يكشنبه, 5 بهمن 1399 :: Sunday, 24 January 2021
 
کد خبر: 86713

ماجرای تغییرات در کتاب های درسی

ماجرای تغییرات در کتاب های درسی
 وزیر آموزش و پرورش در ۱۰ روز گذشته گرفتار جمع و جور کردن جنجال بازگشایی ناگهانی مدارس بوده است اما حالا باید به فکر یک حاشیه دیگر باشد؛ حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی سوم دبستان!
پایگاه خبری ریشه

در ماجرای حذف تصویر قرآن از کتاب فارسی اول دبستان، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با قول اصلاح تصویر اینگونه توضیح داد: "در کتاب فارسی اول ابتدایی، تصویر قرآن در طبقه زیر تصویر تلویزیون قرار گرفته بود. با توجه به نظرات تعدادی از معلمان، اولیاء و کارشناسان دینی مبنی بر این که قرار گرفتن قرآن در زیر تلویزیون توهین به این کتاب مقدس محسوب می‌شود در چاپ 1399 سال تحصیلی تصویر قرآن بر داشته شد و مقرر شد در چاپ بعدی با تصویرگری بهتر محل قرار گرفتن آن در کتابخانه مندرج در نگاره مزبور طراحی شود. به علاوه این نکته مهم که وجود تصاویر، مطالب و نمادهای گوناگون از تصاویر قرآن و جلسات قرائت قرآن و تصویر قرآن در سفره عید نوروز در صفحات مختلف همین کتاب نشان می‌دهد".

ماجرای حذف تصویر دختران از جلد کتاب ریاضی

 

روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص اتفاقات اخیر کتاب‌های درسی اطلاعیه‌ داد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

با سلام و عرض ارادت به همه دلسوزان تعلیم و تربیت کشور، مخصوصاً صاحب نظران که طی روزهای گذشته به نقد نکاتی در چند کتاب درسی پرداخته اند، توضیحات زیر جهت روشنگری و رفع ابهام به اطلاع می رسد:

۱- در ارتباط با موضوع برداشتن تصویر قرآن کریم از تصاویر کتاب فارسی اول ابتدایی در نگاره اول و برای جلوگیری از سوء برداشت و تنویر اذهان عمومی به اطلاع می رساند در کتاب فارسی اول ابتدایی، تصویر قرآن در طبقه زیر تصویر تلویزیون قرار گرفته بود. با توجه به نظرات تعدادی از معلمان، اولیاء و کارشناسان دینی مبنی بر این که قرار گرفتن قرآن در زیر تلویزیون توهین به این کتاب مقدس محسوب می شود در چاپ ۱۳۹۹ سال تحصیلی تصویر قرآن بر داشته شد و مقرر گردید در چاپ بعدی با تصویرگری بهتر محل قرار گرفتن آن در کتابخانه مندرج در نگاره مزبور طراحی شود. به علاوه این نکته مهم که وجود تصاویر، مطالب و نمادهای گوناگون از تصاویر قرآن و جلسات قرائت قرآن و تصویر قران در سفره عید نوروز در صفحات مختلف همین کتاب نشان می‌دهد طراحان و نویسندگان آن کاملا معتقد به ارزش های دینی و قرآنی هستند و خود را در این مسیر ارزشی متعهد می دانند. اگر فاقد چنین باوری بودند و یا احیاناً با سند مطرود ۲۰۳۰ نسبتی داشتند قاعدتاً باید در ساختار کتاب خود را نشان می داد.  حال آنکه خلاف این در جای جای این کتاب دیده می شود. به اطلاع همگان می رساند که در وضع کنونی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ریاست آن تا رده‌های پایین تر همه خود را سرباز انقلاب اسلامی و نظام می‌دانند نه تنها هیچ نسبت و میانه‌ ای با ۲۰۳۰ ندارند بلکه مخالف قاطع این سند سکولاریستی نیز می‌باشند.

۲-  در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است، از آنجا که تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده در آن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا شناسی  و روانشناسی بخش های مختلف کتاب را بررسی می کنند بر این بوده است که تصویر خلوت تر گردد. از آنجا که تصویر دو دانش آموز دختر که برخی شکل های هندسی در دستان آنهاست حذف شده است؛ برداشت‌هایی از قبیل حذف دستوری تصاویر دختران نتیجه گیری شده است. با بررسی صفحات دیگر کتاب و نیز جلد سایر کتاب های ریاضی مشاهده می‌شود که تصاویر متعددی از دختران دانش آموز در کتاب های ریاضی استفاده شده است و لذا موضوع حذف دستوری تصاویر دختران نمی تواند مد نظر باشد.لازم به ذکراست که بر اساس اندیشه اسلامی و مواضع حضرت امام راحل ( ره) و رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ایران هر دو جنس مرد و زن مورد احترام و تکریم طراحان و برنامه ریزان درسی است و هیچ گونه نگاه افراطی و یا تفریطی دراین خصوص مورد پذیرش نمی باشد .

خداوند ان شاالله به همه‌ی ما  توفیق رهروی راه شهدا مخصوصاً شهدای متعلق به نظام تعلیم و تربیت را عنایت فرماید.

دستور وزیر آموزش و پرورش برای بررسی و اصلاح جلد کتاب ریاضی سوم دبستان

در همین رابطه وزیر آموزش و پرورش در توییتی نوشت: تغییرات در کتاب‌های درسی همه‌ساله بر اساس ارزیابی و از سوی مؤلفین انجام می‌شود. به رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مأموریت داده‌ام تغییرات در شکل و محتوای کتاب‌های درسی را با حساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش کند.

به دغدغه‌های مردم اهمیت می‌دهم دخترانه میهن شایسته احترام‌اند.

ماجرای حذف تصویر دختران از جلد کتاب ریاضی

نظارت‌ها اعمال نمی‌شود

و حال پرسش اصلی این است که چرا در تمام این سال‌ها نظارتی دقیق اعمال نمی‌شود تا حاشیه‌ها جایگزین متن نشود و این سازمان با اقداماتی از این دست در رسانه‌ها محل نقد قرار نگیرد بلکه پاسخگوی وظایف اصلی خود در قبال محتوای کتاب‌های درسی باشد و اینکه چرا از حجم کتاب‌ های درسی کم نمی‌شود تا فرصتی برای باز شدن زمان به منظور پرداختن به مسائل و موضوعاتی همچون آموزش مهارت‌های زندگی و اجتماعی در مدارس فراهم شود.

دستور وزیر در سال گذشته به کجا رسید؟

البته او سال گذشته و در جریان حذف شعر شاعران بزرگی همچون هوشنگ ابتهاج، رهی معیری، شفیعی کدکنی و داستان‌های موسی و شبان و رباعیات خیام از کتاب‌های درسی، نیز دستور پیگیری داد و نوشته بود:  تغییرات کتب درسی مطرح‌ شده مربوط به سه سال پیش است اما تلنگری برای بررسی بیشتر بود. دستور دادم بررسی کارشناسانه، دقیق و منصفانه‌ای صورت بگیرد.به عنوان وزیر آموزش وپرورش به همه کسانی که دل‌نگران فرهنگ کشور هستند، اطمینان می‌دهم آموزش و‌پرورش پاسدار و مروج سرمایه‌های معنوی کشور است.

اما خبری از این پیگیری و اصطلاح کتاب‌های درسی نشد!

تلاشی برای بهبود کیفیت کتابهای درسی وجود ندارد

محمودرضا توحیدی‌پور؛ کارشناس آموزشی می‌گوید: به‌صورت کلی، نوع و نتایج ویرایش تصاویر و جملات کتابهای درسی نشانی از تلاش برای بهبود کیفیت کتابهای درسی در خود ندارد بلکه برعکس ضعف جدی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در طراحی محتوا و ویراستاری علمی و ادبی کتابهای درسی را مشخص می‌سازد چرا که در عمل نتیجه این ویرایش‌ها تحمیل هزینه‌های اضافی برای تدوین و چاپ کتابهای درسی در هر سال و ایجاد حاشیه برای آموزش و پرورش بوده است.

توحیدی‌پور بیان می‌کند: به بیراهه رفتن منابع فکری و مالی سازمانی و مردمی، بدبینی مردم به کتابهای درسی و تضعیف اعتبار آنها و باز کردن فضا برای کتاب‌های رنگارنگ ناشران کنکوری سنگین‌ترین خسارتی بوده که این حواشی به آموزش و پرورش تحمیل کرده است؛ ناشرانی که با استفاده از بدبینی مردم به کتابهای درسی و نقائص آنها، محصولات خود را می‌فروشند و شیوه درس خواندن و موضوعات مورد پسند خود را به دانش‌آموزان و مدارس تحمیل و برای خود مشتری‌سازی می‌کنند. جدی گرفتن این نشانه‌ها و تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و شناسایی موانع ارتقای کیفیت و شفافیت آن، کمترین انتظاری است که می‌توان از نمایندگان مجلس و وزیر آموزش و پرورش داشت.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.