جمعه, 2 آبان 1399 :: Friday, 23 October 2020
 
کد خبر: 86998

ترامپ یا بایدن؟

ترامپ یا بایدن؟
رای‌دهندگان آمریکایی سوم نوامبر درباره ادامه حضور «دونالد ترامپ» در قدرت یا به قدرت رسیدن نامزد دموکرات‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد. رئیس‌جمهور آمریکا که از طرف حزب جمهوری‌خواه به عنوان نامزد رسمی این حزب معرفی شده، با «جو بایدن» نامزد رسمی حزب دموکرات که از دهه ۱۹۷۰ در عرصه سیاست حضور دارد، برای ادامه حضور در کاخ سفید رقابت خواهد کرد.
پایگاه خبری ریشه

 

سوم نوامبر یا ۱۳ آبان امسال، پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری امریکا برگزار می‏شود. ۲۰۰ سال است که مردم امریکا در چنبره چرخه معیوب قدرت که در دستان دو حزب جمهوریخواه با نشان «فیل» و دموکرات با علامت «الاغ» است، گرفتارند. اکنون این دور از انتخابات توسط صاحبنظران امریکایی و بین‏المللی مجموعه‏ای از «ترین‏ها» را به‏ خود اختصاص داده است. «بدترین»، «پرتنش‏ترین»، «عجیب‏ترین»، «سرنوشت‏سازترین»؛ این‌ها توصیفاتی است که به انتخابات آینده داده‏اند. اما ترامپ، انتخابات آینده را «فاسدترین» انتخابات تاریخ امریکا می‏داند. او معتقد است، دموکرات‏ها پیشاپیش، «تقلب» در انتخابات را کلید زده‏اند و چنانچه این انتخابات به شکست وی منجر شود، فاسدترین انتخابات تاریخ امریکا خواهد بود. بسیاری بر این باورند امریکا روزهای سختی را در پاییز و زمستان آینده تجربه خواهد کرد. چهار کلید واژه «تقلب»؛ «جنگ داخلی»؛ «انقلاب» و «تجزیه» تبدیل‏ به پرکاربردترین واژه‌ها در ماه‏های اخیر شده‏است. در کشوری که بیش از ۳۰۰ میلیون اسلحه در دست مردم است و اخیرا خرید سلاح ۹۴ درصد رشد داشته است، در فردای انتخابات، با فرض پیروزی «جوبایدن» و عدم پذیرش نتیجه انتخابات توسط ترامپ‏ صاحب نظران سیاسی معتقدند که این کشور در چنین شرایطی، به سمت جنگ داخلی خواهد رفت.

در چنین وضعیتی مشاهده می کنیم عده‏ای در رسانه‌ها و مطبوعات خود برای «جوبایدن» ستاد انتخاباتی زده و هر روز با انتشار مقاله یا گزارشی با نگاه خوش‏باورانه و ساده‏انگارانه، وعده انتخاب نامزد حزب دموکرات را می‏دهند! گویا عده‏ای در داخل در هماهنگی با خارج، برای تغییر محاسبات مردم و مسئولان، تلاش می‏کنند تا حزب دموکرات و «بایدن» را مظهر «عقلانیت» و حزب جمهوریخواه و به خصوص ترامپ را نماد «ماجراجویی» قلمداد نمایند و با یک دوگانه‏سازی پوچ، بار دیگر کشور و اقتصاد ملتهب ایران را به وعده‌ها و وعیدهای‏ دموکرات‏ها گره بزنند.

نگاهی به آخرین وضعیت نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا

در کمتر از سه ماه باقی‌مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شرکت‌های نظرسنجی فعالانه نظر رای‌دهندگان را برای پیش‌بینی نتیجه انتخابات ثبت می‌کنند. از ابتدای سال میلادی جاری جو بایدن در اغلب نظرسنجی‌های ملی از دونالد ترامپ پیش بوده و در برخی نظرسنجی‌ها با اختلاف بیش از  ۱۰ درصد وی را پشت سر گذاشته است.

در انتخابات آمریکا کسب رای یک موضوع است و همانطور که نتایج انتخابات ۲۰۱۶ نشان داد محل کسب رای مسئله‌ای به مراتب مهمتر است. اغلب ایالات همیشه به یک حزب رای می‌دهند به این معنا که تنها در چندین ایالت انگشت‌شمار هر دو نامزد شانس پیروزی دارند. این‌ها ایالت‌هایی هستند که تعیین‌کننده نتیجه انتخابات هستند و به آن‌ها ایالت‌های محل رقابت می‌گویند. این در حالی است که در حال حاضر نظرسنجی‌های ایالت‌های محل رقابت هم به نفع بایدن است.

در سیستم مجمع گزینندگان (الکترال کالج) که در انتخابات آمریکا برای تعیین رئیس‌جمهور منتخب استفاده می‌شود، هر ایالت تعدادی رای بر اساس جمعیتش دارد. آرای مجمع گزینندگان در مجموع ۵۳۸ رای است که یک نامزد برای پیروزی باید ۲۷۰ رای را کسب کند. 

همه‌گیری کرونا در آمریکا که از ابتدای سال ۲۰۲۰ به سرخط اخبار این کشور تبدیل شده و عملکرد کاخ سفید در مقابله با این بیماری بر نتایج نظرسنجی‌ها تاثیر گذاشته است. از اواسط ماه مارس، حمایت دموکرات‌ها از ترامپ در این خصوص تقریباً به طور کامل از بین رفت و داده‌ها نشان می‌دهد تا ماه جولای، حتی حامیان ترامپ هم عملکرد او را زیر سوال بردند. به نظر می‌رسد با توجه به روند این بیماری در آمریکا و پیش‌بینی انجام شده از سوی متخصصان دانشگاه واشنگتن مبنی بر این که آمار کشته‌ها تا روز انتخابات به حدود ۲۶۰ هزار نفر خواهد رسید، این مسئله همچنان در مرکز توجه رای‌دهندگان باقی بماند.

گرچه به باور تحلیگران، ترامپ امید دارد که طرح دولت وی برای تولید واکسن بتواند باعث ایجاد شگفتی اکتبر شود و نتیجه انتخابات را به نفع وی تمام کند. این در حالی است که مشاور علمی اصلی این طرح گفته حاضر شدن واکسن برای توزیع قبل از سوم نوامبر «بسیار غیرمحتمل است اما غیر ممکن نیست».

در تمام نظرسنجی‌های ملی انجام شده از اواخر ماه مارچ (اواسط فروردین) بایدن از ترامپ پیش بوده و تنها در ۴ مورد نتیجه برعکس بوده و در ۳ مورد نتیجه مساوی کسب شده است. بیشترین اختلاف دو طرف با پیشتازی بایدن ۱۷ درصد ثبت شده، در حالی که در موارد معدودی که ترامپ پیش افتاده، میزان برتری وی از ۴ درصد تجاوز نکرده است. در نظرسنجی‌های انجام شده بین ۲۶ آگوست تا ۴ سپتامبر، به طور میانگین بایدن با اختلاف ۶.۹ پیش بوده است.

نتایج ۱۰ مورد از جدیدترین نظرسنجی‌های انجام شده

نظرسنجی «سی‌بی‌اس» و مؤسسه «یوگاو» در تاریخ دوم تا چهارم سپتامبر با شرکت ۲ هزار و ۴۳۳ رای‌دهنده احتمالی برگزار شد که در آن ۵۲ درصد از شرکت‌کنندگان از بایدن حمایت کردند و ۴۲ درصد به ترامپ رای دادند. به این ترتیب بایدن با اختلاف ۱۰ درصد، برتری خود را در مقابل ترامپ به ثبت رساند.

در نظرسنجی‌ای که به‌صورت مشترک توسط دانشگاه هاروارد و مؤسسه افکارسنجی «هَریس» در تاریخ ۳۱ آگوست تا دوم سپتامبر انجام شد، اختلاف بین دو نامزد ۵۳ به ۴۷ (۶ درصد) با پیشتازی بایدن بود.

قبل از آن بین ۳۰ آگوست تا اول سپتامبر نظرسنجی نشریه «اکونومیست» و موسسه یوگاو با شرکت هزار و ۲۰۷ رای‌دهنده ثبت‌نام شده و درصد حاشیه خطای ۳.۶ برگزار شد که نامزد دموکرات‌ها توانست رئیس‌جمهور آمریکا را با ۱۱ درصد اختلاف، ۵۱ به ۴۰ شکست دهد.

نظرسنجی کالج «امرسون» در تاریخ ۳۰ تا ۳۱ آگوست با مشارکت هزار و ۵۶۷ رای‌دهنده احتمالی و حاشیه خطای ۲.۴ درصد هم به نفع بایدن با اختلاف دو درصد (۴۹ به ۴۷) تمام شد.

در نظرسنجی «آی‌بی‌دی/ تی‌آی‌پی‌پی» که بین ۲۹ آگوست تا اول سپتامبر با شرکت هزار و ۳۳ رای‌دهنده ثبت نام شده برگزار شد هم نامزد دموکرات‌ها توانست رقیب جمهوری‌خواه خود را با ۸ درصد اختلاف ۴۹ به ۴۱ پشت سر بگذارد.

در نظرسنجی شبکه «سی‌ان‌ان» هم این بایدن بود که نظر اکثریت ۹۹۷ رای‌دهنده ثبت‌نامی را با کسب ۵۱ درصد حمایت در مقابل ۴۳ درصد حمایت از ترامپ کسب کند تا با اختلاف ۸ درصد پیش بیفتد. این نظرسنجی بین ۲۸ آگوست تا اول سپتامبر با حاشیه خطای ۴.۰ درصد برگزار شد.

در نظرسنجی دانشگاه آمریکایی «کوینیپیاک»، بایدن یکبار دیگر اختلاف دو رقمی را با ترامپ تجربه کرد و از وی پیش افتاد. در این نظرسنجی که بین ۲۸ آگوست تا ۳۱ همین ماه با شرکت هزار و ۸۱ رای‌دهنده احتمالی و حاشیه خطای ۳.۱ برگزار شد، حمایت از بایدن ۵۲ در مقابل ۴۲ درصد ترامپ بود.

در نظرسنجی «یواس‌ای تودی» و دانشگاه «سافولک» که بین ۲۸ تا ۳۱ آگوست با شرکت هزار رای‌دهنده ثبت شده و حاشیه خطای ۳.۱  برگزار شد هم بایدن با ۷ درصد اختلاف، ۵۰ در مقابل ۴۳، ترامپ را پشت سر گذاشت.

نتایج این نظرسنجی‌ها به چه معناست؟

گرچه نظرسنجی‌های ملی در آمریکا راهنمای خوبی برای نشان دادن میزان محبوبیت یک نامزد انتخاباتی در سراسر این کشور هستند، اما لزوماً روش خوبی برای پیش‌بینی نتیجه انتخابات محسوب نمی‌شوند. نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا موید این مطلب است و با وجود این که «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها در نظرسنجی‌ها در مقابل ترامپ جلو بود، نتیجه را به او واگذار کرد و از ورود دوباره به کاخ سفید اینبار به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا بازبماند.

اما این مسئله نباید به این معنا برداشت شود که نظرسنجی‌ها الزاما قابل اعتماد نیستند؛ زیرا در سال ۲۰۱۶ کلینتون همسو با نتایج نظرسنجی‌ها، ۳ میلیون بیشتر از ترامپ رای آورد اما در آرای الکترال کالج شکست خورد. بر اساس یک گزارش بی‌بی‌سی، نظرسنجی‌های سال ۲۰۱۶ نواقصی داشتند مانند نمایندگی نکردن مناسب رای‌دهندگان بدون مدرک دانشگاهی، به این معنا که برتری ترامپ در برخی ایالت‌های محل رقابت تا اواخر رقابت و شاید تا پایان آن مشخص نشده بود؛ اما اکنون شرکت‌های نظرسنجی این نواقص را برطرف کرده‌اند.

با این حال با توجه به شرایط استثنایی امسال به دلیل همه‌گیری کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد و نحوه رای دادن مردم که به محل اختلاف میان دو حزب تبدیل شده، باید به نتایج نظرسنجی‌ها با دیده تردید نگاه کرد بخصوص که زمان قابل توجهی هم تا روز انتخابات باقی است.

تردید اکثریت آمریکایی‌ها در صلاحیت روانی ترامپ و بایدن

نتایج یک نظرسنجی جدید در ۶ ایالت کلیدی آمریکا نشان می‌دهد  اکثریت رأی‌دهندگان بالقوه در این کشور نسبت به متناسب بودن توانمندی‌های ذهنی (روان‌شناختی) هر دو نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا با توانمندی‌های مورد نیاز برای تصدی این سمت تردید دارند. 

این نظرسنجی توسط مرکز پژوهشی CNBC-Change در شش ایالت آریزونا، فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین انجام شده است.

نتایج این نظرسنجی از آن جهت که ۶ ایالت مذکور جزو ایالت‌های «چرخشی (خاکستری)» محسوب می‌شوند، حائز اهمیت است. ایالت‌های چرخشی، ایالت‌هایی هستند که قطعیتی درباره پشتیبانی رأی‌دهندگان از حزب دموکرات یا جمهوری‌خواه در آنها وجود ندارد.

۵۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند ترامپ از صلاحیت روانی لازم برای تصدی سمت ریاست‌جمهوری برخوردار نیست. ۵۲ درصد هم همین نظر را درباره بایدن داشته‌اند.

بخش دیگری از این نظرسنجی به سلامت فیزیکی دو نامزد ارتباط داشت. ۵۲ درصد گفته‌اند ترامپ ۷۴ ساله و ۵۴ درصد دیگر نیز بر عقیده بوده‌اند که بایدن ۷۷ ساله از لحاظ فیزیکی مناسب ریاست‌جمهوری است. 

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که جو بایدن در این شش ایالت با اختلافی کمی از ترامپ پیش افتاده است. 

سایر نظرسنجی‌ها در سطح ملی آمریکا نشان از برتری بایدن دارد و به گفته شبکه خبری سی‌ان‌ان برتری وی در این نظرسنجی‌ها تداوم داشته است.

 قصد ترامپ از توافق فوری با ایران چیست؟

سخنان جدید و هیجانی ترامپ درباره توافق فوری با ایران پس از انتخابات نوامبر، مانند همه سخنان مشابه دیگری که او در این مدت گفته، ۳ ریشه اصلی دارد:

1- ترامپ سخت نگران است ایران یا برخی طرف های دیگر، اقداماتی بکنند که معادله را به نحو بازگشت ناپذیر به ضرر او تغییر بدهد. هدف اول این اظهارات، کنترل رفتار ایران و برخی طرف های دیگر است.

2-گرچه سخن گفتن متهورانه و البته ساده دلانه جزو ویژگی های ترامپ است اما لحن مطمئن او این گمان را ایجاد می کند که شاید سیگنال های اشتباهی هم دریافت کرده باشد.

 منظور بایدن از بازگشت به برجام چیست؟

«جو بایدن» معاون اول باراک اوباما و نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا روز یکشنبه طی مقاله‌ای که پایگاه سی.ان.ان آن را منتشر کرد، به بیان دیدگاه‌های خود درباره جمهوری اسلامی ایران پرداخت. از کنار مقاله بایدن نباید به سادگی گذشت. اصلی‌ترین دلیل این مسئله به عملکرد جریان داخلی تحریف باز می‌گردد. جریانی که سعی دارد واقعیات را به نفع برنامه‌های خود تحریف و به خورد افکار عمومی دهد. درباره این مقاله و راهبرد بایدن و ترامپ در قبال ایران، برخی نکات مهم و قابل تامل وجود دارد؛

بایدن در آغاز مقاله خود به شکست سیاست ترامپ در رسیدن به توافقی بهتر از برجام با ایران اشاره کرده و می‌نویسد: «وقتی ترامپ ریاست جمهوری را به‌ دست گرفت؛ وعده یک توافق بهتر برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران را داد و متعهد شد که به تهران برای مهار رفتار تهاجمی‌اش در سراسر خاورمیانه فشار وارد می‌کند. مثل خیلی از وعده‌های رئیس‌جمهور ترامپ، مشخص شد که این وعده‌ها فقط شعارهای توخالی است.»

اگر چه بایدن این نکته را از منظر رقابت سیاسی و انتخاباتی با ترامپ مطرح می‌کند اما یک واقعیت است. دولت ترامپ گمان می‌کرد پس از خروج از برجام، ایران حداکثر ظرف چند ماه دچار فروپاشی درونی شده و به زانو درخواهد آمد. احتمالاً ترامپ و مشاورانش تصویری شبیه دیدار با رئیس‌جمهور صربستان را در ذهن خود انتظار داشتند. با این آرزو که مسئولی بلندپایه از جمهوری اسلامی مقابل آنها مودب و البته تحقیر شده بنشیند و دیکته آنها را امضا ‌کند. دیکته‌ای که مفاد آن را مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور ابتدای خرداد سال 97 طی 12 بند در بنیاد هریتیج مطرح کرد؛ از محدودیت‌های بیشتر هسته‌ای گرفته تا برچیدن نفوذ منطقه‌ای و مهار قدرت موشکی و...

از هر منظر و با هر متر و معیاری، راهبرد ترامپ در تحمیل چنین دیکته‌ای به ایران شکست خورده است. سنگینی این شکست را می‌توان در راضی شدن ترامپ به گرفتن یک عکس یادگاری، حتی با وزیر امور خارجه کشورمان دید.

بایدن در ادامه مقاله خود نوشته است؛ «من هیچ تردیدی درباره چالش‌ها و مشکلاتی که رژیم ایران بر منافع امنیتی آمریکا، دوستان و شرکای ما و بر مردم خودش تحمیل می‌کند، ندارم. اما همان‌گونه که راه ترامپ وجود دارد، همزمان راه هوشمندانه و حساب شده دیگری نیز برای سخت‌گیری علیه ایران هست.» تیتر مقاله وی نیز «راه هوشمندانه‌تری برای سخت گرفتن بر ایران وجود دارد» است.

بایدن در یادداشت خود به صراحت اعلام می‌کند در پی توافقی جدید با ایران است؛ «ما با متحدان‌مان برای تقویت و گسترش مفاد توافق هسته‌ای کار خواهیم کرد و همزمان به دیگر نگرانی‌ها نیز توجه خواهیم کرد.» نگرانی‌هایی که بایدن در ادامه لیست می‌کند دقیقاً همان چیزهایی است که پمپئو در هریتیج مطرح کرده بود. نامزد دموکرات‌ها چیزی را از قلم نمی‌اندازد؛ از مداخله در امور داخلی ایران و پیش‌کشیدن ادعاهای حقوق بشری تا مسائل منطقه‌ای و توان موشکی ایران؛ «ما به تلاش‌ها برای عقب‌راندن ایران از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده که دوستان و شرکای ما را در منطقه تهدید می‌کند، ادامه خواهیم داد... ما همچنین به استفاده از تحریم‌های هدفمند علیه نقض حقوق بشر در ایران، و برنامه موشک‌های بالستیک ادامه خواهیم داد.»

آنهایی که عملاً نقش سخنگویان و فعالان ستاد انتخاباتی دموکرات‌ها در ایران را بازی می‌کنند، باید به این سؤال ساده پاسخ دهند که چه تفاوتی میان راهبرد فیل و الان در برابر ایران وجود دارد؟ آیا این تفاوت جز در تاکتیک‌ها و روش‌های دشمنی و فشار است؟ فیل‌ها از فشار حداکثری می‌گویند و الاغ‌ها دنبال فشار هوشمند هستند. یکی با چماق تهدید می‌کند و دیگری با چاقو. آن که چاقو دارد خطرناک‌تر است یا آن که چاقو را مرهم و نوشدارو جلوه می‌دهد؟! چنین تحریفی را فقط به حساب بلاهت گذاشتن، خود نوعی بلاهت است.

بزرگی و عظمتی که با زانو زدن مقابل امثال ترامپ و بایدن به دست آید چیزی شبیه همان عظمت و بزرگی رضا پالانی و پسرش است. این هندوانه‌ها مناسب نوکرانی مانند حکام امارات و بحرین و امثال آنهاست که هم دوشیده می‌شوند و هم تحقیر.

برجام کلاهی بود که آمریکایی‌ها با فریب و نیرنگ بر سر ایران گذاشتند و با خود گفتند اگر کلاه گذاشتیم چرا ادامه ندهیم؟ ملت ایران چهار دهه پیش با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» سرنوشت خود را به دست گرفتند. بهتر است بایدن و ترامپ هم از خواب بیدار شوند. دور نیست هنگامی که وادار شوند پالانی که بر دوش برخی از حکام وابسته و عیاش عرب گذاشته‌اند را بر دوش خود تحمل کنند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.