سه شنبه, 6 آبان 1399 :: Tuesday, 27 October 2020
 
کد خبر: 87449

دستگاه‌های متولی باید با نظارت مداوم نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام کنند

دستگاه‌های متولی باید با نظارت مداوم نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام کنند
ییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در زمان ثبت یک شرکت، شناسنامه‌ای به آن شرکت ارائه و همه اطلاعات هویتی در آن شناسنامه قید می‌شود، ولی پس از آن وظیفه دستگاه‌های متولی است که با نظارت علی‌الدوام نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام و با متخلفین برخورد کنند.
پایگاه خبری ریشه

ذبیح‌اله خداییان در نشست با اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت ایران که با حضور سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی و تعدادی از معاونان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون حمایت از تولید و اشتغال به عنوان نیاز اساسی امروز جامعه، اتکا به صنعتگران و کارآفرینان و حمایت از آن‌ها را به عنوان یکی از راه‌های غلبه بر مشکلات کنونی کشور مورد اشاره قرار داد.

وی با تاکید بر تشریک مساعی دستگاه‌های متولی به منظور رفع مشکلات تولیدکنندگان و فراهم‌سازی زمینه برای سرمایه‌گذاری، از رسیدگی به امور مرتبط با تولید کشور و کمک به تولیدکنندگان به عنوان اقدامی خداپسندانه یاد کرد.

معاون رییس قوه قضاییه با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک ارتباط بسیار تنگانگی با بخش تولید و صنعت و معدن دارد، گفت: از شروع کسب و کار و ثبت شرکت تا ثبت برند و علایم تجاری و طرح‌های صنعتی و تغییر شرکت، این سازمان به مراجعین خدمت رسانی انجام می‌دهد.

خداییان ادامه داد: هر چند اداره ثبت شرکت‌ها تمام تلاش خود را در چهارچوبی که قانون اجازه داده است به کار گرفته و اقدام به اعتبار سنجی و شناسایی متقاضیان ثبت شرکت‌ها می‌کند؛ اما نباید انتظار داشت شرکت‌هایی که ثبت می‌شوند مرتکب جرم یا تخلف نخواهند شد، چون در زمان ثبت شرکت امکان احراز این امور وجود ندارد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در زمان ثبت یک شرکت، شناسنامه‌ای به آن شرکت ارائه و همه اطلاعات هویتی در آن شناسنامه قید می‌شود، ولی پس از آن وظیفه دستگاه‌های متولی است که با نظارت علی الدوام نسبت به شناسایی شرکت‌های صوری اقدام و با متخلفین برخورد کنند.

وی با اشاره به اینکه بایدبا نظارت پسینی اجازه تخلف به شرکت را نداد، تاکید کرد: در اداره ثبت شرکت‌ها مثل بسیاری از کشور‌ها که اولین اقدام برای شروع کسب و کار است، باید فرآیند‌ها موجب تسهیل امور شود تا متقاضیان بتوانند ظرف چند ساعت شرکت خود را ثبت کنند، ولی پس از آن دستگاه‌های دیگر باید نظارت کنند که آیا شرکت ثبت شده کار را پیش می‌برد یا صرفابرای گرفتن وام و امثال آن نسبت به ثبت اقدام کرده است؛ چراکه این موضوعات در زمان ثبت شرکت احراز نمی‌شود.

این مسئول عالی قضایی با تاکید بر اینکه قوانین باید به گونه‌ای باشد که شروع کسب و کار را روان کند از قوانینی که با تکلیف به نهاد‌های مختلف همچون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موجب کندی فضای کسب و کار می‌شوند، انتقاد کرد.

خداییان به رییس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ماموریت داد که با توجه به ارتباط با کارشناسان سازمان مالکیت جهانی و تفاهم نامه‌های منعقده با کشور‌های معتبر جهان در زمینه برند سازی و تجارت، در بحث آموزش اقدامات لازم را انجام دهند و در این زمینه به خانه صنعت، معدن و تجارت ایران کمک نمایند.

وی همچنین با استقبال از پیشنهاد اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نسبت به امضای تفاهم نامه مشترک، آمادگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را در این زمینه اعلام کرد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در بخشی از اظهاراتش، گفت: بر اساس تاکیدات ریاست معظم قوه قضاییه مبنی بر عدم تعطیلی کارخانه‌ها و بخشنامه صادره از ناحیه حضرت آیت الله رییسی در این خصوص، این موضوع در واحد‌های اجرای اسناد رسمی، مورد توجه قرار می‌گیرد و رعایت می‌شود.

معاون رییس قوه قضاییه از صدور مصوبه‌ای به ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر کشور پیرامون نحوه استفاده از نظرات کارشناسی خبر داد و گفت: بر این اساس نباید صرفا از کارشناسان خاصی در ارزیابی‌ها استفاده شود و کارشناسان باید متعدد باشند و ارجاع امور به آن‌ها صورت الکترونیکی صورت گیرد، تاهر گونه زمینه سوءاستفاده از بین برود.

وی خطاب به رییس اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تاکید کرد که با برگزاری جلسات مشترک با اعضای خانه صنعت، معدن و تجارت در جهت تسهیل امور برای تولیدکنندگان گام بردارند و نتایج آن به ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک منعکس گردد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.