• افزایش آمار کودکان کار در یمن و بستن دهان جهانیان

    افزایش آمار کودکان کار در یمن و بستن دهان جهانیان

    رئیس مرکز حقوق شهروندی یمن با اشاره به افزایش آمار کودکان کار در یمن افزود عربستان و امارات در برابر چشمان جهانیان، زشت‌ترین جنایات را مرتکب شده اند، اما حکومت‌های متمول توانسته اند دهان جهانیان را ببندند.
دوشنبه, 31 شهريور 1399 :: Monday, 21 September 2020
 
کد خبر: 85364

پتروشیمی گزینه جایگزین نفت خام ایران برای کسب درآمد ارزی

پتروشیمی گزینه جایگزین نفت خام ایران برای کسب درآمد ارزی
دولت ایران تولید و فروش مواد پتروشیمی را جایگزین خوبی برای صادرات نفت می داند. ۵۵ شرکت پتروشیمی ایرانی ۳۱ میلیون تن محصولات پتروشیمی تا پایان سال گذشته شمسی تولید کردند. ایران ۹.۵ میلیارد دلار از صادرات این مواد پتروشیمی درآمد داشت.
پایگاه خبری ریشه

ایران برای کاهش وابستگی به صادرات نفت خام که آسیب جدی از تحریمها دیده است، به تدریج به مواد پتروشیمی، دومین صنعت بزرگ صادراتی کشور، روی می آورد.

سه پروژه پتروشیمی بزرگ به ارزش 1.6 میلیارد دلار در روز پنج شنبه افتتاح شد که بخشی از تلاش های دولت ایران برای افزایش درآمد غیرنفتی آن در زمان کاهش صادرات نفت خام بود.

 شرکت پتروشیمی کیمیا پارس خاورمیانه با تولید سالانه 1.65 میلیون تن متانول و شرکت پتروشیمی کاوه، بزرگترین مجتمع تولیدکننده متانول در جهان با تولید روزانه 7000 تن در بوشهر آغاز به کار کردند.

 واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با ظرفیت تولید سالانه 100 تن کاتالیست که برای ساخت پلی اتیلن مورد نیاز است، در استان لرستان قرار دارد.

 بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با اشاره به اینکه کشور به سرعت به سمت فروش مواد پتروشیمی پیش می‌رود گفت 13 پروژه دیگر تا 21 مارس 2021 (پایان اسفند 1399) راه اندازی می شود.

 زنگنه اضافه کرد کل سرمایه گذاری در پروژه های جدید تا پایان سال مالی آینده یعنی پایان سال 1400 شمسی، برابر با 17 میلیارد دلار (27 پروژه) خواهد بود و طی چهار سال آینده به 37 میلیارد دلار می رسد.

 حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک ویدئو کنفرانس گفت پروژه های جدید پتروشیمی به درآمد غیر نفتی ایران، خودکفایی و افزایش اشتغال کمک می کند.

 دولت ایران تولید و فروش مواد پتروشیمی را جایگزین خوبی برای صادرات نفت می داند. 55 شرکت پتروشیمی ایرانی 31 میلیون تن محصولات پتروشیمی تا پایان سال گذشته شمسی تولید کردند. ایران 9.5 میلیارد دلار از صادرات این مواد پتروشیمی درآمد داشت.

 صادرات 23 میلیون تن مواد پتروشیمی در سال گذشته شمسی 20 درصد از درآمد نفتی را که به خاطر تحریم ها از بین رفته بود جبران کرد.

 بیژن زنگنه اعلام کرد تولید مواد پتروشیمی در ایران از زمان روی کار آمدن دولت روحانی دو برابر شده است و هدف سه برابر کردن این تولیدات تا 2025 است.

 صنعت نفت ایران ضربه سختی از تحریم‌های آمریکا خوده است. بسیاری از کشورها از ترس قرار گرفتن در لیست سیاه آمریکا واردات نفت از ایران را کاهش داده اند. صنعت پتروشیمی تا حدودی توانسته کمبود صادرات نفت را جبران کند.

 

منبع: آناتولی

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.