يكشنبه, 5 بهمن 1399 :: Sunday, 24 January 2021
 
کد خبر: 87278

افشای اسناد جنگ تبلیغاتی انگلیس در براندازی دولت سوریه

افشای اسناد جنگ تبلیغاتی انگلیس در براندازی دولت سوریه
اسناد جنگ تبلیغاتی دولت انگلیس در براندازی دولت سوریه از حدود یک دهه پیش تاکنون منتشر شده است.
پایگاه خبری ریشه

روزنامه الاخبار لبنان می‌نویسد که مجموعه آنونیمس برای اولین بار اسناد محرمانه از تمامی نقاط مختلف دنیا منتشر کرده که بخش اول آن مربوط به فعالیت‌های رسانه‌ای و شانتاژ تبلیغاتی دولت انگلیس و متحدان این کشور ضد سوریه است. این اسناد فاش می کند که چگونه دولت انگلیس و متحدان آن شبکه تبلیغاتی گسترده‌ای را از طریق شرکت‌های روابط عمومی تحت عنوان سازمان‌های غیر انتفاعی دنبال کرده و قراردادهای پیچیده ای برای تشکیل زیرساخت‌های تبلیغاتی به منظور تشویق غرب به حمایت از مخالفان سوریه در ابعاد سیاسی و مسلحانه پرداخته است.

این نوع حمایت دولت انگلیس از جریانهای معاند دولت سوریه نه تنها مورد توجه رسانه‌های جنگی قرار نگرفته بلکه شرکت های مذکور سهم قابل توجهی در ایجاد محتواهای دروغین برای انتشار در رسانه‌های بزرگ ایفا کرده‌اند.

اسناد آنونیمس از هجمه مشترک وزارت خارجه و وزارت دفاع و وزارت توسعه بین‌المللی انگلیس در مسیر حمایت از ارتباطات استراتژیک و جستجو و رصد و ارزیابی حمایت‌های صورت گرفته ضد جریان‌های معاند سوریه اطلاعات گسترده ای را منتشر کرده است. بر اساس سندی مربوط به سال 2014 میلادی، وزارت خارجه انگلیس مسئول ایجاد شبکه‌های از ارتباطات بین جریان‌های سیاسی و رسانه‌های مختلف از طریق توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای مستقل محلی بوده که هدف از آن آموزش مربیان روابط عمومی و تعامل با رسانه های مختلف از سوی گروه‌های معاند دولت سوریه بوده است.

همچنین سند دیگری مربوط به سال 2017 نشان می‌دهد که لندن چگونه در انتخاب و آموزش و حمایت از فعالان سوری که رویکرد مشترکی با انگلیس در خصوص آینده داشته‌اند، فعالیت می کند. فعالان مزبور به مجموعه‌ای از مبانی فکری متعهد داشته‌اند که مطابق با رویکردها و سیاستهای دولت انگلیس بوده است. این طرح شامل حمایت‌های مالی دولتی جهت پشتیبانی از فعالیت‌های رسانه ای و مردمی سوریه در محافل مخالفان سیاسی و عناصر مسلح ضد دولت بوده است.

به این ترتیب می‌توان گفت وزارت خارجه انگلیس طرح‌های گسترده‌ای را برای جنگ فراگیر رسانه‌ای ضد سوریه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مدیریت این رویکرد تبلیغاتی دنبال کرده که از طریق چندین گروه پیمانکار دولتی مدیریت می شده است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت آنالیز دانش‌های مطالعاتی « Analysis Research Knowledge » با عبارت اختصاری ARK و شبکه استراتژی جهانی TGSN و ارتباطات نوین و استراتژیک InCoStrat و شرکت آلبانی اشاره کرد که مقر آن در دبی قرار دارد و خود را یک موسسه غیردولتی با اهداف انسان دوستانه معرفی می‌کند که برای کمک به اقشار ضعیف در کشورهای مختلف تشکیل شده است. این شرکت با دولت‌های آمریکا و کانادا و انگلیس و هلند و حتی سازمان ملل متحد همکاری می‌کند. این شرکت یکی از مهم‌ترین پیمانکاران دولت انگلیس به شمار می رود که بر اساس اسناد موجود در پروژه تغییر حاکمیت در سوریه را دنبال کرده است.

این شرکت همکاری فشرده ای با شرکتTGSN به مدیریت ریچارد باریت مدیر سابق ضد تروریسم جهانی در سرویس اطلاعاتی انگلیس ام آی 6 داشته و نقش قابل توجهی در توسعه فعالیتهای مخالفان دولت سوریه و آموزش آنها در تمامی سطوح ارتباطی داشته است. وی همچنین مسئولیت نظارت بر استراتژی مناسبات عمومی شورای عالی نظامی در گروه شبه نظامی موسوم به الجیش الحر را نیز بر عهده داشته است.

شرکت ARK مسئولیت توسعه شبکه گسترده‌ای از فعالان رسانه‌های مخالف دولت سوریه را برعهده داشته و آموزش بیش از 150 فعال سیاسی در زمینه کار با دوربین و نور و صوت را دنبال کرده است. این افراد آموزشهای مربوط به تولید گزارش‌های مختلف را نیز دریافت کرده و مطالبی در خصوص سلامت روزنامه‌نگاران دریافت کرده اند. شرکت مذکور طی 6 ماه عرصه تبلیغاتی سوریه را مملو از دروغ پردازی های خود کرده و بالغ بر 668 هزار و 600 تولید مطبوعاتی خود را شامل پلاکاردها، نشریه‌ها، کتابچه‌ها، و دیگر موارد تبلیغاتی در داخل این کشور توزیع کرده است.

در یکی از این اسناد آمده است که چطور شرکتهای «ای آر کا» و «تی جی اس ان» به مدیریت خود بر روند فعالیت 97 فیلمبردار ویدیویی و 23 نویسنده سوری و 49 فرد توزیع کننده تولیدات رسانه‌ای و 23 تصویربردار و 19 مربی محلی و 8 مرکز آموزشی و3 دفتر اطلاع رسانی و 32 مسئول مطالعات افتخار می‌کنند.

شرکت ARK در این راستا تاکید می‌کند که ارتباطات گسترده‌ای با برخی از بهترین رسانه‌های بین‌المللی از جمله رویترز، نیویورک تایمز، بی بی سی، گاردین، فایننشال تایمز، شبکه الجزیره، شبکه اسکای نیوز عربی، شبکه العربیه و اورینت داشته و تولیدات خود را برای انتشار بر اساس صلاحدید مقامات انگلیسی به این رسانه‌ها داده است.

جنگ تبلیغاتی مذکور در چارچوب طرحی به نام ( اثر انگشت) دنبال شده که تامین مالی آن از سوی دولت های آمریکا و انگلیس انجام شده است. سه سال بعد از آغاز این طرح شرکت إی آر کا اعلام کرده که بیش از 1400 نفر را که نمایندگی بیش از 210 سازمان و موسسه مختلف را برعهده داشتند، در بالغ بر 130 کارگاه آموزش داده است. این گروه ها مربوط به شبکه گسترده ای در تمامی چهارده استان سوریه بوده و به صورت برابر در مناطق تحت کنترل مخالفان دولت و مناطق تحت نظر دولت این کشور توزیع شده اند. آموزش های این گروه مربوط به آموزش سخنگوهای مخالفان دولت و نحوه صحبت با رسانه ها و فعالیت با رسانه های بین المللی بوده است. موسسه مذکور همچنین کمک شایانی به ایجاد ساختار رسانه ای گسترده مخالفان دولت در سوریه کرده و آن را به عنوان کانال اصلی کمک های ارسال شده متعدد جهت توسعه شبکه های رادیویی و مجله های مختلف در داخل سوریه از سال 2012 تاکنون مدیریت کرده است.

شرکت ای آر کی خاستگاه اصلی ایجاد کلاف سفیدها بوده و حسابهای رسمی مربوط به این سازمان را در شبکه های اجتماعی مدیریت کرده و نقش قابل توجهی در تبلیغات مثبت جهت آشنا کردن افکار عمومی دنیا با این گروه و نحوه فعالیت آنها داشته است.

این شرکت انگلیسی همچنین رابط میان کلاه سفیدها و جنبش سوریه TSC بوده که یک شرکت روابط عمومی بوده که از لندن و نیویورک مدیریت می‌شده و در تبلیغات گسترده در راستای منافع مخالفان دولت در آمریکا نقش مهمی ایفا کرده است. این شرکت در مکاتبه ای با وزارت خارجه اعلام کرده است که شرکت تی اس سی کلاه سفیدها را به‌عنوان نوک پیکان تبلیغاتی خود برای نگهداشتن سوریه در ویترین اخبار بین‌الملل انتخاب کرده است.

یک سند دیگر نشان می‌دهد که ای آر کا در سال 2011 با یک پیمانکار دولتی دیگر در توسعه زیرساختهای یک گروه مخالف دولت موسوم به هیئت عدالت و محاکمه سوریه SCJA همکاری کرده است. این موسسه در سال 2014 نام خود را به کمیته عدالت بین المللی و محاکمه CIJA تغییر داده است. موسسه مذکور با مدیریت مالی دولتهای غربی فعالیت کرده و مأموریت اصلی آن تغییر دولت در سوریه بوده است. این موسسه در ابتدا با تأمین مالی دولت انگلیس برای تحقیقات جنایی در جنایتهای جنگی صورت گرفته در سوریه فعالیت می کرده است.

اسناد افشا شده نشان می‌دهد که یک پیمانکار دیگر انگلیسی به نام InCoStrat در گزارش خود نشان می‌دهد که شبکه گسترده ای شامل 1600 روزنامه‌نگار و عنصر فعال در سوریه ایجاد کرده است. این شرکت تاکید می‌کند که پروژه های متعددی مربوط به حامیان مالی مختلف جهت حمایت از اهداف سیاست خارجی انگلیس را در سوریه دنبال کرده و از جمله کمک کنندگان مالی این کشور افرادی از آمریکا، امارات و بازرگانان سوریه هستند.

شرکت InCoStrat نیز مانند ای آر کا همکاری گسترده‌ای با رسانه‌های بین‌المللی داشته و تجربه زیادی در تعامل با رسانه های عربی و بین‌المللی و جنگ تبلیغاتی در سطوح مختلف دارد. شرکت مذکور فعالیت‌های خود را در دو بعد جنگ چریکی ( استفاده از رسانه ها برای تراشیدن یک اتفاق دروغین) و تاکتیک های جنگ چریکی ( ایجاد یک حادثه برای تاثیرگذاری رسانه‌ای) متمرکز کرده بود. این شرکت انگلیسی فعالیت های گسترده ای در سطوح تبلیغاتی و رسانه‌ای در افغانستان، هندوراس، عراق، سوریه و لیبی داشته و شبکه گسترده ای از روزنامه‌نگاران مخالف صدام حسین را در دوره بعد از اشغالگری آمریکا در داخل عراق آموزش داده است.

شرکت دیگر مورد اشاره در اسناد منتشر شده، شرکت موسوم به آلبانی است. این شرکت مشارکت محلی گسترده‌ای در داخل سوریه داشته که شامل 55 روزنامه نگار و خبرنگار و تصویربردار است که مأموریت تأثیرگذاری بر روایت های رسانه ای و تقویت منافع سیاست خارجی انگلیس را عهده دار بوده اند. شرکت مذکور نقش قابل توجهی در ایجاد گروه های رسانه ای مخالف با سوریه با عنوان (عنب بلدی [انگور کشور من] ) داشته که در سال 2011 در منطقه داریا تأسیس شده و به یک تریبون تبلیغاتی ضد دولت سوریه تبدیل شده است. آلبانی همچنین هماهنگی‌های گسترده‌ای بین رسانه های مخالف دولت سوریه و گروه های تروریستی مسلح اصلی این کشور نظیر فیلق الشام، الجبهة الشامیة، جیش إدلب الحر، أحرار الشام، جیش الإسلام، فیلق الرحمن وجیش التحریر را عهده دار بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.