يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 85470

تشکیل ۷۹۷ پرونده‌ در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در سازمان تعزیرات

تشکیل ۷۹۷ پرونده‌ در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در سازمان تعزیرات
سخنگوی سازمان تعزیرات گفت: در ۴ ماه نخست سال جاری، میزان پرونده‌های ورودی در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در قبال دریافت ارز، ۷۹۷ پرونده بوده است.
پایگاه خبری ریشه

سید یاسر رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در جریان نشست خبری امروز خود در خصوص عدم ایفای تعهدات ارزی گفت: در ۴ ماه نخست سال جاری، میزان پرونده‌های ورودی در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در قبال دریافت ارز، ۷۹۷ پرونده بوده است.

وی تصریح کرد: ۸۲۷ پرونده در حوزه عدم ایفای تعهدات ارزی به ارزش ریالی ۱۷۰ هزار میلیارد ریال در سازمان تعزیرات حکومتی مختومه شده است.

 سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی افزود: میزان محکومیت متخلفین پرونده‌های عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی در چهار ماهه نخست سال جاری عبارت است از: یک میلیارد و ۶۳۱ میلیون روپیه، ۹۹۷ میلیارد ریال، یک میلیون و ۶۶۰ لیره ترکیه، ۱۲ میلیون روبل روسیه، سه میلیارد درهم، ۲۳ میلیارد وون کره جنوبی، ۲ میلیارد یوان چین، ۳ میلیارد یورو، ۱۷ میلیون دلار، یک میلیارد ین، ۲۹۸هزار دلار کانادا.

سخنگوی سازمان تعزیرات بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از ۳۹ هزار پرونده، میزان ورودی به سازمان تعزیرات بوده است؛ همچنین میزان وصولی در ۴ ماه سال جاری نسبت به سال قبل، علی رغم محدودیت‌های کرونایی، ۸ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به آمار مربوط به احتکار و گرانفروشی خودرو از ابتدا لغایت ۱۲ مردادماه سال جاری، گفت: تعداد ۹۳۴ تیم گشت مشترک اعزام و ۳۰۰۲ مورد بازرسی صورت گرفته است. در این حوزه ۱۴۹ پرونده وارده به سازمان داشته‌ایم و مجموعه خودرو های مکشوفه در حوزه احتکار ۳۹۹۵ مورد، اخفا به قصد گران‌فروشی ۱۱ مورد و گرانفروشی ۳۷ مورد بوده است؛ در مجموع متخلفان ۱۶ میلیارد و ۹۴۳ میلیون تومان جریمه شده‌اند.

رایگانی در خصوص آمار مربوط به ملزومات بهداشتی در راستای مبارزه با کرونا، از سه اسفند ۹۸ لغایت ۱۸ مردادماه سال جاری،گفت: تعداد ۱۱ و ۱۹۲ گشت مشترک، ۶۴ هزار و ۴۴۸ مورد بازرسی انجام شده که منجر به تشکیل ۶ هزار و ۳۵۲ پرونده در سازمان شده است. در این بازه زمانی تعداد ۹ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۹۴۴ عدد ماسک و ۵۷۸ و ۸۰۱ لیتر الکل و مشتقات ضدعفونی، ۷۵ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۳۳۱ جفت دستکش و همچنین ۶۸ هزار و ۵۵۳ عدد روپوش کشف شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات با اشاره به آمار مربوط به پرونده های لوازم خانگی از ۲۷ خرداد ماه لغایت ۱۶ مرداد ماه سال جاری، گفت:  تعداد یک هزار و ۳۱۹ گشت مشترک و چهار هزار و ۵۰۲ مورد بازرسی انجام شده است. تعداد یک هزار و ۱۷۰ پرونده به شعبه وارد شده که ۶۷۸ پرونده مختومه ۵۲۹ پرونده مانده در حال رسیدگی می‌باشد. از این تعداد پرونده ۱۷ مورد مربوط به احتکار، ۷ مورد مربوط به اختفاء، ۴۸۲ مورد مربوط به گرانفروشی و ۹۴۳ مورد مربوط به سایر تخلفات است و متخلفان تا کنون ۱۳۰ میلیارد ریال جریمه شدند.

وی با اشاره به آمار مربوط به پرونده‌های لاستیک از اول فروردین ماه لغایت ۱۴ مرداد ماه سال جاری، گفت: در مجموع تعداد ۴۲۵ پرونده وارده در خصوص لاستیک در سازمان داشتیم که ۲۷۰ مورد آن مربوط به حوزه کالا‌ها و خدمات و ۱۵۵ مورد مربوط به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز می‌باشد. تعداد ۱۲۴ پرونده در حال رسیدگی و ۶۸ پرونده حکم برائت با توجه به ارائه مدارک قانونی صادر شده است. ۴ پرونده نیز با توجه به اینکه موضوع در صلاحیت رسیدگی سازمان تعزیرات نبوده، حکم به عدم صلاحیت صادر و به مرجع صالح بر رسیدگی ارسال شده است. در ۳۰ پرونده حکم قرار صادر شده و در نهایت متخلفان در ۲۵۳ پرونده جمعاً به پرداخت ۶۵ میلیارد و ۸۲۴ میلیون ریال جریمه محکوم شده‌اند.

رایگانی در مورد شرکت‌های لبنی نیز گفت: تعداد ۶ پرونده در شهر تهران موجود می‌باشد که ۴ پرونده صدور حکم قطعی شده و با توجه به اتمام مهلت تعیین شده مجدداً حکم اجرا در آمده و در حال حاضر حساب تمامی ۴ شرکت مسدود می‌باشد؛ دو پرونده لبنی نیز در شعبه ۴۰ شهر تهران در حال رسیدگی است که یک مورد آن در انتظار دریافت استعلام سازمان حمایت بوده و یک مورد جواب استعلام سازمان حمایت اخذ شده و در انتظار برگزاری آخرین جلسه رسیدگی در جهت شنیدن آخرین دفاعیات متهم جهت صدور حکم می‌باشد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.