسئله‌ای برای تمام جامعه بین‌المللی دانسته و روسیه را مجددا تهدید به اعمال تحریم کرد.

وی مسمومیت ناوالنی را نقض ممنوعیت سلاح های شیمیایی و در نتیجه نادیده گرفتن یک اصل موجودیتی همکاری های بین‌المللی دانست.

هایکو ماس از روسیه درخواست کرد اقدامات بیشتری برای شفاف سازی این پرونده انجام دهد. وی افزود: چنین پرونده‌ای نمی تواند بدون پی گیری باقی بماند. از این رو اتحادیه اروپا حق اعمال تحریم ها را برای خود محفوظ می دارد. وی از شرکای خود در سراسر دنیا برای حمایت های صریح در این راستا قدردانی کرد.

تا به حال مسکو هر گونه مداخله در مسمومیت ناوالنی که برای درمان به برلین فرستاده شده است را رد کرده است. در مقابل برخی رسانه های طرفدار دولت و برخی مقامات دولتی در روسیه همواره فرضیه های جدیدی را درباره این پرونده منتشر می کنند و حتی از طرف این گروه ها این فرضیه هم مطرح شده که ناوالنی در خاک روسیه مسموم نشده بلکه در آلمان مسموم شده است.

ناوالنی 32 روز در این بیمارستان چریته برلین بستری بود. او ماه گذشته پس از بیمار شدن در جریان یک پرواز داخلی در روسیه برای درمان به برلین منتقل شد.

دولت آلمان می‌گوید، نتایج آزمایش‌ها در آلمان، فرانسه و سوئد مشخص کرده که ناوالنی با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده بود و خواستار توضیح کرملین شده است. مسکو با رد هرگونه مداخله در این حادثه، برای دسترسی به شواهدی که این موضوع را اثبات کند، تاکید دارد.

هایکو ماس در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به موضوعات دیگری هم پرداخت. وی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس را هم به اعمال تحریم از طرف اتحادیه اروپا تهدید کرد.

ماس گفت که لوکاشنکو همه پیشنهادات میانجیگرانه بین او و اپوزیسیون را رد کرده و همچنان به خشونت و سرکوب ادامه می دهد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین به دلیل مبارزات قدرتی در لیبی خواستار پایان هر گونه دخالت خارجی در این کشور شده و نزدیکی بین احزاب درگیر در این کشور را یک گام بزرگ رو به جلو دانست.

 

وی از عوامل خارجی درخواست کرد به ارسال سلاح و مزدور به این منطقه پایان دهند. در نشست صلحی که اوایل سال جاری میلادی در برلین برگزار شد همه کشورهای درگیر در لیبی خود را موظف کردند به دخالت ها در این کشور پایان داده ودیگر به لیبی سلاح ارسال نکنند. اما تا به حال این تحریم تسلیحاتی کاملا رعایت نشده است.

هایکو ماس در بخش دیگری از سخنانش همچنین درباره آغاز دوباره مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان ابراز امیدواری کرده و خواستار مذاکرات جدی و جدید درباره یک راه حل دو دولتی شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.