پنجشنبه, 10 مهر 1399 :: Thursday, 1 October 2020
 
کد خبر: 85230

تاثیر کرونا بر وضعیت اقتصادی آمریکا؛ نرخ بیکاری در چه وضعیتی است؟

اقتصاد آمریکا از ماه آوریل تا ماه ژوئن نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۳۲.۹ درصد افت را تجربه کرده که بدترین رکود برای اقتصاد آمریکا به شمار می‎رود.
پایگاه خبری ریشه

دفتر تحلیل اقتصادی آمریکا می‎گوید «اقتصاد آمریکا از ماه آوریل تا ماه ژوئن نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۳۲.۹ درصد افت را تجربه کرده که بدترین رکورد برای اقتصاد این کشور است.»

به گزارش «سی ان ان»، زمینه تجاری در بهار امسال به دلیل تعطیلی‌ها بر سر همه گیری ویروس کرونا متوقف شد و آمریکا پس از یازده سال در رکود فرو رفت که این پایانی برای طولانی‌ترین توسعه اقتصادی در تاریخ آمریکا بود که در عرض پنج ماه اقتصاد آمریکا را زمین گیر کرد.

رکود اقتصادی معمولاً اینگونه تعریف می‌شود، کاهش تولید ناخالص داخلی (که اصلی‌ترین واحد اندازه گیری اقتصادی به حساب می‌آید) برای دو فصل متوالی؛ بین ماه‌های ژانویه و مارس تولید ناخالص داخلی آمریکا ۵ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

رکورد بدترین فصل برای تولید ناخالص داخلی امریکا

بر اثر تعطیلی‌های کرونا در دو فصل گذشته، اقتصاد آمریکا ۳۲.۹ درصد ریزش کرد.

در ماه آوریل، در پی تعطیلی‌ها بیش از بیست میلیون آمریکایی شغل خود را از دست دادند؛ این بیشترین آمار از دست دادن مشاغل در آمریکا طی ۸۰ سال گذشته بوده است؛ درخواست‌های افراد مربوط به مزایای بیمه بیکاری بسیار زیاد شده است.

درحالی که بازار کار آمریکا از زمان بازگشایی ایالت‌های این کشور دوباره در حال بازگشت است، و میلیون‌ها نفر به بازار کاربرگشته اند، اما از ماه فوریه همچنان بازار این کشور با کمبود ۱۵ میلیون شغل رو به رو است.

انتظار می‌رود در هفته بعدی گزارش‎ها حاکی از اضافه شدن ۲ میلیون و سیصدهزار شغل به بازار آمریکا باشد که این امر باعث کاهش نرخ بیکاری به ۱۰.۳ درصد خواهد شد؛ البته این رقم هنوز بالاتر از بدترین دوره بحران مالی آمریکاست.

اقتصاد آمریکا در لبه پرتگاه است، اما این وضعیت برای چه مدتی ادامه دارد؟

رکود اقتصادی مربوط به شیوع همه گیری ویروس کرونا، از رکود بزرگ آمریکا هم شدیدتر است.

رکود بزرگ برای آمریکا دردناک بود، زیرا سال‌ها ادامه داشت.

وخیم‌ترین فصل تاکنون

همه گیری ویروس کرونا اقتصاد آمریکا را از مسیر خارج کرد؛ دومین سه ماهه‌ای که تولید ناخالص داخلی آمریکا با افت مواجه شد، چهار برابر وخیم‌تر از زمان اوج بحران مالی در این کشور بود، زمانی که اقتصاد آمریکا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۸ با کاهش ۸.۴ درصدی روبه رو شده بود.

میزان تولید ناخالص داخلی سه ماهه به صورت نرخ سالانه بیان می‌شود؛ نرخ سالانه نشان می‌دهد که اگر شرایط موجود برای ۱۲ ماه ادامه یابد، اقتصاد چقدر رشد یا کاهش می‌یابد.

تولید ناخالص داخلی آمریکا در بین ماه آوریل و ژوئن به میزان ۹.۵ درصد یا ۱.۸ تریلیون دلار کاهش یافته است.

بین ماه‌های آوریل و ژوئن سال ۱۹۸۰، اقتصاد آمریکا با کاهش ۸ درصدی به دلیل افزایش قیمت‌های نفت و سیاست محدودکننده پولی برای کنترل تورم، مواجه شد.

در سه ماهه نخست سال ۱۹۵۸، با کاهش تولید و نرخ بهره بالا در آمریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم، تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۰ درصد افت کرد.

مشاغل کوچک آمریکا در حال دست و پا زدن

تعطیلی‌های حاصل از همه گیری کرونا در آمریکا در بهار گذشته، بیشتر مردم این کشور را تحت تاثیر قرارداد؛ مدارس و کسب و کار‌ها تعطیل شد و کارمندان به خانه فرستاده شدند.

آمریکایی‌ها در زمان تعطیلی‌ها هزینه‌های کمتری داشتند، زیرا بسیاری از افراد شغل خود را از دست داده بودند.

هرینه‌های مصرف کنندگان آمریکایی که بزرگترین منبع درآمدی برای آمریکا به شمار می‌رود، به میزان ۳۴.۶ درصد کاهش داشت که می‌توان گفت بیشترین افت در سالیان گذشته بوده است.

«دان زلک» که مالک یک مسافرخانه در پنسیلوانیاست می‌گوید «فکر می‌کند اوضاع تا بهار سال ۲۰۲۱ به حالت عادی بر نمی‌گردد.»

وی در ادامه گفت «نبود توریست به خاطر قرنطینه بر کسب و کار‌های محلی فشار می‌آورد.»

«زلک» افزود «اکثر ما با این واقعیت روبرو شده ایم که این وضعیت حداقل یک سال به طول خواهد انجامید، ولی من در اوایل فکر می‌کردم که این یک رویداد سه ماهه باشد.»

در همین حال، کارگران وابسته به تماس حضوری، از جمله کارگرانی که در رویداد‌ها فعالیت می‌کنند درمورد چگونگی گذر از تابستان سوالاتی در سر دارند.

بسیاری از صاحبان کسب و کار‌های کوچک باور دارند که دولت آمریکا آنان را فراموش کرده و این در حالی است که کسب و کار‌های بزرگتر شانس بیشتری برای گذر از این بحران دارند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.