• هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

    هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده یمن

    هدف قرار گرفتن ۳۰۳ مسجد در صعده از سوی ائتلاف سعودی، کارشکنی سعودی در پرونده اسیران، برگزای تجمعات ضد جنگ و محاصره یمن و نیز مخالفت مراکز دینی یمنی با تصمیم ریاض درباره حج از مهمترین اخبار این کشور است.
سه شنبه, 25 خرداد 1400 :: Tuesday, 15 June 2021
 
کد خبر: 84909

سفته و برات الکترونیکی در راه است

سفته و برات الکترونیکی در راه است
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به تجربیاتی که از اصلاح قانون تجارت و بحث اسناد الکترونیکی به‌ویژه سفته و برات داشتیم، تحقق اقتصاد هوشمند را به‌عنوان یکی از محورهای برنامه‌های خود در وزارت اقتصاد قرار دادم.
پایگاه خبری ریشه

فرهاد دژپسند که در مراسم رونمایی از "نسخه الکترونیکی سفته" و "تسهیلات و اعتبارات دیجیتال" در محل وزارت اقتصاد سخن می‌گفت، بیان داشت: اقتصاد هوشمند با هدف شتاب‌بخشی به پیشرف اقتصادی کشور، یکی از رویکردهای اصلی وزارت اقتصاد است، لذا از ابتدای شروع کار در وزارت اقتصاد، به‌دلیل عدم وجود بستر و تشکیلات لازم برای تحقق این مهم، دفتر فن‌آوری اطلاعات را به "مرکز فن‌آوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند" ارتقاء دادیم.

وی یادآور شد: این دفتر، تنها یک تشکیلات درون‌دستگاهی نیست بلکه کنار کارکرد درون‌حوزه‌ای؛ یک‌سری اقدامات و کارکردهای فراگیر و ملی هم دارد که رونمایی از این دو خدمت (نسخه الکترونیکی سفته و تسهیلات و اعتبارات دیجیتال)، جلوه‌ای از کارکرد بیرونی تشکیلات مذکور است.

وزیر اقتصاد افزود: همچنین، تأسیس "شورای راهبری فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت اقتصاد" با عضویت معاونان وزیر و رؤسای سازمان‌های تابعه، گام مهم دیگری به‌منظور ایجاد یک فرآیند سیاستگذاری توسط مجموعه دست‌اندرکاران این وزارتخانه، برای راهبری اقتصاد هوشمند بود، خوشبختانه با این اقدام، فرآیندها و بسترها به‌شکلی مهیا گردید که ورود به اقتصاد هوشمند، به‌طور جدی، به پیش رود.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا در کشور و محدودیت‌های مراجعات حضوری، فرصتی پیشِ‌روی قرار داد تا پروژه‌های اقتصاد هوشمند با سرعت بیشتری اجرایی شود.

دکتر دژپسند گفت: یک بحث مهم در موضوع "توسعه پایدار" استفاده بهینه از منابع از جمله حذف کاغذ از فرآیندها است؛ شکل‌گیری اقتصاد هوشمند، گامی بزرگ در همین مسیر و جلوگیری از تخریب محیط زیست محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد با ابراز اینکه "شکل متکامل پیاده‌سازی اقتصاد هوشمند، به حذف حضور فیزیکی پرسنل از فرآیندها می‌انجامد"، تأکید کرد: این، البته به‌معنای حذف فرصت‌های شغلی نیست؛ بلکه به‌معنای جایگزینی مشاغل و قرار گرفتن انسان در مقام راهبری و ظرفیت‌سازی برای توسعه است.

وی عنوان داشت: وقتی ما در مورد مالیات، گمرک، بورس، بیمه و... صحبت می‌کنیم؛ اینها همه بخش‌هایی از وزارت اقتصاد هستند که با هوشمندسازی، به‌صورت هسته‌هایی هوشمند کنار هم قرار می‌گیرند و اتفاقاً همدیگر را کامل می‌کنند و می‌توانند زمینه‌ساز تحقق اقتصاد هوشمند باشند.

دژپسند ادامه داد: با آزادسازی سهام عدالت که با فرمان مقام معظم رهبری و همچنین تأکید رییس جمهور محترم صورت پذیرفت، توانستیم با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان مراجعه حضوری، در فرایند این آزادسازی، احراز هویت را به‌صورت الکترونیکی انجام دهیم و این تجربه مهم می‌تواند برای حوزه‌های دیگر بازار سرمایه نیز به‌کار رود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: باید خدمات الکترونیکی سفته، برات، تسهیلات و خدماتی را که در زمان حاضر مرتبط با اعتبارات و تسهیلات کرونا است و توسط بانک ملی ارائه می‌شود در آینده‌ای نزدیک به تمامی بانک‌ها و برای همه تسهیلات و اعتبارات تعمیم داد.

وی تصریح کرد: چنانچه فعالان اقتصادی احساس کنند امور روزانه مرتبط با کسب‌وکار آنها از طریق الکترونیکی و بدون صرف هزینه و جابه‌جایی فیزیکی قابل تحقق است، قطعاً انرژی و فرصت بیشتری را برای انجام فعالیت‌های تولیدی در بنگاه اقتصادی خواهند داشت، این خود یکی از فواید اقتصاد هوشمند است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.