يكشنبه, 11 آبان 1399 :: Sunday, 1 November 2020
 
کد خبر: 87296

راهپیمایی اربعین در عراق و راهپیمایی نمادین در شهرهای کشور نداریم

راهپیمایی اربعین در عراق و راهپیمایی نمادین در شهرهای کشور نداریم
رییس جمهور با بیان اینکه امسال راهپیمایی اربعین نداریم، گفت: راهپیمایی نمادین در شهرهای کشور نیز نداریم؛از صداوسیما و بخش مجازی می‌خواهیم عزاداری اربعین و روزهای پایان صفر را به دل و خانه های مردم ببرند و مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی مراسم عزای این ایام را برگزار کنند.
پایگاه خبری ریشه

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: هفت ماه از پایان بهمن و شیوع کرونا گذشته است؛ به کادر درمان و مدافعان سلامت که برای مقابله با کرونا فداکاری کردند، خسته نباشید می‌گویم و از مردم نیز بابت همکاری و هماهنگی شان تشکر می‌کنم. 

وی ادامه داد: دلمان می‌خواهد مردم بالای ۹۰ درصد رعایت موارد بهداشتی را داشته باشند، ولی همواره بیش از نیمی از جمعیت همراهی و همکاری داشتند که امیدواریم این روند، افزایش بیاید. کرونا یک بیماری خطرناک، همه گیر و غافلگیر کننده بود.

رییس جمهور عنوان کرد: آغاز کرونا در سال گذشته  و از دی ماه در چین بود؛ همه اخبار راجع به ووهان بود که چه تدابیری برای مقابله با بیماری می‌شود اما در همین حین این بیماری از مرز‌ها گذشت و زمانی که این بیماری به اروپا نرسیده بود، گوینده هایشان فقط نواقص دیگر کشور‌ها را گفته و انتقاد می‌کردند که ناگهان متوجه شدند این بیماری همه اروپا را نیز فرا گرفته و همه این نقد‌ها ناگهان خاموش شد.  

روحانی یادآور شد: با شیوع کرونا در اروپا صف‌های طولانی جلوی فروشگاه‌های مواد بهداشتی و غذایی‌شان تشکیل شد و  دیگر هیچ قاره‌ای در جهان از این بیماری در امان نماند. تصوری که جامعه علمی در سطح جهان از این بیماری داشت این بود که  این بیماری چند ماهه گذر می‌کند، ولی اینطور نشد. بعد هم گمان می‌کردند با فصل گرما این بیماری رد می‌شود و مانند سرماخوردگی و آنفولانزاست. گرما در این بیماری تاثیر نداشت و در گرمترین نقاط نیز شیوع یافت.

وی خاطرنشان کرد: بعد گفتندبه یکسری دارو‌هایی رسیدیم و فکر می‌کردند با این دارو‌ها کرونا درمان می‌شود؛ چنانچه داروی رمدسیویر را درمان کامل این بیماری می‌دانستند، اما تا امروز درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است.  

 روحانی بیان داشت:  برخی تصورات مانند اینکه کرونا یک بیماری تنفسی و مسری است و باید از ماسک استفاده کرد و فاصله گذاری اجتماعی باید رعایت شود، درست بود اما نظریه  استفاده از دستکش کنار رفت.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه فرد مبتلا باید زودتر این بیماری را احصا کند و به او رسیدگی شود، خاطرنشان کرد: وقتی می‌بینیم روند مبتلایان با تعداد فوتی‌ها فاصله دارد، این نشان می‌دهد به موقع  به افراد مبتلا رسیدند، درمان و قرنطینه سریعتیر شده است و خلاصه همه به این نتیجه رسیدند در این بیماری، بهداشت اساس است و درمان در مرحله بعدی قرار دارد.  

روحانی گفت: در سه مسئله باید اقدام فعال تری را انجام دهیم؛ اول رعایت خود مردم است و عدم رعایت آن‌ها ما را با مشکل مواجه می‌کند و مطمئن شدن سریع مردم باعث می‌شود تا دو مرتبه مراقبت‌ها را کنار ب‌گذارند و گرفتار ‌شوند. چنانچه در اروپا تقریبا این بیماری در کشور‌های معروف کنترل شد، ولی به محض اینکه دو سه هفته نگذشته بود، این بیماری اوت کرد.  

وی با بیان اینکه کاهش نظارت هم در افزایش مبتلایان به کرونا ذموثر است، افزود: هر چه بیشتر نظارت کنیم برای ما مهمتر است؛ اقدامات ناکافی هم مشکلات را می‌افزاید. وضعیت کرونا  در هفته‌های اخیر از برخی جهات بدتر شده است؛ اول مسن‌تر‌ها بیشتر می‌گرفتند در این دور افراد جوان  و ۱۴ درصد افرادی که قبلا مبتلا شده بودند دچار این بیماری شده اند. اگر کسی هم یکبار گرفته نباید بگوید تمام شده و برای یکسال در امان هستم.

رییس جمهور تصریح کرد: امروز ناچاریم خدمت مردم بگوییم مقررات و نظارت‌ها را تشدید می‌کنیم و باید فرهنگسازی را توسعه دهیم. در تشدید مقررات روز پنجشنبه از کمیته امنیتی اجتماعی و بهداشتی خواستیم ظرف این هفته برای تهران برنامه داشته باشند آن هم برای کسیکه ماسک نمی‌زند. در ادارات و بانک‌ها، مدارس و ارگان حمل و نقل  تنها به فردی که ماسک دارد، باید خدمت رسانی شود.
وی افزود: وسایل و ابزار به اندازه کافی داریم تا افرادی که در خیابان در حال تردد هستند را بررسی کرده و متوجه شویم ماسک دارند یا خیر و  اینکه دارای چه مشخصاتی هستند؟ تا از این طریق برای افراد متخلف  مجازات در نظر بگیریم. لذا در روز پنجشنبه گزارش به دست ما می‌رسد و در جلسه شنبه بررسی می‌شود و موارد مصوب بعد چند روز  در تهران اجرایی می‌شود و اگر موثر بود در شهر‌های دیگر هم اجرا می‌کنیم. در برخی کشور‌های دنیا مجبور شدند برای کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، مجازات در نظر بگیرند.  

رییس جمهور تاکید کرد: برای اینکه ستاد مقابله با کرونا در استان‌ها بتواند برای استان خود در مدت یک هفته، مواردی را محدود و تعطیل کند نیز اختیاراتی داده شد و استانداران پس از تصمیم  گیری می توانند پیشنهادات خود را  به وزارت کشور بدهند و در نهایت با تاییدآقایان  نمکی و رحمانی فضلی، آن مقررات اجرایی شود.  
 
روحانی با بیان اینکه آمریکا در چند سال اخیر حدود ۱۵۰ میلیارد دلار با تحریم غلط، غیر قانونی و عملیات تروریستی خود به ایران ضربه زده‌ است، گفت: آنها جلوی واردات دارو و  و مواد غذایی  به ایران را گرفتند. هیچگاه کاخ سفید را با این توحش  را ندیده بودیم و وزیر جنایات آنها با افتخار می‌گوید جلوی  ۷۰ میلیارد از منابع ایران را  گرفتیم و نگذاشتیم در خدمت شان قرار گیرد؛ افتخار به ضربه و دشمنی با ملت ایران می‌کنند. 
 
رییس جمهور بیان داشت: آدرس لعن و نفرین مردم برای مشکلات‌شان در کاخ سفید است. برخی بخاطر منافع باندی و گروهی به مردم آدرس غلط می دهند. علت تمام جنایات و فشار ها بر ایران در  کاخ سفید است، کسانی در این کاخ هستند که همه جنایات علیه مردم ایرا را برنامه ریزی و اجرا می کنند. 
 
روحانی تصریح کرد: منشا تمام مشکلات مردم از صهیونیسم و ارتجاع منطقه و تندورهای امریکاست. امروز حدود ۱۸۰ کشور دنیا از ایران حمایت می‌کنند و به اقدامات آمریکا حمله می‌کنند. شک ندارم آمریکا روزی در برابر ملت ایران زانو خواهد زد و ملت ایران پیروز خواهد شد. ملت همانطور که حصر آیادان را شکستند حصر ترامپ را نیز می شکنند.
 
رییس جمهور با بیان اینکه امسال راهپیمایی اربعین نداریم، گفت: راهپیمایی نمادین در شهرها نیز نداریم؛از صداوسیما و بخش مجازی می‌خواهیم عزاداری اربعین و روزهای پایان صفر را به دل و خانه های مردم ببرند و مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی مراسم عزای این ایام را برگزار کنند.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.