شنبه, 16 اسفند 1399 :: Saturday, 6 March 2021
 
کد خبر: 86416

عربستان جاده صاف کن امارات

عربستان جاده صاف کن امارات
عربستان در تلاش است با گام های نامحسوس و تدریجی در مسیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی قدم بردارد.
پایگاه خبری ریشه
نخستین پرواز مستقیم بین امارات و رژیم صهیونیستی اخیرا با عبور از حریم هوایی عربستان در «ابوظبی» به زمین نشست.
 
موافقت عربستان با تعیین مسیر هوایی موسوم به «LY۹۷۱» برای عبور هواپیمای مذکور در فضای هوایی اش، از آغاز روند عادی سازی گام به گام روابط ریاض با رژیم صهیونیستی حکایت دارد.
 
نخستین پرواز تجاری میان رژیم صهیونیستی و امارات روز دوشنبه گذشته، چند روز پس از اعلام رسمی عادی سازی روابط میان «تل آویو» و ابوظبی، از فرودگاه «بن گوریون»، در اراضی اشغالی برخاسته و در ابوظبی به زمین نشست.
 
در حالی که امارات پس از مصر و اردن، سومین کشور عربی است که اقدام به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی کرده، عربستان کج دار و مریز و گام به گام در این مسیر پیش می‌رود.
 
عربستان اگرچه تاکنون از اعلام رسمی عادی سازی روابط اجتناب کرده، اما گام‌های مهمی در این مسیر برداشته است.
 
دلایل عربستان برای اجتناب از اعلام علنی عادی سازی روابط را می‌توان به این صورت خلاصه کرد؛ بیم از مخالفت‌های مردمی در داخل، نگرانی از به خطر افتادن موقعیت در میان کشور‌های عربی و متزلزل بودن موقعیت «محمد بن سلمان» در عرصه‌های داخلی و خارجی.
موافقت عربستان با استفاده از حریم هوایی اش برای انجام پرواز مذکور نیز دارای دلایل متعددی است که مهم‌ترین آنها درخواست یا به عبارت بهتر دستور آمریکا برای باز کردن حریم هوایی اش به روی این پرواز است.
 
در این راستا نباید از تمایل عربستان برای قرار گرفتن در روند عادی سازی روابط غفلت کرد.
 
در واقع ریاض با این اقدام، یک گام دیگر در مسیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی برداشت.
 
این کشور که روابط پنهانی نزدیکی با اشغالگران دارد، به دلایل پیش گفته حاضر به ورود یکباره به این جریان نیست؛ چرا که هزینه‌های این اقدام برای عربستان قابل توجه خواهد بود.
 
در پایان باید گفت که بخش عمده‌ای از روند عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی به کمک‌های عربستان وابسته بوده و بدون این همکاری‌ها امکان پذیر نبود.
 
این کشور که مدعی مخالفت با رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی اشغالگر است و بر احقاق حق مردم فلسطین تاکید دارد، علاوه بر داشتن روابط مخفیانه با رژیم صهیونیستی، مسیر عادی سازی را برای امارات هموار کرد تا در نهایت خود در این مسیر چالش‌های کمتری را شاهد باشد.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.