يكشنبه, 11 آبان 1399 :: Sunday, 1 November 2020
 
کد خبر: 87095

تلاش مجدد ترامپ و پمپئو برای توجیه اقدامات ضد برجامی

تلاش مجدد ترامپ و پمپئو برای توجیه اقدامات ضد برجامی
رییس جمهور و وزیر خارجه آمریکا در جدیدترین مصاحبه‌های خود به موضع گیری علیه برجام پرداخته و از سایر کشور‌ها به دلیل همراهی نکردن با واشنگتن انتقاد کردند.
پایگاه خبری ریشه

«دونالد ترامپ» و «مایک پمپئو»، رییس جمهور و وزیر خارجه آمریکا که روز با مخالفت جامعه جهانی برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مواجه شدند، طی مصاحبه‌هایی به طرح ادعا‌های جدید علیه برجام پرداختند.

 

به گزارش «فاکس نیوز»، «مایک پمپئو»، ضمن انتقاد از کشور‌های اروپایی به دلیل پشتیبانی نکردن از تلاش‌های «واشنگتن»، برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، آنها را مسئول شکست این اقدام دانست.

 

وی در بخشی از ادعاهایش، از این کشور‌ها به دلیل باقی ماندن در برجام که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، انتقاد کرد و مدعی شد «کشور‌های اروپایی برای کاهش خطرات در خاورمیانه که راهش بازگشت سریع تحریم‌ها علیه ایران است، باید به ائتلاف جهانی بپیوندند.»

 

این مقام آمریکایی، ضمن طرح ادعای بی اساس نقش ایران در بی ثباتی منطقه، ادعا کرد «بازگشت تحریم‌های سازمان ملل، محدودیت فزاینده دیگری در مقابل ظرفیت ایران برای آسیب زدن به خاورمیانه ایجاد کرد؛ توافق قبلی با امضای جان کری و جو بایدن، به ایرانی‌ها اجازه می‌داد از ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰، یعنی چند هفته دیگر دوباره به نقل و انتقال و قاچاق سلاح دست بزنند که ما آن را از نیمه شب گذشته در سازمان ملل متوقف کردیم.»

 

رییس جمهور آمریکا نیز در جدیدترین مصاحبه خود با شبکه «فاکس نیوز»، از دولت پیشین آمریکا به دلیل جنگ افروزی در خاورمیانه و هزینه‌های سنگین این جنگ‌ها برای آمریکا انتقاد کرد و در ادامه از برجام به عنوان فاجعه‎ای یاد کرد که با وجود آن، امکان توافق عادی سازی میان رژیم صهیونیستی و کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس وجود نداشت.

 

«دونالد ترامپ» ضمن انتقاد از توافق هسته‎ای، خروج یکجانبه واشنگتن از این توافق را اقدامی خوب و درست توصیف کرد.

وی در ادامه و در موضوع برجام، انگشت اتهام و انتقاد خود را به سمت «جان کری»، وزیر خارجه دولت پیشین آمریکا، گرفت و گفت «کری بسیار بی کفایت بود؛ آنها درباره توافقی مذاکره کردند که به رغم توجه و پیگیری کلیه وجوه، حتی موفق به کسب حداقل‌ها هم نشد؛ این (برجام) احمقانه‌ترین توافق بود و امکان انجام هرکاری را غیرممکن می‌کرد.»

 

ترامپ در بخش دیگری مدعی شد که با خروج از توافق هسته‌ای، موفق به ایجاد تغییراتی در رفتار ایران شده است.

به ادعای وی، «بنابراین من به این توافق پایان دادم، اتفاقات خوبی مانند صلح در خاورمیانه آغاز و ایران به کشوری متفاوت تبدیل شده است.»

وی همچنین مدعی شد که تنها هدفش از تحریم‌ها و فشار‌ها علیه ایران، ممانعت در مسیر هسته‌ای شدن این کشور است.

این ادعا‌ها در حالی مطرح می‌شود که تمامی اقدام‌های ضد ایرانی دولت آمریکا تاکنون با شکست مواجه شده است.

کمپین «فشار حداکثری»، به عنوان نقطه اوج استراتژی ضد ایرانی دولت ترامپ نه تنها موفق به تحقق اهدافش نشد بلکه با تغییر در راس هرم، نشان داد که شکست خورده است.

شکست تحقیرآمیز و منزوی کننده آمریکا در شورای امنیت و در پی مخالفت ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که براساس برجام در ماه اکتبر منقضی می‌شود، برگی دیگر از سیاست خارجی ضد ایرانی شکست خورده کابینه ترامپ است.

تیر خلاص به این سیاست‌ها و رویکرد‌ها نیز مخالفت جامعه جهانی در برابر اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است که بامداد یکشنبه انجام شد. این اقدام با انتقاد و محکومیت بین المللی مواجه شد.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.