سه شنبه, 6 آبان 1399 :: Tuesday, 27 October 2020
 
کد خبر: 87269

اروپا و انتخابات آمریکا؛ تمایل اروپایی‎ها به بایدن است یا ترامپ؟

اروپا و انتخابات آمریکا؛ تمایل اروپایی‎ها به بایدن است یا ترامپ؟
-اروپا که از یکجانبه گرایی آمریکای دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ خسته شده است اکنون چشم به برگزاری انتخابات در آمریکا دارد.
پایگاه خبری ریشه
اتحادیه اروپا در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، با سیاست‌های یکجانبه گرایانه واشنگتن مشکل دارد.
 
«دونالد ترامپ»، سعی دارد خواسته‌های خود را به همپیمانان اصلی خود تحمیل کند؛ رییس جمهور آمریکا خواهان آن است تا اروپا از او تمکین کند؛ در حالی که اتحادیه اروپا خود را یک بازیگر در عرصه بین‌المللی می‌داند و قطعاً دوست ندارد که آمریکا خواسته‌های خود را به قاره اروپا تحمیل کند.
 
ناامیدی آمریکای دوران ترامپ از اروپا به خاطر این است که اروپایی‌ها در برخی مسائل بین‌المللی از او تبعیت نکردند و سعی داشتند راهی که خود تشخیص به درستی آن دارند، طی کنند.
 
اکنون در ماجرای برجام و اقدامات «دونالد ترامپ»، علیه ایران، آمریکا قصد دارد خارج از چارچوب‌های قوانین بین‌المللی اقدام کند.
 
«ترامپ»، با سیاست‌های یکجانبه گرایانه خود از برجام خارج شد و همپیمانان خود را در این مقطع تنها گذاشت.
 
پس از آن نیز قصد داشت تا هم مانع لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران شود و قطعنامه‌ای را در این زمینه به تصویب برساند و هم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را که ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ قرار دارد علیه ایران بازگرداند.
 
آمریکا ادعا کرده است که همه تحریم‌های اقتصادی و تسلیحاتی علیه ایران را که پیش از این در شورای امنیت سازمان ملل وضع شده بود، بازگردانده است.
 
اقدام آمریکا با مخالفت اروپا روبرو شده تا جایی که نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای گفت «واشنگتن از کشور‌های اروپایی درباره اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ناامید شده است.»
 
«الیوت آبرامز»، افزود «امیدواریم اروپایی‌ها در اجرای تحریم‌ها علیه ایران با واشنگتن همکاری کنند.»
 
اظهارات نماینده آمریکا در امور ایران، ناامیدی آمریکا از اروپا نیست؛ بلکه ناامیدی دولت ترامپ از آنهاست.
 
دلیل مخالفت‌های تروئیکای اروپایی را نیز گفتیم، اگر رویکرد ترامپ در سیاست‌های آمریکا یکجانبه گرایانه نبود، اروپا اکنون در کنار آمریکا قرار داشت.
 
اروپایی‌ها سیاست صبر را تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیش گرفته‌اند؛ نتیجه انتخابات در آمریکا برای اروپایی‌ها بسیار مهم است.
 
کار کردن اتحادیه اروپا با ترامپ با مشکلاتی همراه است، به همین خاطر حمایت آنها از «جو بایدن» که معاون «باراک اوباما»، بوده، نشان می‌دهد که در انتظار پیروزی او در رقابت با «دونالد ترامپ»، هستند.‌
 
در همین حال بازگشت آمریکا به برجام نشانه آن نیست که تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو خواهد شد یا اروپا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل خواهد کرد.
«بایدن»، اگر رییس جمهور آمریکا شود در زمینه چگونگی برخورد با ایران، در کنار اروپا قرار خواهد گرفت و سیاست مشترکی را درباره ایران شکل خواهند داد.
 
آمریکا و اروپا با گروکشی برجام می‌خواهند مطالبات دیگر خود را پیش بکشند؛ در این میان هر اندازه که روسیه و چین با سیاست اروپا و آمریکا مخالفت کنند، آنها موضوعاتی همچون پیشرفت‌ها و توانمندی موشکی ایران، نفوذ منطقه‌ای، حمایت از جبهه مقاومت و برخی دیگر از مسائل را مطرح خواهند کرد.
 
طبیعی است موضوعاتی که در ذهن اروپا و آمریکا نقش بسته ارتباط مستقیمی با توافق هسته‌ای ندارد؛ برجام یک موضوع مستقل است که ایران با ۱+۵ به توافق و تفاهم رسیده است و هر دو طرف بر اساس وظایف خود باید عمل کنند.
 
اگر نقشه این است که برجام وجه المصالحه درباره مسائل موشکی، منطقه‌ای و جبهه مقاومت باشد، ایران صراحتاً و رسماً اعلام کرده که درباره این مسائل که خط قرمز ایران است، مذاکره‌ای نخواهد داشت.
 
همانطوری که اروپا و آمریکا خواهان بازگرداندن کاهش تعهدات هسته‌ای ایران به وضعیت دوره برجام هستند آنها نیز باید تعهدات برجامی خود را اجرا کنند؛ کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام انجام شده است و هیچ رفتار غیرقانونی در اقدام ایران وجود ندارد.
 
با کنار هم قرار دادن همه این موضوعات، در هر صورت باید برای آینده برنامه ریزی داشت و درباره دوران حضور احتمالی «جو بایدن»، در کاخ سفید تجزیه و تحلیل کرد.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.