جمعه, 2 مهر 1400 :: Friday, 24 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 86891

سوار شدن موج آنفلو‌انزای فصلی روی کرونا

سوار شدن موج آنفلو‌انزای فصلی روی کرونا
در چند روز گذشته شاهد افزایش مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستیم که باشیب ملایم در حال افزایش است.
پایگاه خبری ریشه

شروع پیک جدید ویروس کرونا از حدود ۳ ماه پیش در اکثر استان‌ها و به خصوص تهران سبب شد شمار مبتلایان کوویدـ۱۹ در ایران و به دنبال آن میزان مرگ‌ومیر بر اثر این بیماری افزایش یابد و تعداد جانباختگان این بیماری روزانه به بیش از ۲۰۰ نفر رسید. اما طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، در روزهای اخیر تعداد مبتلایان و شمار جانباختگان کرونا در ایران کاهش یافته است. بعد از آن تعداد مبتلایان و شمار جانباختگان کرونا در ایران کاهش یافت. اما در چند روز گذشته شاهد افزایش مبتلایان و قربانیان این ویروس هستیم که باشیب ملایم در حال افزایش است.

تهران در آستانه موج سوم کرونا

دکتر علیرضا زالی در گفت‌‌وگویی تلویزیونی با اشاره به اهمیت دورکاری کارکنان گفت: آمار کرونا در تهران روند افزایشی دارد و پیش‌‌بینی ما این است که در تهران به‌سمت موج سوم کرونا در حال حرکت هستیم؛ ورود موج سوم در استان تهران بسیار زودتر از سایر استان‌‌ها شکل خواهد گرفت و آمار 72 ساعت اخیر نیز نشان‌دهنده این است که تهران در وضعیت قرمز و جدیدی قرار دارد و بنابراین اعمال محدودیت‌‌ها از جمله دورکاری اهمیت ویژه‌‌ای دارد.

وی افزود: آمار کرونا در تهران رو به افزایش است و نسبت به هفته‌‌های قبل، با افزایش آمار بستری و فوتی‌‌ در تهران روبه‌‌رو هستیم و پیشنهاد ما این است که محدودیت‌‌ها به‌خصوص دورکاری کارمندان مجدداً اعمال شود. دورکاری کارکنان علاوه بر کاهش حضور کارمندان در ادارات، باعث کاهش ترافیک و سفرهای درون‌‌شهری در پایتخت خواهد شد.

زالی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 659 بیمار جدید در استان تهران بستری شده‌‌اند که 143 بیمار در بخش مراقبت‌‌های ویژه بستری شدند، همچنین 9.9 درصد مراجعین سرپایی نیاز به بستری در بیمارستان‌‌ها و 21 درصد مراجعین بیمارستانی نیاز به بستری در بخش مراقبت‌‌های ویژه داشته‌‌اند.

فرمانده ستاد مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان این‌‌که 15 گروه به‌عنوان گروه‌‌های پرخطر تلقی می‌‌شوند تصریح کرد: این گروه‌‌ها شامل افراد دچار بیماری‌‌های زمینه‌‌ای کماکان از حضور در مجموعه ادارات معاف هستند.

سوار شدن موج آنفلو‌انزای فصلی روی کرونا

سید احمد هاشمی اظهار داشت: دو هفته گذشته روند ابتلا، فوتی‌ها و بستری‌ها٬ روند کاهشی پیدا کرد و به ثبات رسیده بود، اما دوباره این روند اوج گرفت و این روزها باز هم شاهد افزایش شمار مبتلایان هستیم. متاسفانه سوار شدن موج آنفلو‌انزای فصلی روی کرونا هم باعث وارد شدن به موج سوم کرونا میشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: این آمارها نشان از این دارد که برخی از رفتارها نیاز به اصلاح دارد و هرزمان مردم به رعایت پروتکل‌ها بی‌تفاوت شدند سریعا آمارها نشان می‌دهد که اوضاع از چه قرار است.

افشین دلشاد٬ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این نشست گفت: میانگین ابتلای زنان نسبت به مردان بالاتر است. میانگین سنی افراد فوت شده 65 سال است.

وی افزود: در واقع هر عملی که انجام می شود بازخورد آن طی دو هفته آمارهای ابتلا و فوت ناشی از کرونا را تغییر خواهد داد. بازگشایی مدارس اگر منجر به ابتلا شود٬ قطعا رده سنی مبتلایان کاهش پیدا می‌کند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به عدم رعایت پروتکل‌ها در سیستم حمل و نقل عمومی٬ افزود: در ناوگان شهری استان پروتکل‌ها کمتر از 50 درصد رعایت می‌شود. خراسان شمالی در حال حاضر در پیک کرونا قرار گرفته است.

زمانی که تعداد واکسن کم است باید اهم و غیر اهم کنیم

پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در برنامه کشیک سلامت گفت: در بیمارستان مسیح دانشوری دو نوع آنفولانزای A و B داریم. واکسن هم به دو شکل سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی است که البته تفاوت چندانی از نظر مطالعات بالینی ندارند. در گذشته واکسن آنفولانزا وارد می‌شد و چون تقاضا نبود مصرف نمی‌شد و چون تبلیغات ضد واکسن بود مردم علاقه‌ای به زدن واکسن نداشتند اما در همان زمان هم اصرار می‌کردیم که گروه‌های پرخطر حتماً واکسن را بزند.

وی افزود: از لحاظ علمی اگر واکسن به اندازه همه موجود باشد استفاده از آن موردی ندارد اما زمانی که تعداد واکسن کم است باید اهم و غیر اهم کنیم. ما گروه‌های حساسی داریم که اگر واکسن نزنند در معرض مرگ بر اثر آنفولانزا قرار دارند. ما باید اول این گروه‌ها را واکسینه کنیم. همیشه یکی از کانون‌های شیوع بیماری مدارس بودند اما امسال ممکن است مدارس آنلاین باشند و همچنین ما حج را نداریم و مراسم اربعین هم برگزار نمی‌شود و بر این اساس امیدواریم که شیوع بالای آنفولانزا را نداشته باشیم.

اگر دانش‌آموزی بیماری زمینه‌ای دارد حتماً باید واکسن را تزریق کند

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: واکسنی که سال گذشته تولید شده است برای ویروس امسال جوابگو نیست و بهترین زمان تزریق نیز اوایل مهرماه است چون شروع آنفولانزا معمولاً از ۱۵ مهر شروع می‌شود و تزریق زودهنگام واکسن توصیه نمی‌شود چون نمی‌تواند تا پایان اسفند ایمنی بدهد. اول مهر تا اواخر مهر بهترین زمان برای تزریق است. اگر دانش‌آموزی بیماری زمینه‌ای دارد حتماً باید واکسن را تزریق کند. با تزریق واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی تقویت نمی‌شود بلکه فقط در برابر این ویروس محافظت ایجاد می‌شود. در این مدتی که من فعالیت می‌کنم ندیدم که مریضی در گروه‌های پرخطر، واکسن آنفولانزا زده باشد و از آنفولانزا فوت کند.

موج سوم کرونا به مراتب سنگین‌تر از دو موج قبلی خواهد بود

طبرسی اظهار داشت: پلتفرم‌هایی در ایران ساخته شده است که اگر واکسن کرونایی در دنیا مورد تأیید قرار بگیرد با روش مهندسی معکوس در ایران هم تولید شود. در بیمارستان مسیح دانشوری حتی با کم شدن پیک بیماری هم تخت‌ها خالی نشدند و این نشان می‌دهد که ما نتوانستیم بیماری را کنترل کنیم و موج سوم به مراتب سنگین‌تر از دو موج قبلی خواهد بود. چاره این بیماری فقط واکسن است و تا زمانی که تأمین شود، مجبوریم که نکات بهداشتی را رعایت کنیم.

راه‌اندازی آزمایشی خدمات دوراپزشکی با هدف مقابله با موج سوم کرونا

وزارت بهداشت، با یادمان شهدای مدافع سلامت، در ادامه توسعه برنامه‌های کشوری مدیریت همه گیری کووید، و با هدف کسب آمادگی لازم به منظور مقابله با موج سوم بحران در پاییز و زمستان 99،  اقدام به راه اندازی آزمایشی اولین گام استقرار خدمات پزشکی از راه دور در برخی دانشگاه های منتخب خود می‌کند. 

همزمان با همه گیری جهانی کووید 19، غالب کشورهای پیشرفته دنیا بخش عمده‌ای از برنامه ارائه خدمات پزشکی خود را به منظور حداقل سازی تماس بین پزشک و بیمار، دورنگهداری بیماران از محیط‌های با آلودگی احتمالی، ایمن نگاه داری کادر سلامت، و نیز فراهم سازی حداکثری دسترسی به خدمات تخصصی پزشکی در همه نقاط کشور، وارد برنامه خدمات پزشکی از راه دور کرده و با پوشش بیمه‌ای بسیار متناسب، و همراه با سرویس‌های نسخه الکترونیک و تحویل دارو، شرایطی سهل را برای همه بیماران نیازمند به این خدمات در کشور فراهم کردند. 

وزارت بهداشت نیز با درک ضرورت این امر برای کشور، و آماده سازی و ابلاغ اخیر ضوابط اجرایی اولیه، اولین گام‌های ورود به این امر را برداشته و در نظر دارد با حمایت‌های ویژه بیمه‌ای و تشویق دانشگاه و دانشکده‌ها و کادر سلامت درگیر، دریچه‌ای جدید را در خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان در شرایط همه گیری فراهم کند تا رنج این بیماران و خانواده‌های آنان را به حداقل رساند.  

در این برنامه، که با مدیریت معاونت درمان وزارت بهداشت در حال انجام است به تدریج خدمات مشورت تخصصی بیماران بستری کووید 19 و نیز ویزیت‌های سرپایی این بیماران، به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار فاقد نیروهای تخصصی با بهره گیری از فناوری‌های اطلاعاتی پزشکی توسط پزشکان متخصص بیمارستان‌های مادر شهرهای بزرگ پوشش داده خواهد شد. این فناوری‌ها که غالبا به صورت بومی طراحی شده و توسعه یافته‌اند به پزشکان اجازه خواهند داد از محل خدمت و یا حتی منزل، در بستری امن، به مشاوره و ویزیت بیماران خود پرداخته و به زودی نسخ خود را نیز به صورت الکترونیک برای بیماران خود صادر کنند. 

در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، دانشگاه‌های منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می‌کنند تا از ابتدای پاییز با اطمینان از آمادگی کامل همه زیرساخت‌ها، نیروی انسانی لازم، تجهیزات و چرخه‌های پشتیبانی مورد نیاز، وارد چرخه گسترده گام اصلی ارائه خدمت شوند.  

در برنامه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اولین برنامه کلان منطقه‌ای خدمات پزشکی از راه دور کشور، با عنوان سپاد 9، با همکاری مشترک 9 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، اسفراین، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام، نیشابور، و گناباد افتتاح خواهد شد که در گام اول، 13 ایستگاه بیمارستانی و به تدریج 68 بیمارستان خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور بیماران بستری کووید را به تدریج تا ابتدای پاییز و متمرکز بر سه تخصص اصلی مورد نیاز کووید 19 شامل تخصص‌های ریه، عفونی، و آی سی یو را فعال خواهند کرد. در گام اول این برنامه، بیمارستان‌های مادر امام رضا و قائم مشهد به عنوان بیمارستان‌های مادر منطقه، متولی ارائه خدمات مشورتی و ویزیت‌های تخصصی خواهند بود که در مراحل بعد و با توانمندسازی سایر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های همکار در کلان منطقه، از توان تخصصی کل کلان منطقه در ارائه خدمات استفاده خواهد شد. سپاد 9 در گام‌های بعدی وارد خدمات ویزیت از راه دور بیماران مزمن و خاص و نیز رادیولوژی و پاتولوژی از راه دور خواهد شد. 

برنامه دانشگاه‌های البرز، کهگیلویه و بویراحمد، و زابل متمرکز بر شبکه خدمات پزشکی از راه دور بنیاد برکت (برکت تل) خواهد بود که با تجهیز مناطق محروم منتخب و تامین کلیه امکانات زیرساختی و فناورانه مورد نیاز توسط این بنیاد، واحدهای ارائه خدمات ویزیت تخصصی در محروم‌ترین نقاط فراهم شده و مردم بیمار در این مناطق به پزشکان متخصص تعیین شده از راه دور و با کمک کادر محلی سلامت دسترسی خواهند داشت. این بنیاد همچنین در حال توسعه این برنامه در تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و مناطق کشور است که نتایج دوره آزمایشی الگویی برای تسریع پیاده سازی وسیع این خدمات در کشور خواهد بود. 

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، این وزارتخانه در نظر دارد با تشکیل کمیته ملی پزشکی از راه دور (پاد)، در صورت موفق بودن نتایج دوره آزمایشی گام اول، با سرعت تمام این تجربیات را در قالب ضوابط اجرایی ابلاغ شده به کل کلان مناطق آمایشی کشور و با اولویت مناطق محروم کشور گسترش دهد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.