دوشنبه, 11 اسفند 1399 :: Monday, 1 March 2021
 
کد خبر: 87167

رییس جمهوری کره جنوبی خواستار اعلام پایان جنگ دو کره شد

رییس جمهوری کره جنوبی خواستار اعلام پایان جنگ دو کره شد
رییس جمهوری کره جنوبی روز چهارشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل درخواستش برای اعلام پایان جنگ کره را بار دیگر تکرار کرد و گفت: این امر می تواند زمینه را برای خلع سلاح هسته ای کامل و صلح پایدار در شبه جزیره فراهم کند.
پایگاه خبری ریشه

«مون جائه این» در سخنانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد خواستار حمایت جامعه بین المللی از اعلام پایان جنگ شد تا کره ای ها بتوانند از طریق اعلامیه پایان جنگ به دوره آشتی و شکوفایی بروند.

امسال هفتادمین سالگرد آغاز جنگ دو کره است جنگی که در سال ۱۹۵۳ با یک آتش بس و نه پیمان صلح به پایان رسید.

مون در سخنرانی ویدئویی خود که از قبل ضبط شده و به هفتاد و پنجمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده بود، گفت: زمان آن فرا رسیده است که فاجعه در شبه جزیره کره تمام شود جنگ باید به طور کامل و برای همیشه خاتمه یابد.

او در این سخنرانی که بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی انجام شد گفت: صلح در شبه جزیره کره هنوز در حال انجام است اما تغییراتی که پیش از این ما را برای تحقق صلح امیدوار کرده بود متوقف شده اند.

وی با تاکید بر اهمیت صلح در شبه جزیره گفت که این صلح در شمال شرقی آسیا تضمین ایجاد می کند و تغییرات مثبتی را در نظم جهانی شکل می دهد.

رییس جمهوری کره جنوبی اظهار کرد:  «من معتقدم که این کار با اعلام پایان جنگ آغاز می شود، عملی که می تواند تعهدات متقابل صلح را تایید کند اعلامیه پایان جنگ در واقع راه را برای خلع سلاح هسته ای کامل و برقراری رژیم صلح دائمی در شبه جزیره کره باز می کند».

او ادامه داد: شبه جزیره کره منطقه ای است که برای تحقق صلح جهانی نیاز مبرم به همکاری سازمان ملل متحد دارد.

موضوع دیگری که رییس جمهوری کره جنوبی در این سخنرانی به آن پرداخت مساله مبارزه با کرونا بود او در همین راستا پیشنهاد راه اندازی یک ابتکار همکاری در شمال شرقی آسیا برای کنترل بیماری های عفونی و بهداشت عمومی را داد که به موجب آن کره شمالی به عنوان یک عضو همراه با چین، ژاپن، مغولستان و کره جنوبی شرکت می کند.

 

منبع :یونهاپ

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.