جمعه, 24 مرداد 1399 :: Friday, 14 August 2020
 
کد خبر: 84868

سال پر فراز و نشیب ایرانی ها در لیگ های اروپایی

سال پر فراز و نشیب ایرانی ها در لیگ های اروپایی
سالی که گذشت برای ایرانی های شاغل در لیگ های اروپایی سالی با تلخی و شیرینی های فراوان بود؛ آقای گلی دو ایرانی در لیگ های اروپایی و عملکرد ضعیف و دور از انتظار برخی دیگر فصل عجیبی را برای فوتبال ایران ساخت.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

طی سال های اخیر، ایرانیان زیادی در لیگ های اروپایی مشغول به کار بوده اند. از سال 2006 به بعد پای ایرانیان زیادی به لیگ های معتبر جهان باز شد و البته دو رگه های متعددی نیز به فوتبال ایران آمدند.

شاید شاخص ترین دو رگه در میان ایرانیان، اشکان دژاگه، فریدون زندی، رضا قوچان نژاد و دانیال داوری باشند که البته برخی دو رگه و برخی با تابعیت کشور های دوم به تیم ملی راه یافتند.

اما سالی که سپری شد را می توان یکی از درخشان ترین سال های بازیکنان ایرانی در فوتبال اروپا نامید، جایی که دو آقای گل در لیگ روسیه و پرتغال ثمره درخشش ایرانی ها در لیگ های اروپایی بود. در این گزارش به آخرین وضعیت لژیونرهای ایرانی می پردازیم.

دانیال داوری

داوری پس از حضور در تیم ملی ایران، ناگهان از عرش به فرش آمد! بازیکنی که روزی ستاره یک تیم بوندسلیگایی بود و نگاه های زیادی به خود جلب کرد، پس از حضور در تیم ملی و تنها 4 بازی و البته حضور در جام جهانی به عنوان ذخیره حقیقی دیگر نه رنگ پیراهن تیم ملی را دید و نه بوندسلیگا! داوری این روز ها پس از افول عجیب و غریبش در روت هایس اوبرهاوزن در لیگ دسته چهار آلمان بازی می کند. بازیکنی که می توانست در خصوص افول خود می گوید: «من زمانی که در باشگاه اینتراخت برانشوایگ بازی می کردم بازیکن محبوبی بودم ولی زمانی که برای بازی به تیم ملی ایران آمدم، برخوردها با من تغییر کرد و به همین دلیل روحیه من خراب شد، بعد هم که من قراردادم را با برانشوایگ تمدید نکردم. همه اینها باعث شد در اردوی تیم ملی نتوانم عملکرد همیشگی ام را داشته باشم».

علیرضا جهانبخش

جهانبخش دومین ناکام بزرگ لیست به شمار می رود، آقای گل لیگ هلند که قاعدتا باید در یکی از تیم های قدرتمند اروپایی و درجه یک به فوتبالش ادامه می داد ناگهان با نفوذ مدیر برنامه هایش از برایتون سر درآورد! تیمی که ایرانیان کمی با آن آشنایی داشتند و این هم در حالی بود که جهانبخش از لسترسیتی و آژاکس پیشنهادات جدی داشت اما تصمیم گرفت به برایتون رفته و گرانترین خرید تاریخ این باشگاه انگلیسی شود!

جهانبخش در فصل اول حضور در انگلیس در تیم تدافعی برایتون نمایش دلچسبی نداشت و پس از خروج کریس هیوتون و با حضور گراهام پاتر به نیمکت نشین تبدیل شد و دیگر حتی فرصت مناسبی برای بازی نداشت هرچند که در اولین حضور فیکس خود در ترکیب گل زد و در بازی مقابل چلسی هم یک گل زیبا و تاریخی به ثمر رساند. جهانبخش به احتمال زیاد در زمان نقل و انتقالات به آژاکس یا یک تیم دیگر هلندی منتقل خواهد شد.

سعید عزت‌اللهی

عزت اللهی که پس از ملوان به آکادمی اتلتیکو مادرید رفت و در تیم سوم این تیم حضور داشت و حتی مدتی به تیم اصلی نیز دعوت شد، ناگهان از لیگ روسیه سردرآورد و به روستوف پیوست. عزت اللهی که روزگاری به عنوان جانشین نکونام به حساب می آمد در تیم های باشگاهی خود در اروپا فاجعه بار ظاهر شده و از تیم های درجه چند به تیم درجه پایین تری کوچ می کند! آنژی و آمکار روسیه، ردینگ انگلیس و حالا اوپن بلژیک تیم هایی بودند که عزت اللهی در آن بازی کرده است. او پس از حضور در اوپن تقریبا در تمام روز ها سکو نشین بوده و به جز یکبار دیگر فرصت بازی پیدا نکرده است.

مشخص نیست ستاره ای که روزگاری مورد توجه دیه‌گو سیمئونه قرار می گیرد چطور به ناگاه سر از سکوهای تیمی درجه چندمی بلژیکی درمی آورد.

ستاره های لیگ بلژیک

علی قلی زاده، کاوه رضایی، یونس دلفی، میلاد محمدی و امید ابراهیمی دیگر بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ بلژیک هستند. در این بین محمدی در خنت به عنوان نایب قهرمانی بلژیک رسید و توانست جایگاه خود را در این تیم پیدا کند. قلی زاده و رضایی نیست با شارلوا سوم شدند که هر دو ستاره های اصلی تیم خود هستند و حتی رضایی چیزی تا اقای گلی لیگ بلژیک نداشت و اگر رقابت های این لیگ ادامه می یافت شاید او هم آقای گل می شد. اما دلفی 20 ساله که از هلند و ایتالیا هم پیشنهاداتی داشت از بلژیک سر دراورد و به شارلوا پیوست و با توجه به سن و سال پایین هنوز جا برای پیشرفت دارد. امید ابراهیمی هم با اوپن روز های خوبی را پشت سر گذاشت و توانست از بازیکنان تاثیر گذار تیمش باشد که البته در پایین جدول به کار خود پایان داد.

پرتغال

سه بازیکن ایرانی در پرتغال شاغل هستند، طارمی ستاره این کشور است که موفق شد در کنار دو نفر دیگر به صورت مشترک عنوان اقای گلی لیگ پرتغال را به دست آورده و با پیشنهادات فراوانی از انگلیس، فرانسه، پرتغال و اسپانیا مواجه شود حتی شنیده می شود که تیم های بزرگی مانند اتلتیکو مادرید نیز در اسپانیا و مارسی در فرانسه نیز تمایل به خدمت گرفت طارمی را دارند.

مهرداد محمدی به عجیب ترین تیم اروپایی منتقل شد که توان پرداخت هزینه های خود را نداشت! و حقوق بازیکنان به تعویق می افتاد در نهایت با وجود درخشش در این تیم قرار داد خود را فسخ کرد. امیر عابدزاده دروازه بان ماریتیمو نیز فصل پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و با دروازه بان دیگر تیم رقابت تنگاتنگی برای حضور در ترکیب اصلی داشت.

آخرین بازمانده در روسیه

سردار آزمون اولین بازیکنی بود که به روسیه رفت و پای خیلی های دیگر را نیز به آنجا باز کرد و تا چندسال پیش چندین ایرانی در لیگ این کشور حضور داشتند اما حال او تنهاست. سردار را شاید به عنوان مهم ترین لژیونر ایرانی معرفی کرد زیرا در میان بازیکنان ایرانی، در بهترین تیم بازی می کند و با حضور در لیگ قهرمانان و گلزنی در آن چهره شاخص زنیت است. او حالا در کنار ارتم زیبوا به طور مشترک آقای گل لیگ روسیه شده و امیدوار است بتواند فصل بعدی را در تیمی بزرگتر و به نام تر از زنیت ادامه دهد. از آرسنال، لیورپول، میلان و ناپولی به عنوان اصلی ترین تیم های خواهان آزمون نام برده می شود.

محرمی

صادق محرمی نیز با تیم دیناموزاگرب به عنوان قهرمانی لیگ کرواسی رسید. دینامو را می توان تیم بی رقیب کرواسی نام نهاد که سال هاس یکه تاز این کشور است. دینامو در اروپا نیز تیم شناخته شده ای است و جزو بهترین تیم های شرق اروپاست که می تواند در لیگ قهرمانان نیز حضور یابد. محرمی وضعیت مطلوبی در این تیم دارد و توانسته به جایگاه خود برسد.

سامان قدوس و دیگران!

قدوس که ستاره لیگ سوئد بود پس از حواشی فراوان که بامحرومیت وجریمه های سنگینی نیز او را مواجه کرد به لوشامپیونه فرانسه پیوست و در آمیان درخشید. هرچند این تیم به لیگ پایین تر سقوط کرده اما هنوز قدوس برای آینده اش تصمیمی نگرفته و مشخص نیست که چه مسیری را دنبال خواهد کرد.

قوچان نژاد در زووله توانست بدرخشد و با توجه به سن و سال نسبتا بالایی که دارد عملکرد مطلوبی داشته باشد. گوچی در یک بازی که به عنوان جانشین وارد بازی شده بود، پوکر کرد و از این نظر نام خود را در فوتبال ایران و هلند جاودانه ساخت.

مجید حسینی با ترابوزان روزهای خوبی را سپری می کند  و با این تیم پرطرفدار ترک پس از باشاک شهیر به عنوان نایب قهرمانی لیگ برسد. اللهیار صیادمنش نیز در فنرباغچه حضور دارد عملکرد پر فراز و نشیبی داشته، او که در آستانه جدایی از این تیم قرار دارد در آخرین مسابقه فنرباغچه حضور داشت و دومین بازی خود را در این تیم انجام داد. هرچند حضور او مقابل رئال مادرید و بایرن مونیخ در دیدار های پیش فصل نوید این را میداد که احتمالا کادر فنی تمایل زیادی به استفاده از او خواهند داشت.

 

 

 

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.