دوشنبه, 5 مهر 1400 :: Monday, 27 September 2021
  • نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    نسل کشی عربستان در یمن با کمک طرف‎های غربی

    با وجودی که یمن نزدیک به ۶ سال است که تحت حملات جنایتکارانه رژیم سعودی و همپیمانان او قرار دارد و هر روز شرایط برای این کشور وخیم‌تر می‌شود، اما واکنشی از سوی جهان و سازمان‌های بین المللی نسبت به جنایات سعودی و امارات دیده نمی‌شود.
 
کد خبر: 85844

امکان درآمدزایی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی از سهام بورسی دولت

امکان درآمدزایی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی از سهام بورسی دولت
رئیس سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به اینکه، این امکان را داریم که از سهام واحدهای مربوط به دولت، ١� � تا ١۵� هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد کنیم،گفت: سال ۹۸ سهم ۱۲ درصدی ورودی نفت سال ۹۷ صندوق توسعه ملی به ارزش ۷۴ هزار میلیارد تومانی به دولت رسید.
پایگاه خبری ریشه

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه درآمدهای نفتی مورد انتظار دولت در سال ٩٩ چندان محقق نشده است؛ متذکر شد: تا آخر عمر که قرار نیست تحریم باشیم؛ این یک فشاری است که باید تحمل کنیم. در بودجه ٩٩ پیش بینی شده بود که از محل واگذاری سهام‌شرکت‌های دولتی ١١هزار و ٩� � میلیاردتومان درآمد کسب شود که تا الان بیش از ١٧ هزار میلیارد آن محقق شده و منجبه تقویت بورس شده است.

نگرانی ایجاد بدهی برای دولت بعد هم درست نیست. اولا این دولت و آن دولت ندارد؛ الان وضعیت خاص تحریم است و باید به اولویت‌ها توجه کنیم. ثانیا هر سالی که برای تکمیل طرح‌های عمرانی عقب بیفتیم؛ هزینه‌های آن بیشتر می‌شود.لذا با تکمیل آنها دارایی آیندگان؛ ارزش افزوده بسیاری می‌یابد.

وی گفت: این امکان را داریم که از سهام واحدهای مربوط به دولت، ١� � تا ١5� هزار میلیارد تومان دارایی ایجاد کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص بحث اصلاح ساختار بودجه تصریح کرد: بودجه ریزی بر مبنای عملکرد را در دستور کار داریم. بودجه 3 ماه اول دستگاه ها به عنوان تنخواه پرداخت می شود و بودجه را برمبنای عمکرد هر دستگاه محاسبه می کنیم. در همه دستگاه ها این اقدام را انجام دادیم.

او بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه در زمان مقرر اصلاح ساختار بودجه را در 4 محور و 10 بسته در قالب 2 جلد کتاب  آماده کرد که جزئیات دقیق در آن ذکر شده و تغییرات لازم در فرایند نهادسازی بودجه هم انجام شده است. مقام معظم رهبری تاکید داشتند این در شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارائه شود که ما ارائه دادیم.

نوبخت گفت: در این شورا ما در خصوص بحث های اصلاح ساختار توضیح دادیم و اولین بحث هم  مسئله مالیات ها بود. باید هر سه قوه در این خصوص اجماع می کردند که نشد.

وی ادامه داد: در مجلس جدید همه این موضوع را مطالبه کردند و ما برنامه اصلاح ساختار بودجه را تقدم مجلس کردیم. کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این خصوص جلساتی برگزار کرد و سازمان برنامه و بودجه هم همکاری لازم با مجلس دارد که این اصلاح ساختار تبدیل به قانون شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا ساختار بودجه هنوز اصلاح نشده است گفت: این اصلاح یک جراحی بزرگ است. امیدوارم با توجه به اینکه مجلس هم در این موضوع مصمم است، اصلاح ساختار بودجه، قانونی و اجرایی شود ما هم در دولت کمک می کنیم و  حتی اگر مجلس این طرح اصلاح ساختار را برای بودجه1400 هم به عنوان قانون به ما بدهد ما آن را اجرا خواهیم کرد.

نوبخت گفت: در حوزه‌های مختلف چندین دستگاه مشابه اداری داریم. این عزم جدی در مسئولین نظام را می‌طلبد که آن‌ها را تجمیع کنیم. اما این کار ساده‌ای نیست. مثلا در حال حاضر هم وزارت بهداشت، هم آموزش عالی و هم نیرو‌های مسلح، کار‌های بهداشتی و درمانی می‌کنند، اما سیاست‌ها را چه کسی در این حوزه باید تدوین کند؟ ما گفتیم که وزارت بهداشت این کار را بکند، اما چه دعوایی به پا شد!

وی افزود: درباره سیاست‌های فرهنگی هم همین است. یک جا باید این محوریت را بر عهده داشته باشد حالا هر دستگاهی که باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص برنامه دولت در شرایط کرونا گفت: این امکان فراهم شد که معادل ریالی  1 میلیارد یورو از صندوق برای  بیمه بیکاری اختصاص یابد که 8 برنامه برای تخصیص آن تعریف کردیم . تکمیل بیمارستان ها و زیرساخت ها،  جبران کاهش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها، پاداش کرونا، تامین دارو و تجهیزات از جمله این برنامه ها به شمار می رود. این یک میلیارد یورو به یکباره از بانک مرکزی گرفته نمی شود و آن را بخش به بخش دریافت کردیم.

او افزود: قرار است با اختصاص این منابع تا پایان امسال  10 هزار تخت فعال به بیمارستان ها اضافه شود.

نوبخت در خصوص طرح تامین معیشت مردم تصریح کرد:  نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه کمک به معیشت مردم را بررسی و مطالعه می کنند و هدف مشترک مجلس و دولت این است که وضع موجود معیشت  مردم را بهبود ببخشند. امروز این برنامه در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مطرح شد  و سازمان برنامه و بودجه هم برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده است.

او افزود: ما در حال حاضر ارز محدود 4200 تومانی را به کالاهای اساسی و دارو اختصاص می دهیم. اگر به پیشنهاد مجلس راه بهتری وجود داشته باشد، بدون اینکه منجر به افزایش قیمت ها شود ما از آن استقبال می کنیم. این موضوع بررسی می شود تا به راه حل مشترکی با مجلس  برسیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که دولت برای برخی مشاغل که با رکود شدید مواجه اند چه برنامه ای دارد، گفت: در این خصوص بانک مرکزی فعالانه با نظام بانکی هماهنگ شده است. اعتبار 75 هزار میلیارد تومانی و  بخشی  هم 50 هزار میلیارد تومانی برای خانوار و مشاغل آٍسیب دیده در نظر گرفته شد که در چند مرحله پرداخت شده است.

او افزود: در برخی حوزه ها همچون مشاغل مرتبط با گردشگری، جبران خسارات نیاز به زمان بیشتری دارد. دولت در این خصوص از هیچ کمکی فروگذار نکرده و بانک مرکزی هم در این مسیر همکاری خوبی داشته است.

*جزئیات افزایش حقوق کارمندان دولت

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص افزایش حقوق کارمندان تصریح کرد: از سال 92 افزایش حقوق کارمندان در بعضی سال ها  حتی بیش از نرخ تورم بوده  و همواره تناسب بین نرخ تورم و افزایش حقوق ها لحاظ شده است.

او بیان کرد: در شرایط اقتصادی فعلی، دولت باید توجه بیشتری به معیشت مردم داشته باشد بنابراین بهمن سال گذشته بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه مجوز افزایش حقوق کارمندان داده شد و الان پرداخت حقوق در کادر دولتی، مقدار قابل توجهی افزایش یافته است. حقوق دولتی ها 50 درصد در اسفند اضافه شد و در فروردین  امسال هم 13 درصد افزایش یافت.

نوبخت گفت: تقریبا همه دستگاه های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری می توانند از محل دارایی های خودشان این افزایش 50 درصدی حقوق را داشته باشند یعنی در سرجمع بودجه اجازه جابجایی به دستگاه ها داده ایم که  از بخش بودجه سایر کم شود و به بودجه پرسنلی اضافه کنند.

وی تصریح کرد: بودجه عملکردی  ما در سال 92 حدود 148 هزار میلیارد تومان بود که  بودجه سال گذشته به  241هزار میلیارد تومان رسید. رشدی که به افزاش حقوق دادهایم، بیشتر از رشد بودجه بوده است.

روایت نوبخت از اصلاحاتی که منجر به دعوا می‌شود؛ نه اصلاح ساختار

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به یکی از سوالات مطرح شده دربرنامه نگاه یک صداوسیما، بر لزوم اصلاح ساختار تاکید کرد و گفت: در حوزه‌های مختلف؛ چندین دستگاه مشابه اداری داریم. اصلاح این موضوع، عزم جدی در مسئولین نظام را می‌طلبد که آن موارد را تجمیع کنیم. اما این کار ساده‌ای نیست. 

مثلا در حال حاضر هم وزارت بهداشت، هم آموزش عالی و هم نیروهای مسلح کارهای بهداشتی و درمانی می‌کنند؛ اما سیاست‌ها را چه کسی در این حوزه باید تدوین کند؟ ما گفتیم که وزارت بهداشت این کار را بکند؛ اما چه دعوایی به پا شد!

درباره سیاست‌های فرهنگی هم همین است. یکجا باید این محوریت را داشته باشد. حالا هر جا که باشد.

دولت، ریالی از بانک مرکزی استقراض نکرده است 

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشریح اینکه درآمدهای نفتی، مالیاتی و اوراق، سه محل تامین درآمدهای دولت هستند؛ گفت: هیچ یک از این اقلام منجر به استقراض مستقیم و غیرمستقیم از بانک مرکزی نمی‌شود.

نوبخت معاون رئیس جمهور  در پاسخ به سوالی که به استقراض دولت از بانک مرکزی اشاره داشت، یادآور شد: بر اساس قانون برنامه، سالانه ٣٢ درصد از درآمد نفتی باید به محل صندوق واریز شود. البته این امر، برای شرایط غیرتحریمی است. اما در شرایط تحریمی، از مقام معظم رهبری اجازه خواسته شد که ٢� درصد از درآمدها به صندوق برود و ١٢ درصد برای مقابله با شرایط در اختیار دولت باشد. ایشان هم پذیرفتند. سال ٩٧ از این محل استفاده نشد اما در سال ٩٨ این مبلغ که 5.4 میلیون دلار بود؛از سوی بانک مرکزی به نرخ روز ارز در اختیار دولت قرار گرفت که ٧٣-٧4 هزار میلیارد تومان بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری تایید کرد که  افزایش نرخ ارز امر پسندیده ای نیست و تبعاتی هم بر وضعیت تورم دارد. 

او در خصوص گرانی های اخیر تصریح کرد: برخی از افزایش قیمت ها ناشی از انتظارات تورمی و سوءاستفاده هایی که برخی افراد در بازار انجام داده اند، بوده است.

نوبخت بیان کرد: تورمی که ماه گذشته صورت گرفت،  از نقدینگی موجود در جامعه نبوده و  ناشی از افزایش نرخ ارز بوده است. افزایش نرخ ارز امر پسندیده‌ای نیست و تبعاتی هم بر وضعیت تورم دارد.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه در حوزه اقدامات حمایتی از کادر درمان تصریح کرد: 10 هزار مجوز استخدام با اولویت جذب پرستاران و نیروهای شرکتی و قراردادی به وزارت بهداشت داده شده است.

او ادامه داد: 3 هزار میلیارد تومان برای جبران کارانه کادر درمانی در دو مرحله پرداخت شده است. پاداش کرونا هم پرداخت شد همچنین از اول مهر فوق العاده ویژه برای کادر درمانی در یک مرحله پرداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.