دوشنبه, 29 دى 1399 :: Monday, 18 January 2021
 
کد خبر: 86448

تزریق واکسن آنفلوانزا به همه افراد توصیه نمی‌‌شود

تزریق واکسن آنفلوانزا به همه افراد توصیه نمی‌‌شود
سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان این‌‌که واکسیناسیون همگانی آنفلونزا به هیچ وجه توصیه نمی‌‌شود، گفت: برآورد ما این است که امسال نسبت به سال گذشته در مورد آنفلوآنزا حتی ممکن است مشکلات کمتری داشته باشیم.
پایگاه خبری ریشه

دکتر کیانوش جهانپور با بیان این که سال گذشته کمتر از 2 میلیون دوز واردات واکسن آنفلوآنزا داشتیم اما این رقم امسال به 11 تا 12 میلیون دوز افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: همکاران ما در شبکه بهداشتی کشور در سال گذشته، 250 هزار دوز واکسن دریافت کردند که امسال با افزایش 10 برابری توزیع واکسن در شبکه‌‌های بهداشت، 2 میلیون و 500 هزار دوز واکسن برای گروه‌‌‌های در معرض خطر و پرخطر یعنی واکسیناسیون مادران باردار و بیماران خاص توزیع خواهد شد و این گروه از جمعیت، رایگان واکسینه خواهند شد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: همچنین برای سایر گروه‌‌‌ها و افراد نیز بالغ بر 8.5 میلیون دوز واکسن آنفلونزا در نظر گرفته‌ شده که اواخر شهریورماه در شبکه توزیع دارویی و داروخانه‌‌ها توزیع شده و در قبال هر کد ملی یک دوز واکسن قابل تحویل خواهد بود.

وی تاکید کرد: واکسیناسیون همگانی آنفلونزا به هیچ وجه توصیه نمی‌‌شود، علاوه برآن، اینکه شایعه شده برای دریافت واکسن، ثبت نام در داروخانه‌‌‌ها صورت می گیرد نیز صحت ندارد و نه تنها هدف خیرخواهانه ندارد، بلکه به نظر می‌‌رسد این یک کلاهبرداری است و عده‌‌ای در پی سواستفاده هستند.

جهانپور ادامه داد: به رغم تمام مشکلات ارزی، برای تهیه و توزیع و مصرف منطقی واکسن آنفلوآنزا مشکلی وجود نخواهد داشت و واکسن برای گروه‌‌های در معرض خطر و پرخطر فراهم است، لذا تقاضای کاذب و هزینه بی‌‌جا نباید ایجاد کرد.

احتمال کاهش موارد آنفلوآنزا در سال جاری

وی عنوان کرد: برآورد ما این است که امسال نسبت به سال گذشته در مورد آنفلوآنزا حتی ممکن است مشکلات کمتری داشته باشیم؛ زیرا مردم نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می‌‌کنند، کمتر در مکان‌‌‌های عمومی و تجمع‌‌ها حاضر می‌‌شوند، از ماسک استفاده می‌‌‌کنند و این مراقبت‌‌‌ها همزمان در کنترل کرونا و آنفلونزا موثر خواهد افتاد.

وی در پایان گفت: خوشبختانه امسال تامین واکسن آنفلوآنزا برای بیماران خاص و مادران باردار 10 برابر سال قبل است، در حالی که تامین واکسن برای سایر گروه‌‌های پرخطر نیز 5 یا 6 برابر سال گذشته است. واکسن آنفلوآنزا از منابع معتبر و شرکت‌‌‌های برتر اروپایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، تهیه شده و دقت نظر کافی برای تهیه آن صورت گرفته است و هر فرد با مراجعه به داروخانه و با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی می‌تواند واکسن آنفلوآنزا را تهیه کند. تا قبل از پایان شهریور ماه توزیع واکسن آنفلوآنزا آغاز می‌‌شود و تلاش‌ بر این است که تا آن زمان بخش اعظمی از واکسن ‌ها وارد شده و توزیع آنها انجام شده باشد و هر فرد طبیعتا نمی‌‌‌تواند بیش از یک واکسن خریداری کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.