دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 84840

اعاده ۱۳هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی تصرف شده به بیت المال در سال گذشته

اعاده ۱۳هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی تصرف شده به بیت المال در سال گذشته
دادستان کل کشور گفت: مجموعا ۱۳هزار و ۳۰۰ هکتار در حوزه تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری غیرمجاز به بیت المال اعاده شده و ۳۹ هزار و ۷۰۰ هکتار از سواحل آزادسازی صورت گرفته است.
پایگاه خبری ریشه
حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در گفت‌وگوی ویژه خبری در مورد پرونده‌های زمین خواری، گفت: سال هاست که در حوزه های مختلف مربوط به اراضی ملی و سواحل دریاها و بستر رودخانه ها شاهد نوعی تجاوز و عدم رعایت موازین قانونی از ناحیه عده ای سودجو و منفعت طلب هستیم. یک سرمایه ملی و بزرگ کشوری داریم که متعلق به همه مردم است و همه وظیفه داریم در صیانت از این سرمایه تلاش کنیم.
 
وی افزود: در رابطه با این مسئله یکسری مسئولیت‌ها متوجه دستگاه‌های اجرایی است و وزارتخانه ها و سازمان های مختلفی داریم که هرکدام در حیطه وظایف خود موظف هستند در جهت حفظ و حراست از این سرمایه های ملی تلاش کنند ولی متاسفانه بعضی به علت کوتاهی و قصوری که در ادای وظیفه دارند و گاهی هم به بهانه نداشتن امکانات لازم و یا احیانا عدم وجود بستر‌های لازم اجرایی کوتاهی‌هایی می‌شود و عده‌ای در این میان سواستفاده می‌کنند.
 
دادستان کل کشور بیان داشت:  در برخی از موارد شاهد یکسری از انحرافات در برخی از مسئولان و مدیران، یا اغماض از برخی از وظابف و تکالیف و به ندرت هم همدستی بعضی از مسئولین با متجاسرین و متجاوزین به این سرمایه های ملی هستیم. 
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: در برخی مناطق خوش آب و هوا و در حاشیه تهران چند نقطه است که به شدت در سال‌های اخیر اراضی ملی آن مورد تجاوز قرار گرفته که باید فکر اساسی برای جلوگیری از تجاوز به اراضی ملی کرد.
 
وی تصریح کرد: انتظارمان از مسئولین این است که کوتاهی نکنند و اجازه دهند که در همان مراحل ابتدایی اجرایی جلوی تجاوزات و تعدیات گرفته شود.
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری افزود: دستگاه قضایی متصدی و متولی اولیه صیانت از منابع ملی نیست؛ اما شاهدیم چون کوتاهی‌هایی انجام می‌شود دستگاه قضایی ورود پیدا می‌کند.
 
دادستان کل کشور با اشاره به بازدید رییس قوه قضاییه از منطقه لواسان و تشکیل شورای عالی حفظ حقوق بیت المال، اضافه کرد: این شورا در سال 83 در اجرای منویات مقام معظم رهبری تشکیل شد و در آن تعدادی از وزرا و مقامات قضایی حضور دارند و دبیرخانه شورا در دادستانی کل کشور است و دبیر آن دادستان کل کشور است. در این دوره از قوه قضاییه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و دوران تحول، عزم جدی بر این است که شورای عالی حفظ حقوق بیت المال با جدیت بیشتری کار خود را دنبال کند.
 
وی در ادامه به برخی از آمار‌ها در این حوزه در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: مجموعا در سراسر کشور دوازده هزار و یکصد و ۳۷ پرونده در دادسرا و ۱۸ هزار و ۴۸۵ فقره در دادگاه داشتیم.
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان کرد: بیشترین پرونده‌های ورودی در دادسرا در حوزه تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی با ۷ هزار و ۸۶۱ مورد و کمترین آن مربوط به تغییر کاربری اراضی با ۱۹۸۸فقره پرونده است.
 
دادستان کل کشور تصریح کرد: بیشترین پرونده موجود در دادگاه مربوط به تغییر کاربری غیرمجاز اراضی با ۹۲۷۸ فقره پرونده است. تعداد متهمین در این حوزه نیز ۱۵۵۳۷نفر هستند.
 
وی افزود: پرونده‌های رسیدگی شده در حوزه زمین‌خواری با رشد ۱۵درصدی مواجه بوده است.
 
حجت الاسلام والمسملین منتظری گفت: مجموعا ۱۳هزار ۳۰۰هکتار در حوزه تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری غیرمجاز اعاده شده و ۳۹هزار و ۷۰۰ هکتار از سواحل آزادسازی صورت گرفته است.
 
دادستان کل کشور پیرامون چرایی وقوع زمین خواری بیان داشت: کم کاری‌ها و قصور در تکالیف، گستردگی این امر و اینکه برخی از سازمان‌های مربوط مدعی هستند که نیروی کافی در اختیار نداریم و همکاری‌هایی که برخی افراد در پشت پرده انجام می‌دهند را به عنوان علل وقوع زمین خواری مطرح کرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان کرد: مجموعه قوانین شهرداری خصوصا ماده ۱۰۰ نیازمند اصلاح است و از مجلس می‌خواهیم نسبت به این مسئله جدی ورود کند.
 
وی اظهار کرد: قانون به وزارت نیرو مجوز داده به ساخت و ساز‌های غیرمجاز آب و برق بدهد و بعد از آن به دستگاه قضایی اجازه تخریب بنا بدهد؛ این با هیچ منطقی جور درنمی‌آید و این انتظار وجود دارد که اینگونه قوانین هرچه سریعتر اصلاح شود.
دادستان کل کشور در بخشی از اظهاراتش گفت: پرونده هفت‌سنگان در شرف اتمام است.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند جلوی تعدی ها و تجاوزها به اراضی ملی و منابع طبیعی را بگیرد اجرای طرح کاداستر است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.