پنجشنبه, 1 آبان 1399 :: Thursday, 22 October 2020
 
کد خبر: 87372

سخنگوی وزارت خارجه: پیگیر تنش ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستیم

سخنگوی وزارت خارجه: پیگیر تنش ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تنش ارمنستان و جمهوری آذربایجان، گفت: با دقت و با حساسیت بالا در حال پیگیری درگیری و تنش ایجاد شده منطقه هستیم و قطعاً به دنبال آتش بس فوری هستیم و ظرفیت خود را در این راستا فعال نگه خواهیم داشت.
پایگاه خبری ریشه

سعید خطیب‌زاده امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به تنش ایجاد شده میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: ششم مهرماه شاهد اتفاق ناگواری در مرزهایمان بودیم و درگیری که بین دو کشور دوست و برادرمان ارمنستان و آذربایجان اتفاق افتاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزیر امور خارجه بلافاصله در چارچوب دیپلماسی فعال و سیاست همسایگی با وزرای خارجه دو کشور صحبت مفصلی داشت و آمادگی خود را اعلام کردیم تا از همه ظرفیت‌ها برای پایان دادن به این درگیری استفاده کنیم.

خطیب زاده در خصوص سفر وزیر خارجه عراق به تهران تصریح کرد: وزیر امور خارجه عراق علاوه بر ملاقات با آقای ظریف، دیدار‌هایی را با رئیس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی هم داشتند و در موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو‌های مفصلی صورت گرفت.

وی گفت: آقای ظریف در سوم مهر در یک سفر کاری کوتاه عازم مسکو شدند و گفت‌وگو‌هایی را با همتای خودشان در مسکو داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: وزیر خارجه در همان سفر مسکو در نشست مجازی وزرای خارجه کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز و سیکا سخنرانی داشتند و درخصوص نقش محوری آن سازمان در پیشبرد چندجانبه گرایی و تضمین همکاری‌های فراگیر صحبت کردند.

خطیب‌زاده در رابطه با دیدگاه وزارت خارجه در مورد اظهارات نخست وزیر کویت و دعوت از ایران برای کاهش تنش در خلیج فارس اظهار کرد: پاسخ ایران قبلا داده شده است و ایران از همان ابتدا به ویژه در چند سال اخیر مکرراً راهکار‌هایی را برای ساز و کار منطقه‌ای مطرح کرده است و مهمترین آن طرح صلح هرمز است. طبیعی است که ما ضمن استقبال از اظهارات مطرح شده فکر می‌کنیم هرچه زودتر بتوانیم گفت‌وگو‌های فراگیر در خلیج فارس را تحت عنوان گفت‌وگو‌های درون‌زا برای صلح و امنیت پهنه آبی خلیج فارس داشته باشیم.

وی در رابطه با درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان و رایزنی‌های صورت گرفته برای عدم تکرار این اتفاقات و نقش ایران در این راستا بیان کرد: اتفاق خوبی نیفتاده و فضای منطقه بیشتر از این، ظرفیت این خشونت‌ها را ندارد. ما گفتیم هر چه زودتر گفت‌وگو‌ها آغاز شود بهتر است و آتش بس ترک مخاصمات تنها راه حل ایران بوده و تغییری نکرده است و راهکار نظامی راهکار مناسبی نیست.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: ما با دقت و با حساسیت بالا در حال پیگیری درگیری و تنش ایجاد شده منطقه هستیم و قطعا به دنبال آتش بس فوری هستیم و ظرفیت خود را در این راستا فعال نگه خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.